rosal_feb.jpg

Politic/Administrativ

Culmea Poliției Locale din Cluj-Napoca! Ce a PĂTIMIT acest clujean este demn de o comedie

  



 

Un clujean exasperat de faptul că șoferii parchează în ușa salonului său a sunat la Poliția Locale și s-a trezit amendat chiar el, deși nu era mașina lui parcată pe trotuar.

 

Zilele trecute am avut o discutie cu un prieten politist care imi spunea ca un politist local din Cluj-Napoca castiga mai bine decat un politist la rutiera cu studii. Nu ca ar fi ceva iesit din comun in Romania, dar intamplarile din ultima perioada m-au facut sa iau atitudine si sa fac tot ce tine de mine pt a schimba aceste lucruri.

 

Am 2 intrebari pt Primaria Cluj-Napoca:

 

1. Cum se fac angajarile la politia locala?

2. Ce studii sau competente ar trebui sa aiba un politist care este platit cu 6000 de lei brut (am gasit informatia pe net nu sunt sigur de ea) din bugetul local???

Acum sa trecem la intamplarile care m-au facut sa ma simt scarbit:

1. In urma cu 4 ani 3 tineri s-au dat jos dintr-o masina si mi-au spart masina in centrul Clujului, mai exat in faca bancii CEC de pe 21 Dec. Toata actiunea este filmata, dar la mai putin de o luna cazul este inchis cu autor necunoscut.

2. Cateva luni mai tarziu un taximetrist imi loveste masina parcata regulamentar si fuge de la locul accidentului. La fel a fost filmat si m-am dus si am facut plangere la politie. Din nou nu s-a rezolvat nimic. Ulterior am aflat ca masina apartine unui domn de la politia rutiera care are mai multe asfel de masini inchiriate in regim de taxi.

3. Intamplarea care mi-a pus capac s-a desfasurat luna trecuta.

 

Am un salon de infrumusetare in P-ta Marasti. Desi exista parcare multe persoane parcheaza pe trotuarul din fata salonului uneori chiar in usa. Am facut numeroase sesizari, dar de fiecare data mi s-a spus ca nu pot sa faca nimic.

 

Intre 10 si 15 august 2018 am renovat salonul asfel ca am pus cateva anunturi sa nu se parcheze ca renovam salonul. Binenteles nimeni nu a tinut cont de asta. 

Dimineata la ora 10 cand au sosit muncitorii am chemat politia pt ca nu puteau sa isi desfasoare activitatea. Au veni si ne-au spus acelasi lucru.

 

Dupa masa m-am dus la salon sa vad stadiul lucrarilor si pt ca erau masini parcate peste tot nu se facuse nimic. Mai mult decat atat "vecinul" de la 1 a dat drumul la apa de pe balcon si curgea exat in fata usi salonului. Am chemat din nou politia si am discutat de cele de cazuri apa si masinile parcate pe langa salon. Domnul politist mi-a cerut buletinul si mi-a scris o amenda pt una din masinile parcate in fata salonulu (masina nu imi apartine). Binenteles ca i-am spus ca nu semnez asa ceva si ca o sa chem televiziunea. 

 

Sambata mi-au lasat in cutia postala Procesul Verbal. Nici acum nu imi vine sa cred, asfel ca am scris aceste cuvinte si va rog sa distribuiti si voi. Am nevoie de un contact de la o televiziune care sa faca un reportaj si o investigatie pt cele 3 intamplari. Va rog sa imi recomandati pe cineva”.

