National/International

Proteste masive în Cluj, București și alte județe din țară, după votul modificării Codului Penal. În capitală s-a soldat cu incidente VIDEO

  





Un protest de aploare, la care participă câteva mii de oameni, are loc în Piața Victoriei din Capitală, miercuri seară, după ce Camera Deputaților a votat modificarea Codului Penal și a Codului de Procedură Penală.

Evenimentul a fost anunțat de la ora 20.00, pe pagina de Facebook Corupția Ucide.


Depinde și de noi. Nu s-a terminat. Hai în stradă!

Hai în stradă! Hai să spunem Președintelui să nu își abandoneze rolul constituțional. Hai să spunem partidelor de opoziție să nu renunțe la luptă. Hai să spunem Curții Constituționale să își respecte menirea. Hai să spunem aliaților noștri din UE și NATO să continue să ne ajute. Hai să spunem magistraților că nu sunt singuri. Putem spune asta prin prezența noastră, putem contribui la stoparea acestor modificări odioase aduse codurilor penale. Depinde și de noi.

167 de slugi ai câtorva infractori au decis astăzi ca România să devină un cuib de hoți și de mafioți, o țară în care oamenii mor din cauza corupției, în care cetățenii sunt furați și umiliți prin abuzul de putere al politicienilor. Totuși, încă nu s-a terminat. La peste 1 an și jumătate de la începutul ofensivei împotriva justiției nimic nu s-a schimbat încă în legislația penală. La mai bine de 6 luni de la adoptarea legilor justiției, acestea nu au intrat în vigoare și au fost îmbunătățite substanțial față de forma inițială. Între timp, Dragnea a fost condamnat în primă instanță, iar sistemul de justiție a arătat că nu a renunțat la independență. Hai să cerem instituțiilor independente ale statului să nu renunțe, hai să le spunem că suntem alături de ei, că nu sunt singuri”, precizează anunțul.

Încă de la ora 19.00 s-au adunat câteva sute de protestatari, care au blocat circulația. Ei negociază cu jandarmii să meargă în spațiul destinat protestelor.

În Piața Victoriei câteva persoane s-au îmbrâncit cu jandarmii. Cel puțin o persoană a fost ridicată de oamenii legii. Se pare că unii manifestanţi au încercat să forţeze cordonul de jandarmi, potrivit PRO TV.

Protestatarii i-au adus un omagiu lui Călin Farcaș, tânărul de 29 de ani care a protestat cu aparatul de oxigen lângă el, pentru a-şi apăra dreptul la viaţă. El reuşise să strângă cei 200.000 de euro necesari transplantului de plămâni, însă prin tergiversarea actelor şi a procedurilor s-a pierdut timp preţios.

 

De asemenea, un număr destul de mare de oameni au ieșit în stradă și la Cluj.


4-7-2018, 22:38
42 vizualizări
36 comentarii
dudu5-7-2018, 18:02
No cati ati dormit in corturi bah? Eu zic sa intindeti si hamace ca aveti mai mult succes. Sau am uitat sa intreb : cine naiba incaseaza chiria pt noptile petrecute in corturi? Sunt dotate si cu aer conditionat si cu TV ca sa putem urmari ce se intampla in timp real? Va rog sa-mi raspundeti urgent ca fac plangere la primarie pt incasari si stationari ilegale, sa vina sa va ridice corturile
Ambulanta5-7-2018, 14:47
ATENTIUNE MARE, romani, in timp ce sunteti plecati de acasa, cu ocazia Legilor penale, pe strazi umbla Ambulanta neagra care rapeste copii pentru organe, deja la Bucuresti a fost identificata una si cetatenii de bine iau cotonogit pana la venirea Politiei care ia dus la Rahova direct. Se zice ca Dragnea este implicat in afaceri cu organele copiilor rapiti, jos Dragnea, jos Dancila, au trimis Ambulante negre, jos!
moa5-7-2018, 13:14
i-am vazut aseara prin cluj , erau pe carosabil bineinteles . daca ar veni o turma de vite evident ca tot carosabilul l-ar prefera. e explicabil, vitele n-au discernamant
Ina5-7-2018, 11:11
Soroș râde pe cât îi permit operațiile (că altfel se desface tot, mumia), de prostia și dezbinarea noastră.

