rosal_feb.jpg

Politic/Administrativ

Cum explică Emil Boc subvenționarea bisericilor cu 800.000 de euro

  



 

Primarul Emil Boc a explicat că bisericile au nevoie de ajutor și sunt o parte componentă a Clujului. 

 

Și bisericile sunt o componentă importantă a vieții noastre. Religia, ne place sau nu ne place, eu nu mă pronunț aici în nume personal... și eu sunt credincios, sunt creștin în felul meu, și am o credință în Dumnezeu, la fel cred că are orice om, și de aceea Primăria și Consiliul Local abordează problema într-o manieră echidistantă, susținând toate cultele religioase recunoscute de lege. Eu nu susțin această opțiune în care spunem astăzi numai x și mâine numai y. Avem nevoie ca și comunitate să dăm importanță tuturor componentelor existente în societate”, a spus Emil Boc

 

Consiliul Local Cluj-Napoca a aprobat alocarea sumei de 800.000 de euro pentru sprijinirea cultelor din municipiu.

 

În anul 2018, suma alocată cultelor este de 3.585.000 lei (778 mii euro), cei mai mulți bani revenind cultului Ortodox (2.430.000 lei), cultul Greco-Catolic (600.000 lei) și cultului romano-catoloc (129.000 lei), cultului Reformat (135.000), cultul Unitarian (30.000 lei), Adventist (38.000 lei), Penticostal (185.000 lei), Mozaic (38.000 lei).

 

Vezi AICI toate investițiile ce vor fi făcute. 

15-5-2018, 15:25
3504 vizualizări
29 comentarii
Blagoslovitul16-5-2018, 14:16
Nu-l mai suparati pe boculicā. El a fost in tinerete in UTC! Uniunea Tinerilor care-stiu-pe-dinafarā Crezul.
Pocaitul16-5-2018, 12:13
Perfect de acord cu piticul cind afirma..."sa dam importanta tuturor componentelor existente in societate".Dar e doar gargara ieftina pentru pulime.Pe cind centuri,pasaje,drumuri ocolitoare,parcari subterane si supraterane,tuneluri,darimarea garajelor(cotetelor)din tabla,sensuri unice,unde verzi la stopuri,trotuare si drumuri asfaltate ?!Astea nu sint componente ale societatii ??????
Penti senti16-5-2018, 12:55
Nu stimabile, alea sunt gogosi electorale, banii la biserici sunt o investitie buna ca vor aduce voturi ,prin guritele aurite ale pastorilor, popilor, vladicior si predicatorilor. Daca nu voteaza cum li se spune, Doamne Doamne le da necaz, bube, saracie. Si voteaza.
Postacul neutru16-5-2018, 15:05
Tot pentru atragerea de voturi,piticul,ca nu-i prost si i-a atras de partea lui pe presedintii de blocuri,acestia au intrare libera la primarel,tot ei intocmesc listele cu fericitii care vor fi prezenti,cel putin 1000 de persoane trecute de prima tinerete, la Mega Revelionul pensionarilor clujeni,eveniment organizat anual la Grand Hotel Napoca.Doamne-ajuta...sa scapam de mascarici.
Vasule16-5-2018, 10:39
Jos bocitania!!!! Jos bulibasa de judet!!!!
nm16-5-2018, 10:03
Români de căcat! Toți aveți ceva de comentat...nimic nu vă convine.
Marcel16-5-2018, 8:40
Dar la "piticostali" cat le-ai dat ? "Piticostalii" āia unde mergi tu si Paunel. (c 21217)
hm !16-5-2018, 2:30
Paduretul a fost cel mai distrus premier. A fost sluga preaplecata a basescului deoarece nu l-a dus capul. Pentru taranii lui este insa potrivit.
antoldeanu15-5-2018, 23:30
Manageri de spitale stau si asteapta, dade , dade. Dar pentru ei nu conteaza cele 4 zile de chin pentru pacieti, mai ales pentru cei de la ATI , parinti, treziti-va! aruncati levigatul , depuneti plangeri penale, este ilegal si criminal! Afara cu Untoldul din Cluj!
tu16-5-2018, 0:02
esti mult prea prost
Napoca15-5-2018, 23:22
Nu vrem metro, nu vrem autostrazi, nu vrem spitale... VREM BISERICI ! Bravo Boc !
pop15-5-2018, 22:04
Respect Domnule Boc! Ca intotdeauna, graiti adevarul. Restul e cancan. Nimic altceva nu conteaza: nici putoarea de gunoi din Someseni, nici mizeria din Piata Garii / MIhai Viteazul / Marasti, nici traficul infernal, nici lipsa parcarilor, nici demolarea garajelor, etc. Sa avem biserici, cat mai multe. Ca in Gheorgheni, unde pe axa Rebreanu - Slanic in 500 de metri avem 3 biserici.
Doamne ajuta!
Burdujel15-5-2018, 20:16
Daca avem nevoie de "toate componentele" in societate, de ce nu avem o groapa de gunoi ca lumea? ... costa? ... cam cat doi ani de biserici?
Stefan15-5-2018, 20:15
Toţi românii care lucrează în Germania plătesc o taxă pentru cultele recunoscute de Statul German. Obligatoriu, prin Lege.
hatereala15-5-2018, 18:58
apai nu mai dati catre biserici ca oricum in cativa ani UE va va obliga sa dati banii la moschei

