rosal_feb.jpg

Politic/Administrativ

Bogdan Rădulescu, vicepreședintele USR Cluj, a demisionat după ce a jignit Biserica Ortodoxă Română

  



 

Actorul Bogdan Rădulescu, vicepreședintele USR Cluj, a demisionat din partid, după ce a jignit Biserica Ortodoxă Română. 

 

Rădulescu a fost și amendat de Consiliului Discriminării pentru mesajul lui împotriva Bisericii. ”Ciume bubonice, viermi parazi, lepre, căcături pe care le zice Biblia, gherţoii, mârlanii, pedofilii şi manipulatorii ce ţin orele de religie sau căcați ordinari”, sunt doar câteva dintre expresiile folosite de Rădulescu într-un program spectacol de comedie “Epic Show”, în 2014, intitulat “Un gând sincer”. ”Ciume bubonice, viermi parazi, lepre, pedofilii şi manipulatorii ce ţin orele de religie”, a fost mesajul către preoți.

 

Adio, dar raman cu tine

 

Umorul, satira în special, funcționează prin exploatarea unor strereotipii, prin exagerarea lor dincolo de limita plauzibilului. Umorul profită de existența unor clișee nu neapărat confirmate, ci mai degrabă bănuite. Nu toate blondele sunt ca cele din bancurile cu blonde. Nu toți polițiștii sunt proști. Nu toți politicienii sunt corupți (să zicem). Și nu toți țiganii sunt ca Haurențiu. Sincer să fiu, nimeni nu e ca Haurențiu, care e un personaj unic, original, autentic și, cel mai important, fictiv. Pentru a livra conținut umoristic, trebuie acceptată această convenție: umorul se face jucând murdar. La fel și politica, dar se pare că nu în același timp.

 

 

Eu, înainte de toate, sunt comediant. Sunt actor comediant pe scena teatrului, prezentator comediant în emisiuni tv sau online, MC comediant la nunți, botezuri şi înmormantari, comediant în showurile de live comedrink și, poate mai mult decât toate acestea la un loc, simplu comediant în viața reală. E felul meu de-a fi și asta nu o pot schimba pentru nimic în lume. Nici măcar pentru o funcție într-un partid.

 

Comedia, după cum am explicat mai devreme, este, prin excelență, politically incorrect. Umorul e antisistem. E răutăcism simpatic. Nu poți fi și politician și comediant politically incorrect în același timp. E o contradicție de termeni pe care am crezut că o pot gestiona. De curând, am descoperit că acest compromis mi-e peste puteri.

 

Mi-e greu să mă dezic, de dragul implicării politice, la sceneta în care am descoperit sensul expresiei Puie Monta, mi-e greu să nu-mi asum “interviul” cu Oprea de după accident sau discursurile despre preoți ipocriți și politicieni absurzi, mi-e greu să renunț la taxatul prin satiră a derapajelor din societate. Însă mi-e foarte ușor să continui ce-am făcut până acum, și anume să susțin societatea civilă prin participarea mea la evenimente caritabile, strângeri de fonduri și alte acțiuni filantropice. Cred că pot face la fel de multe lucruri bune pentru Cluj și fără să fiu politician.

 

De aceea doresc să anunț că mă văd nevoit să renunț momentan la ambițiile mele politice, întrucât firea nu-mi permite să renunț la ambițiile mele umoristice. Asta e, sunt încă un cetățean pe care-l sabotează. Firea.

 

De asemenea, doresc să mulțumesc clujenilor pentru cele peste 25.000 de semnaturi de susținere acordate USR-ului, cifra care situează Clujul pe locul 2 național, după Bucureşti.

 

Mulțumesc si extraordinarei echipe USR Cluj, oameni tineri, ambițioşi, cu viziune, planuri şi putere de a schimba lucrurile în bine. Le mulțumesc pentru curajul si determinarea de a fi alături de mine şi pentru echilibrul şi înțelepciunea lor de a-mi lăsa libertatea de a decide.

 

Aşadar, am decis să mă retrag din funcția de vicepreședinte al filialei USR Cluj și să renunț la calitatea de membru USR. Regret dezamăgirea pe care o pricinuiesc celor care mă cunosc bine, mi-au dat votul lor de încredere şi şi-au pus speranța in acțiunile mele viitoare din Parlamentul României. Poate timpul meu nu a venit încă.

 

Oricine poate face politică (s-a văzut), dar nu oricine poate face umor. Până la urmă, contează și felul în care te faci de râs.