10-9-2018, 12:42
230 vizualizări
25 comentarii
Postacul neutru11-9-2018, 8:48
Iti raspund eu,nu e greu.1.Angajarile la Politia Locala,pardon,Politia Primarelului se fac la recomandari(pile),,cunostinte,rubedenii.2.Nu au nici un fel de studii(in materie de politie),cel mult liceu,scoli profesionale,stie tot romanul ca angajatii provin de prin fabricile si uzinele dezafectate,deci in mare parte au fost strungari,lacatusi,frezori sau soferi.3Nu trebuie sa aiba nici o competenta,daca faci o reclamatie si nu o rezolva nu-i nici un bai,nu-i ia nimeni la raspundere.4.Singura "competenta"este sa amendeze cit mai mult,banii din amenzi care nu sint deloc mici sint mana cereasca pt.bugetul primariei.
Dovada la tot ce-am scris a fost intimplare cind am fost instiintat sa ma prezint la o sectie de Politie Locala de cartier.Am stationat max.5 min.intr-o statie de transport in comun,la capatul acesteia,pentru a cumpara o simpla franzela si o sticla de apa.Mentionez ca statia era prevazuta cu refugiu,deci destul de lata si lunga incit sa nu ocup locul autobuzului sau sa blocam banda de circulatie.M-am prezentat a doua zi,mi-a comunicat cu deosebita satisfactie ca voi fi amendat,am incercat sa-l imbunez pe fostul absolvent de scoala profesionala,spunindu-i ca am stationat mai putin de 5 min.,eventual sa-mi dea un avertisment,fiind la prima abatere.Nici nu a vrut sa auda spunind ca e la decizia lui daca da amenda sau avertisment.Astfel m-au "usurat"de 120 lei(jumatate din amenda).
gicu11-9-2018, 9:05
boc e cel mai bun primar din toate timpurile, poti sa ii zici tata
Boc isi bate joc10-9-2018, 20:21
Stimabile, trebuie sa te supui si sa intelegi ca primaria e o mafie.
Politia Locala si Primaria Mun. Cluj-Napoca pot face ce doresc fiindca sunt sustinute de votanti spalati pe creier, votanti care se bucura cand legea e incalcata, ca de exemplu Untold.
Atata timp cat lor le e bine, nu conteaza restul oamenilor.
Bineinteles ca la un moment dat, nu le va mai fi bine, si se vor revolta, dar se vor revolta degeaba, fiindca alte mii de cetateni carora le e bine la acel moment, ii vor astupa gura.

Politistii locali sunt incadrati in urma promovarii unui examen, cel putin in teorie, fiindca practic se intra pe pile.
Nu doar politistii de la rutiera detin masini de taxi, ci chiar si consilieri din primarie, bineinteles ca nu pe numele lor, fiindca e interzis, dar pe numele fratelui, soacrei, etc, e permis.
Taximetristii nu sunt de vina, ei muncesc sa-si castige o paine.
Nu au doar masini de taxi, ci si alte afaceri.

Clujeanul spalat pe creier si votant adulator, vede doar Untold, si ce misto e la petrecere, dar nu vede mii de afaceri la negru, derulate de functionari din primarie.
Primaria musteste de coruptie, iar primaria locala musteste de prostie.
Vin o multime de oameni in Cluj si se minuneaza ce fain e Clujul, ce primar bun e Boc, dar niciunul nu vede coruptia din spate.
Unii isi cumpara apartamente si il slavesc pe pitic, apoi dupa 5 ani cand piticul da autorizatie de constructie altui bloc fix in fata blocului lor, se dezumfla si isi dau seama ce canalie e piticul.
Dar in urmatorii ani, vin altii care il slavesc pe pitic, asta pana ce patesc ca primii veniti.
Si tot asa.

In politia locala e plin de criminali.
Criminal nu e doar cel care ucide, ci si cel care asista pasiv la mii de masini parcate nelegal, masini din cauza carora nu te poti asigura si poti provoca un accident, mii de masini parcate nelegal din cauza carora in caz de incendiu nu poate intra autoutilitara de pompieri, etc.
Politia locala = criminali.

