rosal_feb.jpg
Image 1 of 9

Politic/Administrativ

Așa va arăta Târgul de Crăciun 2017. Plângerile etnicilor maghiari sunt ignorate - FOTO

  



 

Târgul de Crăciun Cluj-Napoca va fi deschis anul acesta înainte de 1 decembrie, fiind privatizat de Primăria Cluj-Napoca, iar firma care organizează trebuie să facă profit cât mai mare.   

 

Târgul de Crăciun începea până acum în 1 decembrie, dar în acest an deschiderea este în 24 noiembrie, probabil anii viitori va sărbătorile vor începe în 1 noiembrie

 

Soluția câștigătoare propune un concept care urmează un model european de organizare a târgurilor de Crăciun, implementat și în alte orașe mari. Proiectul pune în valoare ansamblul statuar Matei Corvin printr-o abordarea inedită de amenajare a pationarului.

 

Sperăm că imaginea Târgului de Crăciun va aduce bucurie clujenilor și tuturor celor care vizitează orașul pe timpul sărbătorilor de iarnă”, a precizat viceprimarul Clujului, Dan Tarcea.

 

Reclamațiile etnicilor maghiari, privind amplasarea patinoarului în jurul statuii nu au fost luate în seamă.

 

Cum vi se par imaginile realizate pe calculator?

15-11-2017, 23:12
44 vizualizări
77 comentarii
Idee buna, dar...20-11-2017, 11:53
Ideea de baza nu e rea DAR, calitatea proiectului "castigator" e foarte slab din toate punctele de vedere: arhitectural, tehnic, vizual. Imaginile "aprobate" nu arata realitatea, statuia din imagine e o "chestie" comica. Rusine domnului vice. Rasul lumii...
Preotul17-11-2017, 19:57
Respect pentru clujeni.
77 de comentarii la 9075 de vizualizari arata interesul redus pentru acest subiect.
tokes laslo17-11-2017, 20:16
nu importa , aici toti suntem bozgori in acest oras , stai tu linistit feri
hank Rear17-11-2017, 17:14
Esiti in strada clujeni,ca uite iar va ofensat BOCK!!
Preotul17-11-2017, 13:14
1 EURO = 4.6400 Lei PROSTIME
hai sictir17-11-2017, 14:44
deja ai postat asta de 20 de ori, bosgore
iar bagi zazanie?
M Uita17-11-2017, 17:32
Pe tovarashu Boc nu il intereseaza infrastructura clujeana, de ce ar fi interesat de o STATUIE CU VALOARE ISTORICA INESTIMABILA? Dar nu numai a Clujului, a intregi EUROPE. Strada Brancusi trebuia largita la 4 benzi inca de pe vremea lui Ceausescu, dar tovarashu Boc a dat autorizatii de constructie aiurea si strada nu se mai poate largi.
Preotul17-11-2017, 19:53
Hai sictir.
Verifica certificatul de nastere la parinti.Toti suntem bozgori in acest oras.
Hopaaa17-11-2017, 11:05
Emil Boc un primar gospodar.
super gospodar17-11-2017, 12:24
Clujenii ar putea să plătească impozite şi taxe locale mai mari începând din 2018. Viceprimarul Dan Tarcea a anunţat că există discuţii serioase în acest sens, fără a preciza cuantumul majorărilor. ”Ne gândim să creştem taxele şi impozitele locale, dar încă nu avem toate datele. Încă nu ştim nici cât va fi salariul minim pe economie şi nici dacă vor exista compensări din partea Guvernului. Nu ne dorim să punem o povară suplimentară pe clujean, chiar dacă premierul ne-a sugerat acest lucru la asociaţia municipiilor. Creşterea taxelor şi impozitelor nu este cel mai fericit pas, având în vedere că se scumpesc şi utilităţile”, a afirmat Tarcea.
ASD17-11-2017, 9:56
BOC for PRESIDENT..!!

