rosal_feb.jpg

Politic/Administrativ

Centura metropolitană a Clujului nu primește bani în 2017. Emil Boc: E sfidare la adresa Clujului

  
  



 

Primarul Emil Boc susține că Guvernul sfidează Clujul și Transilvania prin faptul că nu finanțează în acest an Centura Metropolitană a Clujului. 

 

Investiția de 138 de milioane de euro a fost inclusă în Masterplanul de Transport al României, proiectul primind un aviz favorabil de la Uniunea Europeană. 

 

Cu toate acestea, direcționarea banilor europeni se face ”din pixul” guvernului de la București, iar pentru acest an proiectul centurii de la Cluj nu a primit niciun ban. 

 

Facem toate demersurile necesare ca la o viitoare rectificare de buget să fie inclusă şi centura metropolitană. Demersurile sunt politice, nu vă gândiţi la altceva. Ceea ce cerem noi este o prioritizare a proiectelor, pentru că banii există. Nu cerem bani de la sănătate, de la educaţie, de la apărare - ştim care sunt domeniile nenegociabile. Ai 138 de milioane de euro alocaţi pentru centura metropolitană şi nu îi foloseşti, ba chiar există riscul să îi pierzi, dacă nu îi cheltui până în 2020; asta este o sfidare fără precedent la adresa Transilvaniei şi a Clujului, care este inima Transilvaniei. Banii nu se pot cheltui pentru altceva, decât dacă guvernul vrea să schimbe Master Planul. Eu sper ca eroarea să fie corectată cât mai repede cu putinţă”, a declarat Emil Boc, la Realitatea FM.

 

Avizul primit de centură de la Uniunrea Europeană vizează exercițiul bugetar 2017 - 2020. Acest lucru înseamnă că centura ar putea fi finanțată în 2018 sau chiar mai târziu, dar partea negativă este că se pierd ani prețioși, iar traficul clujean se va sufoca în scurt timp. 

15-2-2017, 15:16
280 vizualizări
30 comentarii
pantera roz16-2-2017, 10:24
Mooie psd!
sa ai parte de ce dai16-2-2017, 12:07
Ce dai altuia ţi se intoarce inmiit.
#parandarat
mihai16-2-2017, 7:52
gargara de sef utecist, lingau profesionist .
JOHN16-2-2017, 8:32
Banii europeni vin de la Bruxelles nu de la guvern si va puteti apuca de treaba pe credit subventionat iar apoi sa-i recuperati daca spuneti ca sunteti eligibili.
Gica15-2-2017, 21:18
Alo, Primaria! Domnu' Boc, podul Traian se mai construieste?
Primaria serparia16-2-2017, 6:58
Da, se construieste. Nu intreba cand va fi gata, ca a fost ger si probail prin iulie, daca iarna lui 2017-18 nu va fi geroasa.
Cucu15-2-2017, 19:40
Da'te'n mortii tai de gunoi de primar...ai avut si ai bani nenorocitule si n'ai fost in stare sa faci nimic...esti un gunoi de om ma,tu faci "antolduri"...da'te'n sange de nenorocit!!!
wleee15-2-2017, 19:45
pesede teleorman aleeee
poov16-2-2017, 10:16
Eu zic sa te muti frumos cu mucoasa si besinoasa de mama-ta in teleorman,lasa-ne pe noi aici si du-te in poola nu te pune nimeni sa stai aici.
remes16-2-2017, 14:39
Cucu subscriu si eu si sunt de acord cu tine . Centura Clujului este necesara ca apa, dar ce sa mai vorbim de centura daca nu sunt in stare sa faca podul Traian !!!!!!!!!!!!! Rusine sa-ti fie D-le Boc, eu cu tine nu mai votez. Clujul dintr-un oras frumos si linistit a devenit urit , aglomerat, murdar, etc.....
Autorizatii de constructie date probabil cu spagi mari, apar blocuri in mijlocul cartierelor de case, totul este inestetic si urit. Piticule e cazul sa pleci, ai reusit sa faci praf un oras de oras
hopaa15-2-2017, 19:40
e normal ca partidul comunist teleorman dambovita sa evite clujul.
@hopaa15-2-2017, 21:16
Asa cum si boloBOC a evitat restul tarii cand a fost asa zis prim ministru, pompand toti banii in jud CJ. Din pacate roata se intoarce. El ar trebui sa inteleaga primul
Moc15-2-2017, 17:04
Un as in a invarti vorbele, in a ametii cu damful nedreptatii, de a se victimiza, de a arunca vina pe altii cand neputinta, teama de DNA, faptul ca e santajabil , incompetenta cat cuprinde e principalul factor ca orasul e sufocat pur si simplu. Invitat la una din emisiunile in care prezinta cu o exaltare Clujul cu metrou, monorai, cu feriboturi pe Somes, cu Centru Cultural Metropolitano- Galactic, anul trecut pe la sfarsit, la intrebarea ziaristului ca ce se va intampla daca guvernul Ciolos va fi schimbat, declara cu egolatrie ca banii vor venii ca sunt deja pe drum, ca nu se poate intampla nimica, ca Centura va fi inceputa si terminata panain 2018, a intrat in niste amanunte cu PUZ, proiecte, scheme, , ma rog, de aburit omul simplu. Acest Boc nu este in stare, nu poate, e peste puterile lui sa faca ceva de amploare, ceva cu adevarat util. Atat ca Premier cat si ca Primar e o nulitate si asa va ramane. Chiar zilele astea la Antena 1 CJ prezenta unui ziarist ce ii ridica la fileu intrebarile cum va arata parkingurile subterane de pe Kogalniceanu, Clinicilor, Cipariu, supraterane de la Oncologie, etc. In urma cu o jumate de an ne prezenta parkkingurile din cartiere, ba chiar in Manastur ne arata locatia gasita, apoi in toate cartierele si specifica locatiile. Acest individ nu va face nimica, nu mai poate, tremura ca poate fi luat in orice clipa. Asa ca fac pariu pe cat vreti, in aprilie 2020 inainte de alegerile locale subiectul va redeveni promisiune elctorala, Centura, parkinguri, avioane, galaxii si fantasy.
IDIOT15-2-2017, 17:23
Moc, esti un IDIOT! Un handicapat, un jeg, un zero care NU MERITA sa traiasca in ardeal! Daca nu stii altceva decat sa arunci cu gunoi mars in mortii aleia care te-o fatat in teleorman, ca acolo is banii care trebuia sa ii primeasca clujul!

