rosal_feb.jpg

Politic/Administrativ

Banda dedicată pentru transportul în comun e aproape gata - VIDEO

  



 

Banda dedicată pentru transportul în comun din centrul Clujului este aproape terminată.

 

Primăria Cluj-Napoca a decis să îngusteze trotuarul din Piața Unirii, pentru a face loc unei benzi suplimentare pe care vor circula mijloacele de transport în comun.

 

Conform unor surse, banda dedicată va intra în funcțiune din 15 - 20 august, iar pe ruta Piața Mărăști - strada Memorandumului (până în dreptul sediului Electrica) autobuzele și troleibuzele vor circula fără a mai fi blocate în trafic.

14-7-2017, 9:43
70 vizualizări
34 comentarii
Fericire17-7-2017, 14:54
Fericire maxima pentru fetitele vegane cu barba care vor salva planeta mergand inca 200m cu autobuzul pe banda dedicata , la gramada cu babele si brazilienii (care evident merg gratis) ...

Forza Boc!
@Masina ie veata mia15-7-2017, 15:29
Daca mergi cu bicicleta si autobuzul, nu-ti plac masinile si probabil mai esti si vegan, de ce dai 4 miliarde pe rachete, alea nu ,,strica" atmosfera si nu dauneaza pinguinilor de la Polul Sud??
sofer15-7-2017, 13:07
Deci daca bine am inteles se va introduce o banda unica de la Academia de arte pana pe Motilor. Bunn, acolo vor fi desfintate sute de parcari, legale, ilegale, ad-hoc.Ma intreb unde isi vor regasi acestea locul? Cei care locuiesc in zona, care s-au lipit de masina si lucreaza acolo, diversi cetateni care isi rezolva treburi prin oras, etc, etc. Va spun eu, pe strazile adiacente ori paralele. Sa vezi curti blocate, trotuare ocupate, avarii, bilete in parbriz, etc. Exista soferi care noaptea isi lasa masina pe trotuar , in cartiere iar in zori o duc in zona actuala si o lasa acolo, deoarece ii amendeaza in timpul zilei Politia in cartiere. Va fi interesant.
Iancu Jiani15-7-2017, 9:52
Foarte bine ca se face aceasta banda. Exista o singura problema vine din aglomeratie (strada Aurel Vlaicu)si se va bloca in aglomeratie(strada Motilor). Nu vad unde este utilitatea.
@Iancu Jiani15-7-2017, 18:00
"Exista o singura problema vine din aglomeratie"

Gresit.
Exista o singura problema: piticul si lingaii lui.
si mai mare Problema16-7-2017, 2:38
piticul a castigat alegerile pentru ca "lingaii" reprezinta majoritatea clujenilor
Hmm16-7-2017, 11:14
Nu o data...de 4 ori a castigat alegerile. Ce sa facem...clujenii sunt mai lingai nu ca aia din teleorman si vaslui care voteaza pesede 90%.
Misu14-7-2017, 22:43
sa astemptam sa vedem ce va fi . Comenturile dupa aceea .
bocila14-7-2017, 20:49
Boc este de vina! Noi antibocistii vroiam sa traim in tiganie , evental sa ne deplasam cu caruta. Ok , ma duc sa imi iau medicamentele
Bocaiala14-7-2017, 21:32
E bun statul in crapatura lui boc, cu limba scoasa asteptand carnatul cel cald ?Lingaule!
@ 14-7-2017, 23:23
Cei doi demai sus sunteti unu si acelas postac la c.uru lui Boc
poov17-7-2017, 10:35
traiasca partidul social democratic! traiasca prea iubitul conducator! Dragnea! Dragnea!
Btavo14-7-2017, 16:26
Respect primariei. Asa mai circulam si noi cu abonament la ratuc mai rapid nu stam blocati intre conserve
Boc isi bate joc14-7-2017, 22:10
Sigur ca da.
Dai cativa lei care sunt abia 5% din pretul real al unui abonament, iar cei cu conservele care iti platesc tie restul de 95% din pretul abonamentului vor ramane blocati.
E misto, nu-i asa?
Te-ai gandit vreodata ca CTP-ul e subventionat din banii celor care platesc impozite ptr autoturisme?
Tu crezi ca din biletul de 4 lei sau din banii de abonament se platesc mii de tone de motorina, zeci de mii de euro salarii si sute de mii de euro piese de schimb?
Nu, toate acestea se platesc de catre cei care au autoturisme si platesc impozite.
@Boc14-7-2017, 23:01
hai mai lasa-ne,nici taxele celor care platesc impozite pe masini nu fac tot bugetul CTP,aia au mai multe venituri,nu mai vorbi aiurea,daca ne uitam la orice ora vrei tu,in 99,99% din masini e o singura persoana,si nu e normal sa stea alti zeci de persoane in autobuze dupa astia,daca si-au permis masina si sa mearga si singuri in ele,atunci sa stea ei cu orele in trafic,nu autobuzele
Boc isi bate joc15-7-2017, 7:54
E normal sa aiba prioritate ala care da 4 lei pe bilet, sau ala care da mii de lei (impozite, accize, etc)?
Ar trebui sa-ti para bine ca altii iti subventioneaza tie biletul, si sa le multumesti.