Go BOC...!!
dan16-11-2017, 20:44
Emil Boc presedinte!
ha ha ha ! ha ha ha ! ha ha ha !16-11-2017, 23:35
S-au desfiintat ceapeurile pentru mokofanii inculti si needucati ! Ghinion !
Ghinion17-11-2017, 6:25
Ghinionul e ca s-au mutat la oras. Si voteaza ca atare.
Adela.17-11-2017, 19:17
Pot locuii 100 de ani in oraș că rămin aceiași ,nu iși dezmint obirșia ajunge să te uiti la ei sau să si deschidă gura.
Ioi16-11-2017, 20:01
Doamni de udemereu si votanti sa nu uite ca aici mananca pita romaneasca de la panemar vel pitar campul painii sau altele. Trebuie sa respecte tara si traditiile romanesti. In caz contrar avion, autobus, tren via Buda/pesta. Ca sa ne intelegem
Adela 16-11-2017, 20:25
Din fâina ungurescâ nulașâ HAIDU.
Omg16-11-2017, 20:42
Tot romaneasca e si aia. In ungaria nu creste grau. Acolo doar brusturi si buruieni cresc. Un fel de desert. La noi in Romania e cu dealuri cu podisuri cu munti cu mare cu delta cu dunare cu campii. La vecini de la bors incolo e cu stepa si desert. Saracie
@omg16-11-2017, 21:22
asa e. iar la noi bunastarea te de afara din buda din fundul curtii
Hmm16-11-2017, 23:11
Dar buda din fundul curtii e inconjurata de munti dealuri mare delta peisaje mirifice.. altele. In ungaria stepaaaa cat vezi cu ochii. Deci diferenta mareee:)(
@hmm17-11-2017, 11:00
poate ca asa a fost acum 2000 de ani,numai ca stepa a devenit teren agricol si bai balneare pe de parte munti nostri au fost dezbracati ,baraganul e ca in sahara iar fluviile si delta e un canal de curs deseuri toxice si acele peisaje niste mosi propri gen Dragnea
he he he17-11-2017, 15:20
bosgorilor, va e ciuda ca n-aveti Transilvania?:)
.17-11-2017, 18:12
se scrie b***** analfabetule
he he he 17-11-2017, 18:34
se scrie basdgori,de la basdmeg:)
Mate16-11-2017, 18:55
Acolo e bucatica de Ungaria. Nu trebuia incalcat dreptul nostrum. Voi batut joc la noi.
Reconciliere16-11-2017, 19:54
La voi e acasa de la vama Bors la balaton. Aici este la voi vinituri. Refugiati. Strainuri. Dar noi ospitalieri primim sa stati la noi la Pamant Romanesc.
hmmm16-11-2017, 23:39
Maghiarii le dau clasa romanilor corciti cu ei . Desi ar trebui sa-i tolereze ca pe niste veri mai de la tara care au dat buluc la oras .
Genetic17-11-2017, 0:28
Ungurii sunt Acasa in stepa.. asiatica sau malurile balaton. In Romania e cu munti cu paduri 'delta 'mare' peisaje. De aceea magyori se simt straini in Cluj, Romania
Hank Rearden16-11-2017, 17:53
In Paint au desenat proiectul? La cum arata, cred si eu ca-s nemultumiti etnicii maghiari.

Si aia romani sunt nemultumiti, eu de exemplu.

Cum sa te prezinti cu asa randari in Silicon Valley-ul europei???
Soby4016-11-2017, 17:22
din imag.nr.5 se pare ca patinuarul seamna cu capacul de wc
multumiri boc16-11-2017, 16:39
in timp ce va certati ca boii si baliti de incantare la cateva beculete ... Clujenii ar putea să plătească impozite şi taxe locale mai mari începând din 2018. Viceprimarul Dan Tarcea a anunţat că există discuţii serioase în acest sens, fără a preciza cuantumul majorărilor. ”Ne gândim să creştem taxele şi impozitele locale, dar încă nu avem toate datele. Încă nu ştim nici cât va fi salariul minim pe economie şi nici dacă vor exista compensări din partea Guvernului. Nu ne dorim să punem o povară suplimentară pe clujean, chiar dacă premierul ne-a sugerat acest lucru la asociaţia municipiilor. Creşterea taxelor şi impozitelor nu este cel mai fericit pas, având în vedere că se scumpesc şi utilităţile”, a afirmat Tarcea.

