rosal_feb.jpg

Politic/Administrativ

Clujul are buget aprobat! Investițiile sunt patetice și se bazează pe ”vom demara”

  



 

Bugetul municipiului Cluj-Napoca pentru 2018 a fost aprobat de consilierii locali, iar suma totală este de 257 milioane de euro.

 

Printre principalele obiective pentru acest an se numără ”demararea studiului de fezabilitate, a planului urbanistic zonal și a documentației tehnice în vederea autorizării Centurii Metropolitane Cluj-Napoca (Gilău - Florești - Cluj-Napoca Sud - Apahida)”, anunță primarul Emil Boc

 

Un alt proiect este realizarea studiului de prefezabilitate pentru introducerea transportului în comun cu Metroul, dar și ”demararea procedurii de licitație pentru proiectarea pasajelor Mărăști și Tăietura Turcului”.

 

În 2018, vor începe lucrările la noul pod al Porţelanului şi reabilitarea podului Fabricii; demararea procedurii de achiziţie de lucrări pentru reabilitarea podului Garibaldi.

 

Pentru transpoortul în comun, în acest an vor fi puse în circulaţie a primelor 11 autobuze electrice și ”se va lucra pentru atragerea de finanţări europene pentru achiziţia de tramvaie, autobuze electrice și troleibuze dotate cu tehnologie de ultimă generație”, anunță primarul Emil Boc.

 

Pentru educație, municipalitatea va începe reabilitarea termică a Colegiului Naţional ”George Coşbuc” şi a Liceului de Muzică ”Sigismund Toduţă”, dar vor fi construite și două noi creşe şi vor fi modernizate şi extinse două grădiniţe din fonduri europene.

 

Primăria vrea să demareze realizarea unor noi parcuri, în zonele Între lacuri și La Terenuri, precum şi modernizarea parcurilor Ştefan cel Mare, I.L. Caragiale şi Piaţa 14 Iulie.

 

Anul 2018 nu va aduce noi parkinguri. Primăria Cluj-Napoca are în plan: ”finalizarea licitațiilor pentru execuție și începerea lucrărilor la parkingurile din Hașdeu (n.red. despre acest parking se vorbește din 2011) și str. Primăverii nr. 20; continuarea proiectelor de realizare a următoarelor parkinguri: Primăverii nr. 8, Mogoşoaia nr. 7, Albac-Azuga, Trotușului, Sighișoarei, Gheorghe Dima, Liviu Rebreanu, Oncologie, P-ța Cipariu şi Nicolae Titulescu”.

