rosal_feb.jpg
Image 1 of 3

Politic/Administrativ

100 de pubele îngropate vor fi montate în Cluj-Napoca - VIDEO

  



 

Primăria Cluj-Napoca anunță că 100 de containere îngropate vor fi montate în oraș.

 

Municipalitatea a amplasat primul set de trei containere îngropate în campania electorală din iunie 2016, iar de atunci s-a așternut praful pe proiect

 

Proiectul de amplasare a platformelor subterane pentru colectarea deseurilor menajere in Municipiul Cluj-Napoca, a demarat cu primele 100 de platforme (puncte gospodaresti ingropate).

 

Astfel in baza Acordului cadru, valabil 18 luni (pana in noiembrie 2018) si in baza contractelor subsecvente, acestea vor fi realizate esalonat:

- 18 bucati pana in luna noiembrie 2017

- 18 bucati pana in luna decembrie 2017

- 27 bucati pana in luna februarie 2018

- 37 bucati pana cel mai tarziu noiembrie 2018

 

Mentionez ca intre acestea se vor regasi si 20 de platforme subterane in curtea unor licee si scoli aflate in administrarea primariei.

 

In cadrul acestui prim contract se va dota o platforma cu un sistem electronic pe baza de card si monitorizare la umplere, ceea ce va face posibila accesarea PG-ului doar de catre persoanele arondate la acesta.

 

Acest sistem va fi implementat la urmatoarele loturi care vor fi scoase la licitatie”.



13-9-2017, 12:50
1525 vizualizări
7 comentarii
vom vedea13-9-2017, 17:45
Teoria una ,practica alta , daca nu vor fii golite ,o sa fie guniul afara ca si acum in Manastur
Bocian13-9-2017, 15:22
Da mai, sa fie, dar importanta treaba-i asta, cu implantatul pubelelor- tomberoanelor in pamant. Devenim orasul aur si diamant. In rest totul e OK, minunat, magnific.
alex13-9-2017, 14:46
Cica acu o saptamana m-am dechis si eu sa duc la reciclat niste sticla si cateva pet-uri adunate asa intr-o saptamana. Cum sunt novice am zvarlit plasa in masina si tusti sa caut niste pubele selective. Spre surprinderea mea am gasit pe B-dul Titulescu , in giratoriu cu Septimiu Albini. Am deversta pet-uri linistit , pubela semi plina. Minunat!! Dau sa bag sticla. Pubela plina la refuz , langa pe jos vreo 30 de plase. Pe langa asta se vedea infundat si o bucata de carton.
Cumva am plecat dezamagit , eu vreau dar ei nu vin sa le colecteze. Dupa mai sunt si ciumpalacii care nu stiu sa citeasca sau sa diferentieze sticla de carton....
Doamne ajuta!
Roby13-9-2017, 13:30
Asta da primar. Pita lui Dumnezo. Sa fie sanatos sa poata dezvolta orasul in continuare.
:))))13-9-2017, 14:12
A inceput si boc sa-si angajeze postaci? Sa vedem acum cearta online intre postacii lui bocila si a lui liviu balexa.
Bogu13-9-2017, 15:15
Nu sunt angajat sau fan Boc dar masura e una perfecta pentru Romania. La noi in preajma pubelei de gunoi e tot timpul mizerie. Abia astept !!!
Liviu Alexa(andra)13-9-2017, 18:37
Cat iti da? Te iau la mine. Hai gimmy pe pascaly sa discutam

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

28 vizualizări
21-9-2017, 15:40
Arhitectul șef din Florești, Alexandru Lădariu, acuzat de conflict de interese» Vezi tot
26 vizualizări
21-9-2017, 17:05
Poliția locală i-a amendat pe vânzătorii de legume care vând în centrul orașului» Vezi tot
16 vizualizări
20-9-2017, 19:03
Primăria Florești cere semaforizarea intersecției de la Metro» Vezi tot
14 vizualizări
20-9-2017, 12:07
Până la urmă cât e de util sensul giratoriu de pe Calea Florești? - FOTO» Vezi tot
9 vizualizări
19-9-2017, 13:12
Oficial UE: Clujul riscă să piardă banii pentru centura metropolitană Gilău - Florești - Apahida» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?