Multumim PSD16-11-2017, 16:48
Datorita incompetentei partidului unic PCR primariile sunt nevoite sa creasca taxele pentru a supravietuii. Restul cresc preturile si angajatorii reduc salariile. Totul datorita programului de guvernare. Nu mai zic si de cursul euro ca intram in depresie.Multumim domnului condamnat definitiv Dragnea Liviu.
Adela 16-11-2017, 19:52
La majorârile de salarii de care au beneficiat datoritâ mult hulitului PSD ( atunci nu ai auzit de nemultumiri ) pe undeva trebuie sâ scoatâ camașa ,cel mai simplu este sâ mâreascâ taxele și impozitele mai pe rominește pe spatele nostru ,asta o putea gindi și LULU ,ci.nd ceva nu merge tâiem ( salarii, sporuri, ) la angajati de câtre angajatori ,primâria prin mâriri de taxe ,impozite ,parcâri ,amenzi etc.sâ le fie de bine și sânâtate câ ștampila este la noi .
poov16-11-2017, 16:22
Etnicii maghiari care se simt ofensati inseamna ca traiesc inca in vremurile bune, cand romanii erau sclavi la ei in tara, cand grofii maghiari tineau petreceri in centrul Clujului.

Statuia nu stiu exact cine a construit-o, dar Centrul e construit de romani, din banii romanilor, cu sangele romanilor, maghiarii au venit doar cu proiectul.