Masina ie veata mia15-7-2017, 8:43
Gandire de taranoi ... si cei care circula cu autobusul au masini si platesc impozite si asigurari. Asta nu inseamna ca daca ai masina trebuie sa mergi cu ea la servici daca ai posibilitatea sa mergi cu autobusul. Unii mai folosesc masina si pentru iesiri in weekend nu pt plimbari prin oras. Cat despre biletul de 4 lei e suficient sa sustina consumul autobusului si salariile. Pana la capat de linie urca si coboara oameni care cumpara bilet. Altii merg o statie cu 4 lei. Dar tu esti cam prost.
TotEu15-7-2017, 8:57
Ala care da mii de lei pe accize sa mearga in pi.z.da ma-sii din nou ca sa-si aduca aminte daca s-a nascut pe pat la maternitate sau pe targa in Salvare!
Boc isi bate joc15-7-2017, 18:04
Ce gandire de lingai aveti.
Dupa ce lucreaza 8-10-12 ore, omul poate vrea sa mearga acasa ion masina personala, comod, aer conditionat, nu in picioare in autobuz.

"Cat despre biletul de 4 lei e suficient sa sustina consumul autobusului si salariile."
Retardatule, CTP e subventionat de vreo 20 de ani, dar fiindca stai cu limba in fundul piticului nu ai cum sa te informezi.
Esti atat de retardat incat nici macar nu te duce mintea sa dai search pe google "CTP subventionat".

@Boc15-7-2017, 21:28
ce gandire de cocalar ai,pai du-te acasa cu masina personala,cine te opreste?stai in cutia aia nspe mii de ore pe an,pana putrezesti
Boc isi bate joc16-7-2017, 18:48
Daca stai in autobuz nspe mii de ore pe an, nu putrezesti?
Prost esti ba!
@Boc isi bate joc 17-7-2017, 9:23
de ce nu te muti in Ungaria cretinule ! mortii matii de jegos ! tot cu NU in brate ! aia NU aia NU aia NU . mortii matii !!!!
pentru boc isi bate joc17-7-2017, 10:41
WOW! Tu chiar crezi ce ai scris? Tu ai iesit din Cluj-Napoca? Tu ai circulat cu transportul in comun in alte orase din tara? Sau alte orase din europa? Radem si glumim, dar CTP-ul chiar e ok. Radem si glumim, dar banda pentru transportul in comun este necesar. Radem si glumim, dar si noi platim taxe, noi cei care lasam masina in parcare si nu o scoatem pe post de umbrela. Inteleg si stiu cat de comod e cu masina, dar trebuie sa intelegi ca cei ce renunta la confort, pentru fluidizarea traficului trebuie sa aiba beneficii suplimentare decat puturosul de tine, care mai doarme 10minute ca-si permite sa plece cu masina si sa aglomereze orasul. Mister, sa stii ca am o parere de la proasta in jos pentru cei ce insista cu masina prin oras. In special in zilele super aglomerate.
Alex17-7-2017, 13:05
Mai rar atata prostie, e normal sa aiba prioritate transportul in comun. E un oras mic, inghesuit, nu traim in suburbii ca americanii. Aia fara masina sunt terminati, nu pot sa-si faca nici cumparaturile.
A vazut si mioriticul in filme "ca aia are masina si merge cu ea la servici" si vrea si el. Ca ramane dupa aia cu rabla in trafic si nu are unde parca nu mai conteaza.
Tot ciobanul e domn de cand s-a dat jos de pe cal si are o rabla la mana a II-a.
Fericire17-7-2017, 14:58
Tare ii fain la oras!
Tare ii fain cu autobuzul, unde te poti delecta cu arome deosebite cum sunt basinile de mosi sau esenta de brazilieni nespalati cu lunile ...
Allez Enfants!....14-7-2017, 14:42
Bine bine, hai sa mai lasam chestiile astea astazi, unde este articolul cu Vive la France!! ??? Sau aici nu se scrie decat cand e decat ziua Ungariei? Doar sintem mai aproape de Paris decat e Bukale, si ei stiu sa pomeneasca!
Kolojivar16-7-2017, 16:47
hat ciokolok te , aicea Kolojivar
clujean14-7-2017, 14:15
Foarte faina si banda de la Tribunal. Autobuzele stau chiar cand e vede inainte ca s-o coteasca altii la dreapta.. Daca prizi un 46 B in fata stai de trei-patru ori. O prostie mai mare nu s-a vazut, mai bine o desfintati, doar incetineste mult traficul
LuLu Cluj 14-7-2017, 12:16
Viniturile si figuranti ??? vor parca tot asa ???
pro boc14-7-2017, 11:56
Iupy, yupii, ce faiinn, merem la Untold cu troly, cel mai tare primar din lume!!!!!!!
madriano14-7-2017, 10:44
Mai este mult de lucru la banda dedicata: trebuie desfiintate parcarile de pe partea dreapta a Bd. 21 Decembrie 1989 si retrasate benzile de pe acest bulevard. Bonus: Se ingusteaza trotuarul din Piata Avram Iancu si se face banda dedicata de la Tribunal pana la Regionala CFR.
Burdujel15-7-2017, 8:53
Hai sa o ingustam pe mata!
pieton14-7-2017, 10:42
Minunat. Abia aștept să se inaugureze întreaga bandă de la Mănăștur până la Mărăști.
Ion14-7-2017, 22:42
Si eu

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

1031 vizualizări
25-9-2017, 17:14
Noul CA al Aeroportului Cluj: David Ciceo rămâne director general până la organizarea unui concurs» Vezi tot
360 vizualizări
25-9-2017, 10:55
Dragnea iese la atac: Dosarul Belina e o ficțiune! Vor să distrugă PSD» Vezi tot
167 vizualizări
25-9-2017, 15:19
Clujul alocă fonduri suplimentare pentru modernizarea infrastructurii drumurilor județene » Vezi tot
120 vizualizări
25-9-2017, 20:57
Primarii au împărtășit din experiența lor la conferința de bune practici în administrația locală de la Cluj-Napoca» Vezi tot
75 vizualizări
21-9-2017, 15:40
Arhitectul șef din Florești, Alexandru Lădariu, acuzat de conflict de interese» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?