rosal_feb.jpg

Politic/Administrativ

Comisarul Corina Creţu la Cluj: Sper să construim Spitalul regional de urgență Cluj de la finele anului 2019

  



 

Comisarul european pentru politică regională, Corina Creţu, speră ca lucrările de construire la cele trei spitale regionale de urgenţă de la Cluj, Iaşi şi Craiova să înceapă până la sfârşitul anului viitor.

 

Studiile de fezabilitate trebuiau terminate până în 2016, dar nu au finalizate nici în prezent.

 

Au fost întârzieri şi nu mă voi feri niciodată să avertizez statele membre atunci când sunt întârzieri în ceea ce priveşte infrastructura pentru investiţii importante, dar acum BEI a realizat studiile de fezabilitate pentru spitalele de la Cluj şi Iaşi, urmează Craiova. Proiectele vor sosi la CE până la sfârşitul acestui an, noi sperăm să le aprobăm cât mai repede. Vor începe după aceea licitaţiile, speranţa mea este ca până a la sfârşitul anului 2019 să înceapă construcţia efectivă, banii pot fi cheltuiţi până în 2023. Este trist că au fost semnate în iulie 2015 şi s-a prevăzut ca studiile de fezabilitate să fie gata în 2016, suntem în 2018 şi nu sunt gata. Sperăm că construcţiile vor fi mai rapide decât elaboarea documentaţiilor”, a spus Corina Creţu.

 

Corina Creţu este prezentă alături de comisarul european pentru Agricultură, Phil Hogan, la Facultatea de Studii Europene a UBB, la un dialog cu cetăţenii.

14-9-2018, 13:03
82 vizualizări
8 comentarii
Alex14-9-2018, 14:27
BANII PUBLICI INVESTIȚI ÎN FOSTUL SPITAL DE URGENȚĂ, PE STR.BUCIUM, CUM ȘI CÂND VOR FI RECUPERAȚI!?
..... 14-9-2018, 16:18
Întreabă-l pe fostul mare primar al Clujului.... Funar
Ştefan14-9-2018, 17:42
Da, ai dreptate cetăţene care te semnezi cu pseudonimul "...."! Eu însă l-aş întreba pe primarul Boc, cel mai bun primar din Galaxie (mic şi năzdrăvan precum Austin Powers). Boc a fost şi prim-ministru şi este şi primar al municipiului Cluj-Napoca, ales prima dată în anul 2004, ce-a făcut cu acea construcţie?
hehea14-9-2018, 18:35
Nu are rost sa-l intrebi pe Boc, e autist la asemena lucruri, iti va raspunde atat de intortochiat incat iti vei dori sa nu-l fi intrebat. Speram ca noul Primar al Clujului sa valorifice acea construnctie, abandonata, poate se face spital de copii monobloc ca tot e nevoie de asta cu toate strambele sefilor de clinici care nu vor sa fie la comun feudele administrate, sau un Parking daca permite structura, sper totusi ca fraiele sa fie luate de un om , adevarat, nu de o paparuda utecista papagalista ca nii plin podul de tunele si vapoare si aqua si teleferice si .....
andi14-9-2018, 13:34
din pensiile speciale de 1.5 miliarde de ieuro de pe anu trecut cate spitale se puteau face????
popor prost sarac si bolnav...
Calin14-9-2018, 13:23
Desteapta-te române !

mai bine zi Desteapta-te clujene !

Intr-o singura zi : Spital regional, drum de centura,metrou, largire BUNA ZIUA ....

2000 de ani lumina ????
cucu14-9-2018, 13:34
eu zic ca in urmatoarea campanie ni se va promoite teleportorul
Alin14-9-2018, 15:37
Ăștia o fi copiat din Hungaria, ei cred ca pe noi romanii stăpâni pe vecie aci, ne pot prosti?
Da, pa ăștia de aici, dar nu pe noi , ne confunda.

Chiar s-u făcut multe in Cluuujjj!!!

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

1704 vizualizări
14-11-2018, 23:22
Clujul cumpără WC -uri publice cu 50.000 de euro bucata» Vezi tot
812 vizualizări
14-11-2018, 23:06
Întâlnirea dintre Klaus Iohannis și premierul Marii Britanii a fost anulată» Vezi tot
662 vizualizări
15-11-2018, 10:48
Primăria anunță achiziția a altor 60 de autobuze Mercedes pentru transportul public din Cluj-Napoca. Când se livrează FOTO» Vezi tot
241 vizualizări
8-11-2018, 17:56
Dragnea, atac la adresa lui Iohannis: Avem un președinte fake» Vezi tot
207 vizualizări
14-11-2018, 17:11
Explicația HALUCINANTĂ a lui Florin Iordache, după ce a făcut semne obsene în Parlament: Vi se pare» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?