Stimati maghiari care sunteti ofensati, va rog viteza in Ungaria!
Dr.16-11-2017, 16:30
Tot mai idiot esti, pe zi ce trece, probabil ai fost acolo si ai studiat proiectul, maine ne vei spune ca tu ai fost inginerul care a proiectat Centru', din sangele menstrual al bunicii tale la menopauza. Ia tu viteza mocofane spre Moldova!
@poov16-11-2017, 18:24
poov, pacat ca voi gayy nu aveti o tara a voastra unde sa plecati toti..::))))
@poov17-11-2017, 14:47
SUBSCRIU!!
COMUNICAT DE PRESA16-11-2017, 15:09
Va anunt cu mare emotie ca incepand cu vara lui 2018 vom avea in urbea noastra draga Targul Gratarelor. Amplasat in Piata Unirii, targul va fi organizat de o firma privata si anume FleikCeafMikArPik Ltd cu sediul social in Ciugudu de Jos, Alba. Contractul se deruleaza pe o perioada de 6 ani, timp in care fumul gratarelor va stimula si bucura simtul olfactiv al clujenilor. Multumesc anticipat pt viitoarele laude si respecte din partea concetatenilor pe care cu sarguinta ii pastoresc. Emil Boc, primar Cluj-Napoca.
Ionel16-11-2017, 15:14
Respectele mele domnule primar. Ma bucur enorm ca va avem si va doresc sanatate si putere de munca.
Ella16-11-2017, 15:27
O initiativa unica in tara. Gratare in centru. Domnul primar nu inceteaza sa ma surprinda in mod placut. Cu siguranta initiativa va avea succes. Ciaune cu gulas, aripi picante la gratar, mici. Miami miami
dan16-11-2017, 15:42
Ma inclin cu respect
soso16-11-2017, 16:27
Multumim. Daca sunt facute cu gust...de ce nu?
dorin16-11-2017, 16:43
Domnul primar stie ce ne place. Dupa un deceniu la carma orasului cunoaste nevoile clujenilor cu ochii inchisi. Felicitari.
copil handy16-11-2017, 16:44
Mutumim domnu Boc ca esti al mai bun primar din lume apoi cum sa mai ma duc la scoala ajutatoare cu asa mirosuri deabia astept sa fac 18 ani la anu sa va votez cu drag si colegi din calasa a dua bis. Respecturi si pentru patinoar si toate
Csf16-11-2017, 16:54
Dupa ce dai ture sa cauti un loc de parcare, nervi, claxoane...la final 3 mici cu mustar si iti revi instantaneu. Uiti de toate. Bravo.
Criculae16-11-2017, 17:26
Daca esti prea handicapat sa umbli pe jos, csf?
N-ai csf, cauti loc de parcare.
Ca Clujul e imens, pe jos faci doua zile pana in centru. Mai ales daca esti obez morbid.
Iulia16-11-2017, 15:01
Asta nu e motiv de iesit in strada:))
Iulia16-11-2017, 14:59
Felicitari! O sa arate frumos! ❤️ P.s. - unguri care se plictisesc acasa
petre16-11-2017, 13:21
un jeg.... mai face Liti niste bani pana ii va lua cineva cu duba
iuan16-11-2017, 13:10
Respecte celui mai barosan primar din romania!!!!
z16-11-2017, 12:40
Si ma intreb eu cum arata un patinoar amenajat pe lacul din parcul central si cu casutele comerciantilor pe aleele frumos iluminate cu parcari suficiente sub stadion si polivalenta?Dar niste idioti cu minte de gradinita si creier din rahat sau gandit,hai sa-i ingramadim pe fraierii astia in centru si mai facem si un pic da scandal interetnic.Mai bine ma duc la Cora ca e mai mare patinoarul si gheata are calitatea netr superioara celei din centru.
uriasul16-11-2017, 12:39
Va fi cel mai frumos Targ de Craciun din Romania. Mult peste editiile din anii trecuti. Felicitari organizatorilor. Abia asteptam deschiderea lui. Va fi magic.
adi16-11-2017, 11:17
In sfarsit va arata superb. Asteptam cu nerabdare deschiderea lui.
Randari16-11-2017, 11:24
Asteapta ....
arhitectonicul16-11-2017, 10:52
E un kitsh ordinar ca si in anii precedenti de altfel.
..17-11-2017, 15:18
esti prost?
koons16-11-2017, 10:46
vai, dar ce concept dragut: familionul. ce gradinita s-a ocupat de partea "creativa" si organizare? lipsa de originalitate si kitsch cat incape intr-o piata
Targul de Craciun16-11-2017, 10:30
Eu zic sa inceapa la anul in august imediat dupa Untold sa fie profitul si mai mare. Pe ce baza inchiriezi toata piata unor privati atatea saptamani
ttt16-11-2017, 10:49
HCL date cu dedicatie.
OldMax16-11-2017, 12:50
Nu, că ar trebui organizat și un târg de vară. Cu grătare, mici, fleici și tiribombe. Tot de jur-împrejurul statuii. Mare păcat că a încăput Clujul pe mâna amatorilor de bâlci. Nu prea e nimic de făcut, îs prea mulți , prea stridenți. E vremea lor, lumea lor. Proastă lume!
Bocila16-11-2017, 15:01
Eeei, ce stii tu, astia multi si prosti ma stampileaza de 15 ani , mai sunt batranii care cred ca doar la cluj se dau moca cu Ratuc, le mai trantesc o chermeza pe la cluburile din cartier sau la Napoca, lingaii de serviciu, garajisti carora nu le demolez cotetul si iata, in 2020 "ce faaiinnn ii la Cluuujjjj!
Doc16-11-2017, 9:11
Arata bine, patinuarul in jurul statuii este o idei super...asa macar etnicii maghiari pot sa dea ture la Mathias Rex si sa-l vada 360...altfel numa de comentat is in stare. In felul asta au rezolvat si problema vandalizarii...cel putin in perioada asta. Deci win win.

