rosal_feb.jpg

Politic/Administrativ

Boc recunoaște că parcometrele din centrul Clujului sunt de toată jena

  



 

Clujenii care parchează în zona centrală s-au lovit de foarte multe ori cu sistemul greoi de plată cu monede la parcometre. 

 

Principala problemă este lipsa acestor monede, dar și faptul că deși pe parcometre scrie să se pot folosi cardurile acest lucru nu este real. În aceste condiții, șoferii trebuie să umble prin tot centrul pentru a găsi monede sau să vină cu punga după ei.

 

Asta vrem să facem și în restul parcărilor din centrul Clujului, să cumpărăm parcometre care să poată fi accesate ca plată și cu bancnote și cu cardul. Azi trebuie să mergi cu un pumn de monede, dacă se întâmplă să nu funcționeze cardul. Am dispus ca măcar pentru zona 1, unde parcarea este mai scumpă, să achiziționăm parcometre unde să poți plăti și cu bancnote. 

 

Se tot obiectează că sunt probleme și la aceste parcometre pentru că nu recunosc bine bancnotele noastre, pentru că sunt obișnuite cu euro, dar până la urmă și cele de la ticketing s-au obișnuit și cu bancnotele noastre și pot să funcționeze. Mai greu... Va fi mentenanța mai complicată, dar trebuie să îi pui cetățeanului condiții decente”, a anunțat primarul Emil Boc, la Realitatea Fm, fără a spune de când vor fi cumpărate parcometrele. 

29-8-2017, 11:27
2169 vizualizări
6 comentarii
asd30-8-2017, 9:38
"pentru că sunt obișnuite cu euro, dar până la urmă și cele de la ticketing s-au obișnuit și cu bancnotele noastre și pot să funcționeze." prostu satului
tiketing29-8-2017, 15:05
Mai hopa mitica de primar, deci asa ai facut si la tiketing, ...pana se obisnuiesc aparatele cu leii romanesti. Mare prostanac poti sa fii, taran mocan incompetent
madriano29-8-2017, 12:55
Se pot inlocui modulele de monede cu module de bancnote si se refolosesc automatele existente. Pretul ar fi la jumate.
Functionar din primarie29-8-2017, 16:03
De ce sa platim jumate pretul cand putem organiza licitatie pe o gramada de bani, apoi sa cumparam automate noi de la firma care da spaga mai multa?
Tehnician service30-8-2017, 0:32
Aceste parcomate au fost foarte apreciate caci functionau cu card bancar si primarie si monezi si puteai sa planifici la nivel de minute timpul de oprire. Primaria nu a facut insa un contract bun care sa asigure piese de schimb pe minim 10 ani. Acum din lipsa de asa ceva, le demonteaza. Daca ar face din 100 rele 30 bune tot ar fi un castig. Nici nu exista interes deoarece prin parcarea cu SMS soferii platesc mai mult, la fel si la parcarile cu bariere.
kkk29-8-2017, 12:34
Incompetentul care a achizitionat acceste parcometre mai lucreaza in primarie? Sun sigur ca mai lucreaza si in incompetaenta sa va achizitiona alte porcarii ca doar nu bani lui risca incompetentul!!!!

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

1406 vizualizări
20-9-2017, 12:07
Până la urmă cât e de util sensul giratoriu de pe Calea Florești? - FOTO» Vezi tot
800 vizualizări
19-9-2017, 13:12
Oficial UE: Clujul riscă să piardă banii pentru centura metropolitană Gilău - Florești - Apahida» Vezi tot
267 vizualizări
19-9-2017, 14:39
Camera Deputaților a RESPINS propunerea pentru mărirea alocației pentru copii la 200 lei. Care este motivul invocat» Vezi tot
189 vizualizări
20-9-2017, 10:49
Daniel Buda: E prea multă birocrație în procesul de absorbție a fondurilor europene» Vezi tot
49 vizualizări
12-9-2017, 17:45
Pasaj subteran sau suprateran în Piața Mărăști! Pentru ce variantă optați?» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?