Nu prea ai ce face, doar sa mergi in instanta.
gicu11-9-2018, 9:08
boc e cel mai bun primar din toate timpurile, poti sa ii zici tata
Marius10-9-2018, 19:43
Cumpara un ghiveci lung sau doua pentru Flori de la Dedeman , le umpli cu pământ si Flori apoi le pui frumos pe marginea trotuarului tău. O sa arate si frumos si nici nu se mai sinchisește nimeni sa parcheze.
gicu11-9-2018, 9:05
asa sa faca ca apoi vin eu si il iau si il duc la mine acasa. cine esti tu sa ocupi un loc public cu bun propriu? se confisca nene
Rareş10-9-2018, 18:08
Subscriu părerii domnului de mai sus. O adunătură de incompetenţi, de frecători de mentă şi cu un IQ extrem de redus. Am păţit un lucru asemănător: pe gibonul de la Poliţia Locală îl cheamă Toda, foştii miliţieni ar părea întruchiparea lui James Bond pe lângă boul ăsta. Dacă vrei să conteşti procesul verbal eşti neurastenizat a doua oară: alţi bani, mult timp pierdut şi foarte mulţi nervi, aşa că mai bine te laşi păgubaş. Pe asta se şi bazează nenorociţii; ce se întâmplă în republica asta bananieră nu se întâmplă nicăieiri în lumea civilizată.
lulu cluj10-9-2018, 17:43
feher eugen ? ?? ceva CEACANAU ,,,CE PRETENTI SA AI DE LA ,,prosti !!!
gicu10-9-2018, 17:04
o data am chemat politia ca un vecin facea galagie seara cu bormasina, au vrut sa ma amendeze tot pe mine ca i-am deranjat :))
dasda11-9-2018, 10:37
AI chemat politia ca a dat o gaura la ora 9?
,10-9-2018, 16:46
feher eugen,gunoier local si imputziit ,blastamat sa fii cu tata familia si tat neamu tau de gunoi imputzit,cu tata satra ta de colegi,inclusiv cu bobontideanu si cu bockakat ,atatea boli sa aveti si cancer cate amenzi ati dat porcilor imputziti
asdas10-9-2018, 16:20
Asta e un abuz al politiei locale ... se poate face plangere la dna. Desi ceva imi spune ca e masina e a ta si ai fost agresiv asa ca te-a sanctionat pe tine.
contele de monte cristo10-9-2018, 15:28
E ca lumea chestia cu castigul unui parazit de poitist local comparativ cu castigul unui parazit de politist de la rutiera.Ambele categorii de paraziti sint platite cu salarii prea mari pt.contributia pe care o au la bunul mers al societatii.Sa nu mai vorbim de pensiile aberante pe care le incaseaza acesti nime-n drum.Cica au conditii grele de munca.Dar un santierist ce conditii de munca are?Sau cei ce lucreaza cu publicul,obligati sa suporte toanele unor imbecili?Tara poulii.
z10-9-2018, 15:40
foarte bine zis,cunosc politist local care a lucrat ca postas,adica aducea ziarul si coresponndenta la domiciliu.
gicu10-9-2018, 15:16
Deci sunteti niste stiri de cacao. Aia de la King Of Roses v-au platit sa le faceti reclama si cand le-am comentat la articolul vostru ati dezactivat zona de comentarii. Aplicati cenzura ca in comunism, comunistilor. Asa ati ajuns ? Sunt un magazin de cacao pentru ca cel mai probabil v-au dat sa rontaiti ceva bacnote ca sa dezactivati comentarile. Un magazin total degeaba
gicu10-9-2018, 14:33
exact asa am patit si eu
inca un rezistent10-9-2018, 14:06
a vai ,evident trebuia sa fie un creier neted sorosit care sa se bage in seama . hesteg esti retard
gicu10-9-2018, 13:55