 

Semnat: Bogdan Bob Rădulescu, AntiTristul de la Cluj”, a transmis el pe Facebook.

21-10-2016, 9:00
130 vizualizări
20 comentarii
Gabone24-11-2016, 7:53
Soroș e un bătrânel simpatic (care are o sotie cu 40 de ani mai tânără), el vrea binele intregii umanități, nu are niciun gând ascuns, vrea democratie in toată lumea. Averea lui de 12 miliarde de euro, e făcută din muncă cinstită si onestă . E un lucru bun că Soroș pune când vrea primul ministru al româniei. Toți soroșiștii sunt oameni ai democratiei, ei vor doar binele româniei. Trebuie ca homo să se căsătorească intre ei si să adopte copii. africanii, magrebienii, hindusii si musulmanii trebuie colonizati in europa. Biblia trebuie aruncată in foc. e o carte mincinoasă. Soroș detine adevărul suprem. vrem să fim cipuiți pentru siguranta noastră. bogatii trebuie să plătească impozite mici iar săracii impozite mari. Multumim tuturor multinationalelor fiindcă ne vând hot-dog, chiloti si telefoane mobile...etc, etc
sss23-10-2016, 19:39
Imi vreau semnatura inapoi ! Majoritatea celor care au semnat au dorit astfel de persoane in Parlament ! Ne-am saturat de oameni spalati pe creier de popi si de masoni. Omul asta a fost curatat de catre cei din conducerea USR-ului si nu inteleg cum a fost posibil. S-au folosit de el pentru a strange semnaturi si cand s-au inflamat pe Facebook toti cretinii, l-au dat afara. Acel video este foarte vechi....toata lumea stia de el, chiar si cei care conduc acest partid ! E logic ce s-a intamplat ! Imi pare rau ca din nou am fost mintiti si manipulati, exact ca la alegerile prezidentiale, cand toti credeau din tot sufletul ca Iohannis va fi o alegere buna pentru tara. Cat timp vom mai trai in evul mediu si cat timp BOR-ul va dicta tot ce se intampla in aceasta tara? Voi nu vedeti cum sunteti spalati pe creier de mici, babele care pupa moaste va decid viitorul de 20 de ani si voi nu faceti nimic. Am fost socat de faptul ca Bob s-a retras. Nu il cunosteam ca fiind un las. Trebuia sa isi sustina ideea pana la capat, nu sa abandoneze. Trebuia sa aiba respect pentru cei care au semnat pentru astfel de idei. Noi am vrut oameni din popor, artisti, muzicieni, antreprenori,etc. Ce am primit? Am primit acelasi lucru : BOR castiga de fiecare data !
Baba Oarba28-10-2016, 16:45
USR- aceeaşi mizerie. Credeai că vor fi altfel? Nişte sorosişti cu obiective precise; când se vor prinde şi ceilalţi, ca tine, cine i-a manipulat, va fi prea târziu.
Ștefan22-10-2016, 15:48
PASTORII SECTANȚI SUNT UN PERICOL PENTRU STABILITATEA SOCIALĂ DIN ROMÂNIA. EI ÎȘI ÎNDEAMNĂ ENORIAȘII LA URĂ RELIGIOASĂ ȘI INTOLERANȚĂ (a se vedea comentariile de mai jos):
Gelu22-10-2016, 14:46
Zi BOR si trage apa. BOR = fariseism, hotie, intoleranta, prostitutie, inapoiere, mojicie. BOR a tinut tara asta la nivel de Evul Mediu si i-a indobitocit pe oameni (e drept ca unii dintre ei erau oricum dobitoci). Nu intamplator si azi in tarile in care fanaticii religiosi fac legea avem cea mai crunta saracie (Romania, Rusia, Bulgaria etc). In schimb, in tarile in care oamenii s-au convins cine sunt popii si si-au bagat picioarele in biserica exista cea mai mare bunastare (Suedia, Finlanda, Norvegia, Elvetia).
wow22-10-2016, 9:40
institutia b.o.r. ar trebui desfiintata! sunt niste impostori fatarnici, lipsiti de credinta, spiritualitate, toleranta si modestie; asa cum ar trebui sa fie niste lideri spirituali adevarati. ei, in schimb, au jefuit poporul roman si l-a schilodit mental si sufleteste. toate astea li se vor intoarce impotriva lor, mai devreme sau mai tarziu.
Soros21-10-2016, 19:26
Nu-i niciuun bai sorosistule. Nu plange nimeni dupa unul fara Dumnezeu.