NU are nicio legatura cu cine e primar!!! Are legatura cu faptul ca, istoric, Clujul voteaza liberal si imputitii de la conducere sunt suparati pe treaba asta. Nu are legatura cu boc, dar e greu cu capul ala al tau de cimpanzeu sa intelegi. Vita imbecila care se uita la antene!!!
Moc15-2-2017, 17:56
Nick-ul tau are dreptate, esti ala ce posteaza. manaci si tu o pita, te inteleg sincer si te compatimesc, amarnica pita. Nu oi fi eu mai bogat ca si tine, poate is mai sarac, dar dimineata tare bine ma simt cand ma uit in oglinda. Oare asa te simti si tu? Daca da, esti tare. Daca o scuipi, mai ai sanse sa fi om.
IDIOT15-2-2017, 18:11
Da, Moc, ma simt foarte bine dimineata cand ma uit in oglinda. Ma simt bine ca stiu ca nu sunt manipulat de X sau Y in asa fel incat sa arunc cu gunoi in politicienii care ne conduc pe plan local. Sunt clujean si familia mea e in Cluj de 3 generatii. Traiesc in oras de 28 anisori (de cand m-am nascut) si am trecut prin era Funar si prin epoca caritas, prin anii '90 in care orasul era absolut infect, prin inceputul anilor 2000 cand riscam sa cadem de pe harta Romaniei. La fel tin minte cum a fost tot Eroilor in santier si cat de ok arata acum fata de cum arata cand eram mic. La fel de bine stiu cum absolut niciun guvern PSD nu a aruncat nici macar o coaja de paine spre Transilvania, dar guvernul Boc a facut-o. Nu ii sunt suporter, sunt convins ca puteau fi facute mult mai multe lucruri, dar daca esti clujean ai sti (si ai sti bine) ca NU a fost nicio alternativa viabila. Daca iesea Rus in 2004 era vai de noi acuma. Da, ma enerveaza ca nu am unde parca in centru, ma enerveaza ca le-a luat 6 ani guvernantilor sa ne lase sa ridicam masini din nou, dar in acelasi timp se intampla lucruri in orasul asta si creste frumos, chiar daca sunt oameni ca si tine in el care incearca sa puna bete in roate (la fel ca si pesedeii de la guvernare). Prefer sa nu ma uit la antene si sa judec pentru mine. Prefer sa ma implic in politica si sa incerc sa fac o schimbare in loc sa comentez la adresa primarului cand oricum stiu cu siguranta ca nu era nicio alternativa mai buna. Prefer sa stiu ca ma trezesc si ma uit in oglinda si zambesc pentru ca nu sunt condus de un psd-ist sau de un grasan idiot ca alexa. :)
@IDIOT15-2-2017, 18:54
Scrii fara niciun argument. De unde stii cum ar fi fost cu Rus sau altul si ca ar fi fost mai rau? Ti se pare tie din vis ca asa ar fi trebuit sa se intample? Realitatea de pe strada demonstreaza ca moc are dreptate.
@@IDIOT15-2-2017, 19:31
de unde stie?pai asa de cand e lumea,poate doar cand era Boc premier primea Clujul de la buget cat merita,in rest 0 b*** si pe vremea lui Ponta,deci esti vraiste,vb gura fara tine.
@IDIOT15-2-2017, 23:08
Nu esti in stare sa intelegi nici macar sensul a 5 cuvinte. Cum poti sa stii si sa iti dai cu parerea despre ceva ce nu a avut loc mah desteptule? Mai departe nu mai traduc ca m-am plictisit sa fac alfabetizare.
Moc16-2-2017, 6:00
Stimate IDIOT, inertia dezvoltarii unui oras face ca orice Primar poate facea ce a facut Boc. De exemplu cartierele orasului, au fost facute de X, Y, Z, daca era A, B, C, nu se faceau ori se faceau mai mari, mai inalte, mai late? La fel si cu constructia pasajului nod A. Vlaicu, a pasajului nod N, facute de Funar, tin minte si acum ce greu ieseam cu masina de pe atunci Cehoslovaciei, sa patrund pe A. Vlaicu, Dambovitei. Asa pot spune si de Apostu, de Crisan, Chirila de ... Acest om , Boc a fost super dupa era Funar, dar atat. In primul mandat a dat tot ce se poate da si gata, Clujul a stagnat si stagneaza, a facut acele pietonale de care esti asa de incantat, a remodelat dupa cativa ani Memo, replantatd borduri , cele vechi erau si ele plantate de 2-3 ani, la