Serviciile au informațiile despre organizatori, dar nimic nu se întâmplă - or fi și acestea pe spezele lui Soroș?
chiuchi5-7-2018, 13:30
Despre programele de guvernare, arata-mi unul de 50 de ani care nu era mincinos, dar de 28 sunt adevarate catastrofe. Pilonul II se dorea desfintat dar deocamdata e in pauza, e treaba guvernului de unde va aduna bani pentru pensiile ce le-a marit si nu mai ajung contributiile, ROBOR e de la BNR venire, nu are treaba Guvernul, nici cu averile lui Dragnea nu are Soros , insa cineva profita de un Guvern slabanog, un Premier agramat, legi tampe si legi fiscale idioate. Iar cum bani la educatie s-au dat prea putini, nu doar acum ci si in ultimii 28 de ani, rezultatele se vad, tineret manipulat cu usurinta, credul, neinstruit, agresiv. Oare cine va profita de asta, fii sigur ca nu Soros, cineva mult mai aproape de noi, atat in vest cat si in est. Din vest se vad deja rezultatele, cu bataie lunga la Marea Neagra, unde ni se iau rezervele de gaze, iar din est vom vedea cat de curand ursul prin padurile nostre, sau ce a mai ramas din ele. Vivat Academia!
poov5-7-2018, 16:02
ROBOR-ul voi l-ati adus prostilor, ca ati speriat investitorii cu panarama din strada. Oamenii chiar cred toate povestile si le e frica de o noua Ucraina. S-au dat salarii, dar investitii 0 si ale statului si ale investitorilor straini.

Voi trebuia sa mergeti la vot cand ati vazut programul "mincinos" care era online de 1 an inainte de vot, unde scria negru pe alb ca vor modifica codul penal, vor dubla salariile si tot felul de tampenii.

Acum, faceti mai rau in loc sa protestati pe teme normale de economie, va tot agitati cu viitorul copiilor, cu etc, cu abuzul in serviciu. Fratilor, e grava asta cu abuzul, scapa Dragnea si inca 10-20 de mafioti, dar daca nu ne linistim o sa scape oricum in Costa Rica, unde e Udrea si Bica, si noi o sa ajungem niste muritori de foame.

Eu unul m-as concentra pe masurile economice, nu pe justitie, ca m-am plictisit de lupta anti-coruptie care dupa ce ii condamna ii lasa sa plece in Costa Rica sau Londra si sa rada de noi!
poov5-7-2018, 9:22
Campanie electorala pentru la anul, in care sunt folositi niste prosti care saracii se lupta ca alti hoti sa preia Romania, intre timp preturile cresc si totul se duce la vale pentru ca investitorii fug de frica acestor dementi rezistenti.

Cand il va pe Iohannis ca vorbeste de Constitutie dar de Kovesi nu zice nimic ca n-a revocat-o, cand o vad pe Turcan, marioneta lui Basescu ca ne spune noua de justitie, pai pe vremea lui Base cand si-au batut joc 10 ani de oameni si de lege si de tot? Romanii au memoria scurta, nu isi mai amintesc umilintele.

Astia USR, niste stalinisti mascati, foarte periculosi, respecta legea doar cand le convine lor, striga ca maimutele ca astia nu o respecta, dar ei organizeaza prosteste ilegale, incita la violenta si multe altele.

In concluzie, prost e cine mai pune botul la acesti papagali ieftini.

Codul intr-adevar il va ajuta pe Dragnea sa scape de ultimul dosar, ca e prost si incapatanat exact ca ei, ca daca era destept statea 2 ani in vacanta (cum au stat Borcea, Becali si multi altii) si dupa iesea si isi varsa lacrimile pe la TV ca e hartuit si victima, ca Basescu saracul.

Urmariti-l pe Basescu, care sta sub radar, asteapta sa se certe astia intre ei, sa prinda si el o bucata de ciolan daca se sparge ceva.
@Poov5-7-2018, 9:44
Poov, iar nu ti-ai luat pastilele? Vezi ca inversunarea asta anti-Rezist ti-o macina ficatul si nu stiu daca madam Pintea va gasi unul de schimb pt tine. Sau esti pe lista PSD pt recompense aduse partidului? Apropo- cam cat incasezi la o postare?
poov5-7-2018, 9:54
Eu sunt ca un pescar. Tocmai am prins un prost rezistent. Nu ma macina nimic, ca am renuntat de mult la politica, dar aseara am avut niste flashbackuri de pe vremea lui Basescu, cand eram mai tanar si prost ca voi, si credeam ca daca scapam de Iliescu gata in Romania va curge lapte si miere!

