rosal_feb.jpg

Politic/Administrativ

Cine sunt votanții lui Ponta și Iohannis? Primul a fost votat de cei din sud, Iohannis de Transilvania

  



 

Profilul alegătorului care a votat la alegerile de duminică, 2 noiembrie, diferă de la un candidat la altul. Pe Victor Ponta l-au votat foarte mulți oameni din sudul țării, iar pe Iohannis cei din Transilvania

 

Victor Ponta a fost votat de 52% bărbaţi şi 48% femei. 31% din votanţii lui Victor Ponta au între 50 şi 64 de ani, 26% au între 35 şi 49 de ani, 24% au peste 65 de ani, iar 19% au între 18 şi 34 de ani

 

În privința studiilor, 44% dintre cei care au votat cu Victor Ponta au cel mult 10 clase sau şcoală profesională, iar 44% au liceu sau școală profesională.

 

De asemenea, 58% dintre votanții lui Victor Ponta sunt din mediul urban, iar 42% din mediul rural.

 

 

Klaus Iohannis a fost votat de 55% bărbaţi şi 42% femei. 35% din votanţii lui Klaus Iohannis  au între 18 şi 34 de ani, 31% au între 35 şi 49 de ani, 24% au între 50 - 64 de ani, iar 10% peste 65 de ani. 

 

În privința studiilor, 23% dintre cei care au votat cu Klaus Iohannis au cel mult 10 clase sau şcoală profesională, iar 48% au liceu sau școală profesională și 29% studii superioare.

 

De asemenea, 30% dintre votanții lui Klaus Iohannis au fost din mediul rural, iar 70% din mediul urban.

 

 

Profilul alegătorilor a fost realizat de IRES pe 16.000 de respondenţi care au ieşit de la secţiile de votare.

rsz_jidvei-must2018-bannerweb-144dpi_728x90_1.jpg
3-11-2014, 19:43
11 vizualizări
9 comentarii
MIRIAM5-11-2014, 7:54
Clujeni , mergem la vot sa-i aratam lui Ponta ca nu suntem lucruri , ca noi contam !????????
Dogar Florenta, ai prins pauza de publicitate la Antena3??4-11-2014, 14:39
spalata pe creier de Gadea ce esti...
Andreicut Securistu'4-11-2014, 8:36
Ardealul si Diaspora a votat IONAHHIS!
.
Sudistii, Moldova si BOR au votat CIUMA ROSIE!
.
Nu uitati, PSD si BOR sunt doua GRUPURI INFRACTIONALE ORGANIZATE!
vio3-11-2014, 22:23
-mai oameni buni, dar cine NU este la noi comunist, dintre gruparile care sunt la putere?
-voi nu vedeti ca aici e lupta dintre 2 grupari de comunisti?
criptocomunistii lui Iliescu si neocomunistii lui basescu...
si puterea trece de 25 de ani de la unii la altii fara ca nimic bun sa se intample.
nicu3-11-2014, 21:58
Ponta a unit coruptii care fac milioane cu asistatii sociali care asteapta banuti.Da is multi !
Mara 3-11-2014, 21:32
Vedeti ca ati scris V Ponta si la Iohanis. Copy- paste?
In alta ordine de idei, cei scoliti, aflati in campul muncii, cu nteligenta, au votat dreapta, cei ce vor doar pomeni pe spatele celorlalti au votat stanga. din pacate sunt mai multi! Anyway, presedintele nu are prea multe atributii, contrar a ce cred ei, ras sarcastic!!!
Feliciana4-11-2014, 9:46
Nu va dati seama ca jigniti foarte multi oameni care au votat altfel decat scrieti dvs. Cunosc foarte multi oameni cu studii superioare, chiar si cu 2 facultati, sau cu doctorate, care au votat cu stanga.Corect si cinstit, la noi nu e vorba nici de stanga nici de dreapta ci de vot impotriva. Ce dreapta e aia formata de oameni care in proportie de 90% sunt slujbasi la stat? Au fost si inainte, cand erau si inrolati in randurile PCR-ului, si sunt si acum tot slujbasi ai statului. Dvs. considerati ca doar daca esti scoilt, in campul muncii esti si inteligent? Eroare foarte mare, dar fiecare cu gradul de a incerca sa inteleaga si mai ales sa urmareasca ceea ce se intampla in tara si in jurul nostru.Feliciana
cornel4-11-2014, 13:13
aveti dreptate ca nu exista diferenta intre stanga si dreapta. dar sa stiti ca nici numarul de facultati sau doctorate nu e o garantie ca persoana polititrata e un intelectual adevarat . probabil ati auzit de zecile de mii de diplome pe bani
Andreicut Securistu'3-11-2014, 20:27
Ardealul si Diaspora a votat IONAHHIS!
.
Sudistii, Moldova si GRUPUL INFRACTIONAL BOR au votat CIUMA ROSIE!
.

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

2322 vizualizări
19-7-2018, 16:48
Piațeta din fața CEC se schimbă radical - FOTO» Vezi tot
503 vizualizări
19-7-2018, 10:07
Noutate în traficul din Florești! S-a lărgit ieșirea de pe strada Cetății - FOTO» Vezi tot
432 vizualizări
18-7-2018, 12:24
Cluj: Vă place haosul de pe aceste străzi? Cum se va schimba zona » Vezi tot
245 vizualizări
17-7-2018, 23:07
Pe strada Regele Ferdinand apare bandă de autobuz și vor fi copaci» Vezi tot
184 vizualizări
26-6-2018, 9:54
VIDEO: După 15 ani, sistemul de irigaţii din Cluj este repus în funcţiune » Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?