Sunt total de acord cu amenda pe care a primit-o proprietarul magazinului. Obieciul acesta golanesc de a ridica stergatorile altora din fata imobilelor proprii chiar daca trotuarul sau drumul nu ne apartin se practica peste tot. Cu alte cuvinte, la proprietar ii era ciuda ca altii parcheaza in fata la el la magazin si el nu mai are unde sa isi parcheze masina. Asa ca fie le desumfla rotile, fie le intepa, fie le zgaria masina, etc. E bine ca l-au amendat politistii pe porcul care considera ca trotuarul e bunul sau si doar el are voie sa parcheze. Asta se intampla peste tot. Si la mine la bloc is cativa dinastia care se considera stapani pe locul public si isi pun galeti, sau lazi ca sa tina locul ocupat pt ei chiar daca nu e al lor si nu platesc pentru el. Sper sa ii mai umfle cateva amenzi la porc ca sa se potoleasca.
dasdasda10-9-2018, 16:17
Ti se pare ok sa primesti tu amenda de parcare pt masina altcuiva? Asta e ca si faza aia cu politia care te opreste in trafica ca tot gaseste ceva sa te amendeze.
gicu10-9-2018, 17:03
Mi se pare ok sa fie amendat porcul ca face reclamatie ca oamenii parcheaza pe un loc care nu ii apartine lui. Ce il f0#e pe el grija unde parcheaza oamenii? Sa ii mai umfle o amenda la porc
@Gicu10-9-2018, 17:18
Da vin si eu si parchez fix in fata grajdului tau pe care il numesti casa cu jeep-ul, sa nu mai poti iesi din casa pe veci. Mai chem si niste prieteni sa parcheze si pe la geamuri/langa garduri (ca poate stai la casa), sa nu dea dracu sa poti sa mai scapi. Si cand faci poola mare de nervi noi sa venim la tine, sa sunam garda ca faci panarama, si sa iti dea cate o amenda pt fiecare din noi ca the foote grija unde parchez eu. Poate iti mai umfla niste amenzi porcule ca nu stai in banca ta.
gicu10-9-2018, 19:35
nu mai visa atat. nu i a blocat usa nimeni la nimeni. porcul care a luat amenda a luat pt ca se credea stapan pe un loc public cum fac multi. bine ca a incasat amenda ca poate asa isi vede de treaba lui. o platit el spatiul ala sau ce tot atata comenteaza? sa stea in casa lui ca acolo nu ii parcheaza nimeni masina
LyLu11-9-2018, 7:01
Gikule daca inca nu esti politist iti recomanda sa te anhajezi la ei, corespunzi perfect cerintelor.
gicu11-9-2018, 9:09
pai unde crezi ca is angajat ?
Florin10-9-2018, 13:29
Asta e apucatura veche, pe care au invatat-o de la cei de la Rutiera, de pe vremea cand Rutiera dadea amenzi prin oras. Reclami o masina parcata aiurea si ca sa nu se deranjeze ei sa identifice proprietarul (cerere intrare in baza de date; intocmit documente pt posesor - pe vremea cand nu se stia utilizatorul, doar proprietarul-firma de leasing, era mult mai complicat; trimis amenzi, etc), te amendeaza pe tine, considerand ca esti utilizatorul. E o meteahna veche. Lasa TV si aiurelile, du-te la parchet. Altfel esti bun de plata, dat fiind ca ti-a trecut datele in PV, acum tu trebuie sa dovedesti in instanta ca nu ai fost utilizatorul masinii.

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

1787 vizualizări
22-10-2018, 22:06
Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, prins când semna prezent în Parlament, deși nu a fost la ședință - VIDEO» Vezi tot
1267 vizualizări
22-10-2018, 20:34
Firma Diferit acuzată de ”șantaj” în cazul Centurii Florești - FOTO» Vezi tot
278 vizualizări
23-10-2018, 17:01
Mesajul dur al lui Juncker pentru Guvernul României. Ce transmite șeful Comisiei Europene» Vezi tot
191 vizualizări
26-9-2017, 11:51
Metrou la Cluj! Boc: ”Mulți spun că sunt gogoși sau povești. În 10 - 15 ani am putea avea o linie”» Vezi tot
173 vizualizări
31-7-2018, 15:00
Emil Boc: Un metrou pe ruta Aeroport-Cluj-Floreşti, va rezolva problema traficului aglomerat» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?