ca sa aratam ca sintem europeni si cum respectam noi religia altora, in timp ce pe a noastra ne pisham
@Cretin16-5-2018, 12:47
Esti handicapat? E o intrebare retorica, cauta in dex ce inseamna ca nu ai toate tiglele pe casa.
agentul haosului15-5-2018, 18:31
Opriti subventia bisericilor! Banii trebue dati in alta parte: infrastructura, spitale, scoli sau gradinite. Daca as fi credincioos as spune ca nu este nevoie de "intermediari" intre oameneni si D-zeu. Fiecare intelege si interpreteaza religia prin scrierile sale (Biblia sau altele) in felul lui. S-au dus vremurile cand 99% din populatie era analfabeta si ii trebuia unul care sa citesca dintr-o carte sau sa se roage in numele lui. "Prostime" isi micsoreaza numarul. Esti credincios? I-ti o biblie, citeste-o si te roaga! Iti trebuie un popa - avid de bani/ o biserica mai mare/ o functie mai mare in bor/ un amator de baietei/ etc? Lasa intermediarii deoparte!!! Si nu mai pupati in p.la mea schete, ca nu va ajuta cu nimic!
Bonifaciu16-5-2018, 13:37
Schelete? De unde asa ceva, eventual niste oase de oaie sau caine, se fac bani grei din pupatul lor, se umplu cutiile milei de dau pe afara, vai de noi cu prostii nostrii, ne miram apoi ca suntem condusi de cei mai natarai dintre natarai, si local si national.
n15-5-2018, 18:06
bla bla
Oare15-5-2018, 17:49
Oare este acesta un Primar European? Am dreptul sa ma intreb! Comunitatea gay este lasata iarasi deoparte, suntem Rusinea Europei !....
Boc silea15-5-2018, 18:07
Ai aparut diversionistule, sunt sigur ca se mai gasesc cativa care sa si creada asta, mai ales ca numele OARE a postat in alt articol , ceva critic la adresa Bocului. Mai astia din subsol, ce va merge mintea sa incuiati pe cineva, tuva-n nara aia pe unde beti apa cu Nutella , Boc, ia-ti rahatii si aruca-i in levigat, chestii de Secu de acu 30 de ani, ciudat, nu si-a schimbat tactica.
Oare15-5-2018, 18:43
Nu inteleg la ce te referi, dar gresesti amarnic. Ai facut un atac absolut gratuit, si pe langa. Nu sunt in slujba lui Boc Emil, si am pus doar o intrebare, oricum nu de la cei ca tine cerem noi bani.
BOC silea15-5-2018, 20:54
Nu face pe prostul ca rămâi asa bai , trogloditule, lingăule.
Oare15-5-2018, 22:10
Calmeaza -te ,omule, ca nu stiu cine esti, cita agresivitate, esti in tema? ,raspunde, daca nu, pentru ce te bagi ?
Alooo Boku15-5-2018, 17:14
Leagane de copii, gradinite???
necajitul15-5-2018, 16:35
Sa dai bani bisericilor, rromilor sa le platesti chiria in oras, doar niste simple exemple despre inaltele competente ale unui parvenit si individ total paralel cu realitatile clujene. Doar cum sa adune voturi in 2020, doar cum sa mai stea un mandat. Treziti-va oameni buni, omul asta nu-i in stare sa faca nimica, doar arunca electoral bani si lucrari aiurea date firmelor prietene.
vio15-5-2018, 16:10
La asociatia profemina ptr ce nu a dat ? s-ar fi putut folosi mult mai bine aceasta suma de bani...
cetatean15-5-2018, 16:07
Trebuie dati bani la biserica ptr.ca ei manevreaza prostimea cum sa voteze,etc.!!!
ionut15-5-2018, 16:00
Acolo se duc la biserici banii de pe masinile ridicate in loc sa modernizeze drumurile ca toate is praf prin oras si canalele dezastru, numa strici bucse si rotule si alte componente

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

52 vizualizări
21-5-2018, 13:52
Victor Ponta atacă DUR Guvernul, după scandalul pensiilor private» Vezi tot
49 vizualizări
21-5-2018, 11:55
Un senator PNL amenință cu plângere penală împotriva guvernanților, dacă naționalizează Pilonul II de pensii. Reacția halucinantă a lui Firea» Vezi tot
26 vizualizări
16-5-2018, 17:09
Se lărgește DN 1, în Florești, pentru Spitalul Regional de Urgență Cluj. Se propune o girație modernă la Metro» Vezi tot
6 vizualizări
1-2-2016, 11:21
Seplecan exclus din PNL și de Comisia Regională de Arbitraj de la Arad» Vezi tot
5 vizualizări
8-8-2016, 21:02
Emil Boc: Uber nu are nevoie de autorizație de la Primăria Cluj-Napoca» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?