National/International

Un bărbat s-a legat de gardul Guvernului şi ameninţă că îşi dă foc - VIDEO

  



 

Cristian Dide, un participant la protestele din Piaţa Victoriei, s-a legat cu un lanț de gardul Guvernului și a amenințat că își foc

 

Protestatarul avea un bidon cu benzină şi ameninţa jandarmii că, dacă îl forţează să plece de acolo, îşi va da foc. Bărbatul este nemulţumit de măsurile luate de Executiv şi manifesta şi faţă de presupusa intenţie, spune el, a Guvernului de a emite o ordonanţă de urgenţă pentru amnistie şi graţiere, scrie Mediafax.

 

În timp ce miniştrii intrau în Palatul Victoria pentru şedinţa de Guvern, bărbatul a strigat după aceştia "Hoţii".

 

Cristian Dide a mai precizat că va rămâne legat cu cătuşe de gardul clădirii până la încheierea şedinţei Executivului, însă a fost îndepărtat din faţa Palatului Victoriei după ce pompierii au tăiat o parte a gardului.

 

Au fost incidente și între jandarmi şi unii jurnalişti. În momentul când aceştia au vrut să filmeze, jandarmii au încercat să izoleze perimetrul şi s-a ajuns, pentru scurt timp, la îmbrânceli între ziarişti şi forţele de ordine.

rsz_jidvei-must2018-bannerweb-144dpi_728x90_2.jpg
19-7-2018, 14:58
1889 vizualizări
15 comentarii
@protestatar20-7-2018, 12:19
Daca tot a fost in zona omul cu benzina pregatita mai bine dadea foc la cladire cu hotii aia inauntru, decat sa iroseasca benzina pe el.
nashpa !20-7-2018, 1:03
Individul pare a fi drogat. Mai nou vedem ca drogurile sunt la moda printre manifestantii "#rezist". Banii lui soros sunt din belsug ca sa cumperi droguri de o mie de euro odata.
motul 20-7-2018, 10:40
NASHPA ,CRED CA TU ESTI DROGAT !!
prost esti ma20-7-2018, 11:16
drogat esti tu cu prostie in creier
RADU cluj 19-7-2018, 22:39
UN prost ,,sau papagal platit ...cine dracul al baga in seama ? gunoaiele ??? >>> batuta si la marinescu !rezolvare ???
Ina19-7-2018, 21:17
Pe această cale, îi dorim D-lui Dide mult succes în demersurile sale!
Punct19-7-2018, 21:02
Daca astia-s #rezistentii, atunci...Doamne Fereste!
Alex19-7-2018, 20:38
Ar putea sa fie serios macar in poza. Mai si rade cu bidonul in mana, parca se pregateste sa traga o dusca.
Plecati jandarmi19-7-2018, 15:55
Cine naiba va da ordin sa stati pe acolo, plecati naibi si lasati-l sa-si dea foc, pacat ca se arde vopseaua aia de pe gardul metalic, in rest fiecare face ce vrea cu viata lui.
#logica19-7-2018, 15:40
Ala e p**** nu benzina... In ce sa se pise daca s-a legat de gard ?
hahahaa23-7-2018, 20:24
binepunctat
poov19-7-2018, 15:34
Pai sunt disperati ca nu mai iese lumea in strada.

Asa a fost si in Tunisia, si-a dat unul foc, si dupa a inceput Primavara Araba si au murit sute de mii de oameni din cauza unui prost care a fost folosit de Statul Islamic drept simbol si dupa am vazut ce-a facut Statul Islamic.

Protestatari ca asta trebuie internati la un spital, izolati de societate, daca protestezi te poti comporta normal, dar din pacate tot felul de dezaxati pe care nimeni nu ii baga in seama inainte au intrat in miscarile astea de rezistenti.

Va rog mai rezistanti in liniste inca 2 ani si dupa puteti merge la vot, dar tare imi e ca iar o sa ia PSD 35-40%, ALDE 10-15% si cu UDMR 7% iar o sa aiba majoritate, si iar 4 ani o sa plangeti ca v-a furat tara ciuma rosie, cand de fapt voteaza mai multi cu ei decat cu voi.
Razvan19-7-2018, 15:49
Mai poov ... ai dreptate, nu asa se protesteaza. Ai atins tinta.
Problema majora e lipsa educatiei, suprapusa peste o pasivitate tipic romaneasca.

Probleme au fost de 28 de ani incoace, probleme sunt, dar foarte multi nu fac nimic : de votat nu voteaza, de protestat nu (sa protesteze altii), de intrat in politica nu (sa intre altii). Mereu "sa vina altii", si asa nu se va produce nici o schimbare.

Marlanii au facut aproape toti politicienii care s-au perindat pe la conducere (culoarea politica nu-i relevanta, ca traseismul e oricum la moda). In final, daca aceia care sunt nemultumiti nu's in stare sa mearga la domiciliu o data la 4 ani, cat sa puna o stampila, atunci isi merita soarta.
Cine are minte sa-si asigure un trai mai mult decat decent o va face, si-n rest "scapa cine poate".

Exista modalitati legale si cinstite de a avea un trai decent - exemplu : IT, PFA ...
Si-om vedea sanatosi cine e mai multumit in final ... cel care sta dupa cateva sute de lei pomana de la Guvern sau cel care munceste si-si permite vacante, masina noua etc.
@Razvan19-7-2018, 16:34
"pasivitate tipic romaneasca" - iar cliseul asta cu "tipic romanesc". Mai intereseaza-te. E peste tot in Europa. Pe tineri ii doare in pix de alegeri.
Razvan20-7-2018, 13:00
La noi e independenta de varsta, sex, educatie. Mai intereseaza-te.

Ai fost in strada ca voluntar pentru vreo cauza civica ? Macar sa fii curios sa observi protestele de la fata locului, fara a participa ? Daca da, ai ffi vazut cum multi tineri, maturi si pensionari arunca zeflemitor un "hai sictir" in varianta ardeleneasca.

Pentru ca am facut multe lucruri in incercarea de a schimba mentalitatea celor din jur, imi permit sa spun ca e tipic romaneasca.

N-are decat sa nu iti convina.

Cele mai citite ştiri din National/International

2450 vizualizări
14-8-2018, 8:37
Veste SURPRINZĂTOARE despre părintele Arsenie Boca, Sfântul Ardealului - SONDAJ» Vezi tot
526 vizualizări
14-8-2018, 13:22
Jandarmeriţa lovită la mitingul diasporei a ieșit din spital alergând - VIDEO» Vezi tot
438 vizualizări
14-8-2018, 13:50
Un român neplătit în Anglia a demolat mai multe case - FOTO» Vezi tot
394 vizualizări
14-8-2018, 8:25
Șofer oprit în trafic pentru că avea steagul pus pe mașină. Polițist: Așa am primit ordin - VIDEO» Vezi tot
178 vizualizări
12-8-2018, 12:10
Site-ul PSD a fost spart de hackeri. Ce mesaj au afișat» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?