fel si Horea, Baritiu, Gara, etc. A costat o mavere, chiar daca erau bani europeni, sub motivul introducerii cablaraiului s-au sifonat zeci de milioane de Euro si sa nu uitam batjocora si taraganarea lucrarilor cand orasul era mai aglomerat clujenii priveau la meniul Doreilor, la statul in coada lopetii, la lipsa lor. si asta vreo 8 luni de zile. Aceste lucruri nu se uita, nu se pot accepta. In 12 ani sa nu fi in stare sa faci o centura, un pasaj, niste parkinguri in cartiere, dar sa o dai inainte cu ele, ca se vor face, ca va fi asa si asa, iar in fapt te vaiti ca nu sunt bani, ca nu se dau, ca bla-bla. La Primarie oricine altcineva facea treaba mai buuna si iata de ce, in primul rand nu era manipulat de firmele de casa, sa nu zic santajat, se rupea interfata dintre mafie si Primar, din Primarie zburau toti finii si neamurile oligofrene si vai de ei, un nou primar avea in sange energia noului, sa faca ceva, sa schimbe ceva. Sa spui ca nu ai cu cine vota e din nou o nerozie mare, banuiesc ca nici nu ai citit priogramul vreunuia,din ei. Dar ma rog, asta e situatia si cred ca doar DNA poate sa ne scape de acest individ care si acum mai are prozeliti fanatici. Luala-ar odat sa-l duca la locul potrivit!
Moc 16-2-2017, 6:29
Idiot-ule, inca ceva, la 28 de ani ar trebui sa fi mai ager la minte, mai critic, mai cu dorinta de bine. Nu in asta consta totul, in a parca in centru, problema e ca nu ai unde parca in cartier, ca pietonii circula pe strada ca trotuarele sunt ocupate, ca strazile cu dublu sens sunt de fapt cu sens unic din cauza masinilor parcate alan-dala, ca peste 8 mii de masini se revarsa doar din Floresti si viceversa, ca vin pacienti cu bolnavi sau la bolnavi din toata tara, ca vin studenti cu masini si nu au locuri de parcare in zoona in care stau, camine, chirii, etc. Problema e sa inlaturi cauza nu efectul si asta se stie de mai bine de 20 de ani. Amesteci politicul cu administratia si nu e bine, un politician ajuns intr-un post administrativ trebiue sa-si faca treaba pentru care a fost ales acolo, politica doar la propulsat acolo, aicia trebiue sa faca treaba. dar degeaba, ramai in lumea ta de pietonale, Eroilor, si cam atat.
razvan17-2-2017, 7:01
@idiot. Cand incepi si compari era funar cu cea a lui boc...e clara treaba. Iti sugerez sa mai iesi din Cluj sa te aerisesti si apoi sa te intorci. Cluju a ajuns aici (miezu din fanta) nu datorita lui boc, ci "viniturilor" de studenti, firmelor straine si autohtone, capitalului din UE, oamenilor minunati care tin la orasu asta...Mai tot ce a facut boc s a finalizat cu intarziere sau e inca in lucru...Daca nea boc era un "primar" intr o corporatie ar fi fost demis demult!!!
poov 15-2-2017, 16:21
Ce vreti atatia bani,ce sa faceți cu ei sa-i furati?
Ati fost prim-ministru si nu ai făcut nimic pt noi!
Opriti-va cu protestele si primiti bani,dar voi nu ca Batman!
kalu15-2-2017, 15:57
ai dreptate
Buie moc15-2-2017, 15:47
Bai piticanie eu in locul tau as tăcea că ați avut bani sa înconjurati clujul de 3 ori cu centuri dar voi ați făcut o "centura de diamant " care este și aproape goala tot timpul pe lângă că a fost cea mai scumpă de pe Terra.
vesnicul nemultumit15-2-2017, 16:16
Normal ca nu e prea folosita, la fel ca si bucata de autostrada Turda-Gilau pentru ca nu sunt legate de altceva. Atunci cand va fi gata toata centura din jurul Clujului se va dovedi utilitatea ei. Cat despre cat a costat lucrarea respectiva ai dreptate, a fost mult prea scumpa.
bou15-2-2017, 17:27
Frate, esti prost - si ma adresez lui "Buie moc". Normal ca pare centura goala din moment ce te uiti la ea de pe google maps si nu conduci sa vezi ca nu e asa. Chiar zilele astea am prins coada pe centura, si si autostrada e folosita.