13-2-2018, 8:32
90 vizualizări
26 comentarii
Emilut Boc14-2-2018, 11:59
Anunt cu deoasebita satisfactie continuarea proiectului mult cerut de clujeni la care am raspuns cu promtitudine;proiectul "garduri intre blocuri".
Craciunita A.13-2-2018, 18:49
Cum imi mai placea sa torn pe la secu...
Emilut Boc15-2-2018, 1:25
Si mie!...
Fam Rostasz13-2-2018, 18:42
SAi noi cu 9 purdi si soacre si socri, bunici si strabunici care le locuim in Pata rat, Cantonului, Dalas si rampa il votam pe Boc cai bun si ajutoreaza si amu ne da bani sa pletim chirie la Cluj sa fim aproape de servici si copi de scoli. Si masa calda da la noi si alocatie si ajutore sociale si binei amu sa gasim cine ne da chirie ca vinim multi si cu purcel si cu catei si pisica cu tat confortu nost ca avem si casetofon di ala baro cu 2 boxe cu led luminos care suna bine.
Dan manastur13-2-2018, 18:25
BOC, președinte,TISE primar!
@13-2-2018, 21:42
Nu-i rau nici ce dorești tu.
Eu am interese cu boc
Sebi13-2-2018, 16:12
Domnule Boc, sunt foarte mandru ca v-am acordat votul meu. Dumneavoastra intradevar va zbateti pt binele clujenilor in ciuda piedicilor puse de guvernantii psd invidiosi ca au pierdut Clujul. Dupa revolutie psd nu a a fost nici macar a 3 a varianta de vot pt clujeni. Dumnezeu sa va tina sanatos sa luptati cu cei care vor ca orasul sa nu se dezvolte.
Ion A.14-2-2018, 1:13
ba sa nu se mai dezvolte atita, fiindca prin dezvoltare se intelege doar aglomeratie, poluare si prostime necioplita care aduce preturi mari
IT-ist14-2-2018, 1:33
Preturi mari in viziunea unui muncitor necalificat. Cu 8000 lei pe luna(80 milioane) nu as zice.
brig13-2-2018, 12:45
o coasa noua pentru urmatorul cincinal a fost prinsa in buget ?
....13-2-2018, 11:22
ce titlu psd-ist "Investițiile sunt patetice și se bazează pe ”vom demara”"
io13-2-2018, 13:16
pai da astia is lingai psd-uli care scriu aceste articole
Luluy13-2-2018, 11:18
Unde sunt carcotasii care ziceau ca Boc nu face nimic? Vreau sa vad punctul lor de vedere. Sincere respecte pt domn' primar.
Marco13-2-2018, 11:05
Sa demarati alocarile de milioane de lei din buget pentru ONGurile lui Szakatas si Dohotaru si alte ONGuri Sorosiste antiromanesti.
Aurel14-2-2018, 11:59
Platiti-ar Dragnea banii de coparsau antinationalist sovin ce esti
sile13-2-2018, 10:10
Fain mai paduchi de pubis din subsolul Motilor, copiati frazele mele referitor la Piticanie si zilele slobozului si-l puneti la Buget si semnezi cu unul din nickuri-le mele. Mai diaree scursa in crapatura asfaltului, macar iei un bon de masa la cat te-ai stofocat sa ma imiti? Ai postat si ca blocurile de locuinte, etc, etc. Daca ai avea un pic de circumvolutiuni, te-ai apuca de o recalificare seriosa, mai boule, pleaca Kovesi si seful tau, impatitorul de bonuri merge sa-si faca Pastele cu Uioreanu, si nu numai. Tu crezi ca Tarcea te va tine acolo in biroul de jos, cu Schwheiorme, Cola, Fursecuri, Bonuri? Nuu, nici vorba, asta-i jupan de jupan,...asa ca cugeta, buzile publice, curatat, inmiresmat, vorba aia, sa fie viceu-rile curate, luna, soare , stele, sa pot bea cafea din ele!
HA HA HA13-2-2018, 17:42


Ce bine ca te -ai dat de gol ca alea -s nickurile tale.....

Burdujel13-2-2018, 18:22
V-ati tâmpit cu toții.
Aveti impresia ca aveti unicitate la nicku-ri,bai bolovanilor?
Sau trebuie sa va luați cotele si v-ati cam încurcat.
Dan manastureanu13-2-2018, 21:31
Pot sa isi ia nikurile si sa si le bata de puulicici :))))
Criculae13-2-2018, 21:52
Numai sa aibă de ce sa le bată.
Mda14-2-2018, 21:08
Limbaj de Sabin Gherman.
Fam. ILEA13-2-2018, 9:54
Felicitari domnule Boc. Niste proiecte ambitioase si foarte asteptate de clujeni. Va multumim si spor la treaba.
Alex13-2-2018, 9:24
Dacă primăria nu are bani, ar putea concesiona construirea parcărilor către privați. La fel și cu metroul etc.
Roby13-2-2018, 10:00
Cine opreste privatii sa faca parcari private? In loc sa faci un bloc faci o parcare pe 5 nivele. Nu fac privatii parcari ca nu renteaza investitia. Un bloc de locuinte e de 50 de ori mai profitabil.
Moc an13-2-2018, 9:14
Chiar mai e nevoie ca sa mai zic ceva? VOTATI BOC!!..
@poov13-2-2018, 9:30
Mai lindina fecaloasa, ati dat drumul la statie pe Motilor? Ia mai baga limbuta adanc intre fesele lui Pinochio de Rachitele sa vezi ce scoti dea-colo?

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

483 vizualizări
16-5-2018, 17:09
Se lărgește DN 1, în Florești, pentru Spitalul Regional de Urgență Cluj. Se propune o girație modernă la Metro» Vezi tot
161 vizualizări
21-5-2018, 13:52
Victor Ponta atacă DUR Guvernul, după scandalul pensiilor private» Vezi tot
111 vizualizări
21-5-2018, 11:55
Un senator PNL amenință cu plângere penală împotriva guvernanților, dacă naționalizează Pilonul II de pensii. Reacția halucinantă a lui Firea» Vezi tot
32 vizualizări
9-1-2018, 9:58
Sediul Direcției de Asistență Socială și Medicală Cluj-Napoca se mută. Vezi unde va trebui să mergi de acum» Vezi tot
28 vizualizări
5-12-2013, 23:35
Referendum pentru transportul în comun din Florești» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?