Cat despre targul de craciun...o idee super, cine a scos capu spre vest stie ce importante sunt pentru orase aceste targuri. Acuma cine ii vesnic suparat de viata, si frustrat din cauza lipsuriilor, normal ca nu se va bucura. In rest...vreme faina sa fie (cu multa ninsoare) si voie buna.
Legionarul16-11-2017, 10:55
Bravo bine zici !!
Preotul16-11-2017, 8:29
SI EURO CRESTE PROSTIME !!

NOI PATINAM !!
ion16-11-2017, 8:58
Unde patinezi tu daca nu-i gata patinoaru?
Vasile16-11-2017, 8:06
Betoane,stilpisori,gheretute,reclame si o masina suspendata.Meniul unui bilci importat din vest.Cu orice pret prostimea trebuie sa cumpere,orice,in orice moment,cit de putin,chiar cind se plimba pe floaster.."Sforile"le trag multinationalele.La astia"modernii"nu le mai trebuie spatii verzi,monumente istorice,statui sau cladiri medievale.E si firesc,ca doar ne transformam incet incet in robotei.
.16-11-2017, 8:00
Ft bine, sa-i f** pe maghiari sa mearga naibii la ei in tara, ei is ca tiganii la noi
Mica publicitate16-11-2017, 8:00
Gasit pinten de cizma la Pata Rat. Pentru identificarea posesorului va rugam prezentati cizma
Oieru16-11-2017, 6:08
Unde ii oaia matusalemica si latoasa cu mielul aferent? Ca acolo s-a nascut Hiristos, in rest e fix pix.
HA HA !16-11-2017, 4:29
Este o tiganie patent BOK . Nu are nici o legatura cu importul de tiganii de afara .
poov16-11-2017, 0:46
Etnicii maghiari sa isi ia statuia si sa mearga cu ea la Budapesta, daca nu le convine.

Multumim!
magharii16-11-2017, 7:38
Rămânem,până crapă toți deciudă.....
Ardelean16-11-2017, 8:54
No amu' daca si-o pierdut ungurii pintenu' nu-i mai primeste nime'. Nu mai bine lasati pintenu la loc?
sa-si ia tot, sau nu?16-11-2017, 14:57
Daca isi iau ungurii tot ce au construit ei o sa ramaneti doar cu blocurile comuniste.
poov16-11-2017, 16:19
Constructiile au fost facute cu banii si sangele romanilor. Constructii in care grofii isi tineau petrecerile unde servitorii erau romanii, constructii unde romani au fost judecati si condamnati la inchisoare sau moarte.

Puteti sa le luati si pe alea.

Multumim!
Marco16-11-2017, 0:45
Raspuns: Cat ii costa pe clujeni toata afacerea si cat din proiectul din imagini o sa fie transpus in realitate. O apreciere corecta se face in functie de pret. Restul sunt detalii.
Ying si Yang16-11-2017, 8:40
Pai se poate vedea la fata locului ca nu au respectat proiectul, 2 stalpi de sustinere de la cortul de lumina sunt amplasati langa statuie si becurile trec peste patinoar...in rest simluarea pe calculator e super, ce sa mai, parca e de pe vremea romanilor

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

4682 vizualizări
17-10-2018, 11:25
Șulea s-a săturat de blocajul în trafic de la Florești. S-a umblat la sistemul inteligent de semaforizare » Vezi tot
757 vizualizări
16-10-2018, 10:13
Deputatul Florin Stamatian, prins dormind în Parlament - FOTO» Vezi tot
467 vizualizări
16-10-2018, 8:18
A început campania electorală în Florești. 11 puncte pentru un trafic mai bun» Vezi tot
260 vizualizări
16-10-2018, 22:44
Victor Ponta, înțepături la adresa lui Dăncilă: A dat OUG și a fugit» Vezi tot
151 vizualizări
17-10-2018, 15:12
Comisia UE transmite noi mesaje de avertizare pentru Guvern: Urmărim cu îngrijorare noile modificări ale legilor justiției» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?