In momentul in care vor fi unite prin centura metropolitana (deh, daca se va intampla vreodata asta, ca pesedeii prefera sa dea bani BOR-ului sa faca biserici in teleorman....) vei realiza si tu, poate tot pe google maps, ca isi are mult sensul!

Si nu stiu daca esti clujean sau nu (probabil nu), dar in caz nu iti amintesti acum 10-15 ani erau tiruri pe titulescu, pe observatorului si prin manastur, care au fost scoase impreuna cu tot traficul greu din oras datorita centurii si autostrazii!

Inteleg ca suntem toti acolo 0-5% neanderthali, dar nu trebuie sa arati tuturor ca tu esti 50%+. Daca nu stii ce vorbesti si iti place doar sa comentezi aiurea si gratis, mai bine taci. :)
Gigi15-2-2017, 21:23
Te demasti si tu ca esti Bou ca fratele tau de mai sus care e Idiot. Cred ca ai fost o data pe centura aia si ai prins accident.
Cetățean15-2-2017, 15:46
Dacă populația clujeană nu a votat PSD și protestează împotriva guvernului...
Ori îi urmăm ca oile, ori nu primim banii. Se numește șantaj.
aiurea15-2-2017, 16:26
moldovenii au votat si tot nu au primit nimic. teleormanul are bani de investitii cat 6 judete din moldova.

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

1389 vizualizări
28-3-2017, 14:22
Parcul Feroviarilor va intra în proprietatea municipiului Cluj-Napoca. Moment istoric» Vezi tot
122 vizualizări