rila21-10-2016, 22:51
nu esti prea destept.
Joe21-10-2016, 16:32
Hahahahahahahahaha! Karma is a bitch!
z21-10-2016, 16:25
Bun,a spus astea.Dar de ce a fost amendat?A spus ceva neadevar?Mai urmariti stirile poate va dati seama unde se duc banii vostri.Nu conteaza ce religie ce biserica,ortodox,catolic,reformat,unitarian etc.toti sunt asa cum sunt descrisi la stiri sau de unii cetateni.Isi merita sau isi vor merita soarta.Mai bine stai acasa si spui o rugaciune decat sa mergi la biserica sa vada lumea cat de credincios esti.
pentru bla-bla21-10-2016, 13:39
Ce ne poți spune „intelighenție” despre sectele Made in U.S.A.? Ăia sunt finanțati de la bugetul național, de la patronii din străinătate și au taxe și mai mari decât la B.O.R.
credinta21-10-2016, 10:06
Biserica Ortodoxa ca si institutie,,doctrina etc este cel mai mare PARTID CORUPT din Romania
Trebuie sa faci distinctie intre credinta care este sfanta pentru orice cetatean si BISERICA
Pentru unii e greu sa le separe dar realitatea asta este credinta trebuie separata de institutiile lumesti care isi bat joc de credinta
bla-bla21-10-2016, 12:30
BOR este o institutie parazitara. Traieste de pe spatele prostimii si al tuturor celorlalti. Dar daca nu ar fi atatia prosti care sa le dea apa la moara, probabil nu ar fi asa hrapareata. De ce nu plateste BOR impozit??
sa nu uitam ca BOR = CANCER21-10-2016, 9:52
restul e istorie
Alex21-10-2016, 12:29
B.O.R. este cea mai veche instituție din teritoriile locuite de români. Problema ta este, fie că nu ești român, fie ai uitat că și strămoșii tăi tot creștini ortodocși au fost.
@Alex21-10-2016, 13:17
Na du-te da in continuare cretine bani la BOR. Pacat ca sunt prea multi idioti ca si tine. Da banii tai, ca jegosii aia sa aibe bani sa isi cumpere case, masini luxoase, etc etc. Roman cretin nu crestin ortodox
Alex21-10-2016, 13:39
Măcar eu sunt un creștin tolerant și nu înjur pe nimeni.
TotEu21-10-2016, 21:46
Ma-ta fraiere! BOR e o instituție parazitara plina de mafioți! Și o grămadă de fraieri ca tine pun botul! Ma-ta prostituata te-a învățat vreo rugăciune creștină? Începe cumva cu "Tatăl nostru care ești în ceruri"? Ce nevoie avem de intermediari ca sa ne rugam la Tatăl Nostru? Ce nevoie avem de biserici când Lumea întreagă este casa Lui? Dar de spovedanie când El oricum știe ce face și dacă ne caim? Asa au condus tâlhării de popi lumea vreo 2000 de ani! Cum va puteți ruga la toate oasele de câini morți când e scris clar "sa nu va închinați la idoli și sa nu-ți faci chip cioplit"?
Ro21-10-2016, 22:47
Ai punctat bine!!pacat ca ai adresat :jigniri,injurii poti raspunde si comenta si diplomat,dar asta e,singura si unica simpatie pt BOR e ca nu ,,accepta ,,homo si lesby,ca se m-ai iau ei la tranta,asta nu se vede.
Gabi22-10-2016, 14:40
@ Ro

Se "m-ai" iau ei la tranta, zici? Poate ar trebui sa "m-ai" inveti limba romana

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

38 vizualizări
22-10-2017, 15:37
Boc susține că focul de la Pata Rât a fost pus intenţionat. În 2 octombrie spunea altceva - VIDEO» Vezi tot
37 vizualizări
21-10-2017, 19:05
PSD Cluj cere înregistrarile camerelor de supraveghere de la Pata Rât» Vezi tot
36 vizualizări
10-4-2014, 17:16
Dosar penal pentru foștii consilieri ai lui Emil Boc angajați la ROMATSA. Darius Pintilie încasa 10.000 de lei » Vezi tot
7 vizualizări
15-9-2017, 15:42
Președintele de onoare al PNL a murit! Împlinise 100 de ani» Vezi tot
6 vizualizări
26-7-2017, 16:56
Dezbatere la Cluj-Napoca. Totul despre banda unică de transport Mărăști - Centru» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?