A fost Constantinescu, n-a facut nimic, dupa a fost Basescu n-a facut nimic. Toti au vandut tara asta pe doi lei! Iohannis a vandut tot la nemti (vezi restituirile si ca SIbiul o fi el oras mare, dar nu mai e romanesc, toate firmele sunt Germane, dar salariile sunt inca romanesti), Basescu a vandut la francezi ce-a putut saracul si el, si acum Dragnea vinde ce-a ramas la evrei.

Adrian Nastase a vandut si el o mare parte, pe promisiuni, inainte sa intram in UE, credea saracul ca o sa fie presedinte, dupa a venit Basescu si europenii au zis, pai domnule noi i-am promis hotului Nastase, trebuie iar sa dati blatul, dupa a venit Iohannis care face pe corectul dar intre timp isi vede de treaba, toate legile pe economie care sunt la fel de grave ca alea pe justitie le promulga fara nici o obiectie!

Momentan nu tin cu nimeni, doar faceam un sumar al prostiei din Romania, si a filmului care iar se repeta ca in 1996, cand era Constantinescu in Piata Victoriei si striga cu pumnul ridicat ca gata Romania se va schimba!
Istvan Imre5-7-2018, 10:30
Dragi rezistenti , Presedintii tarii in ultimii 15 ani au fost din parte PNL / PD deci nu mai mancati rahat romanesc , treceti pe cel turcesc , sunt toti la fel !
@@5-7-2018, 10:35
Ce va place voua, derbedeilor, care va plimbati hoiturile pe strazi blocand traficul si asa vai de mama lui, sa dati indicatii medicale, despre pastile, ficat, ministrese, liste, plati, etc. Astia care grohaiti pe strazi de nu aveti nici macar bunul simt sa va ganditi ca blocati traficul, ca unii vin de la serviciu obositi, infometati, nervosi sau altii aleg sa-si rezolve unele chestii dupa ora 19 cand normal e putin mai degajat, iar apareti voi, niste moime urlatoare. Ba , n-am nimica impotriva, dar la vot, la VOT ma porcilor care sunteti, ati fost? Daca ati fost sa stiti ca au fost si altii iar asta e vointa poporului, pricepeti ma animale nesimtite.
lumea veche5-7-2018, 10:59
comentatorii de aici = retardati pesedisti

nu-s cu rezist, nu merg la proteste, dar sa ii aperi pe dragnea & co, care vor sa scoata romania din UE, e stupid rau. si sa il aduci in vorba pe basescu e WHATABOUTISM. direct din lectiile lui trump.

S M F H
lumea noua5-7-2018, 11:11
Stimabile, fara suparare, am fost dreptaci toata viata dar de data asta voi deveni stangaci, atat la locale cat si la Generale- Presedintie si asta doar lipsei de democratie pe care o propaga USR PNL.
Emil5-7-2018, 9:21
Nu am votat PSD pina acum dar gasca aceasta de neomarxisti (neocomunisti) atei si internationalisti care sub masca luptei anticoruptie vor de fapt desfintarea Romaniei si transformarea in pasalic al Bruxelles ma face sa cred ca suntem pe drumul cel bun.
La viitoarele alegeri datorita acestor comunisti din strada PSd o sa scoata singur 60%.
La Bruxelles conduc comunisti deci cine face agenda lor sunt comunisti sau platiti de comunisti.
"Lupul isi schimba parul dar naravul ba" Astia sunt comunisti in piei de oaie.
@Emil5-7-2018, 9:56
taci in p_izda ma-tii de bou care esti tu
@Emilutz5-7-2018, 9:57
Premiul pentru cea mai idioata postare pe toata saptamana asta iti revine tie, sa ne fereasca Dumnezeu de asemenea prostie cata am vazut in randurile tale. PCR -> FSN -> PSD, in frunte cu Iliescu educat politic la Moscova, cu Liviu "Sputnik" Plesoianu care da limbi fine la fundul rusesc zilnic, cu Liviu "Infractorul condamnat definitiv" Dragnea care detine un sfert din judetul Teleorman luat cu japca, pe langa afaceri in Brazilia si masini de mii si mii de euro, cand el are declarat doar un salariu de bugetar, cu "duamna" Dancila care nu e in stare sa citeasca de pe o foaie, nu mai vorbim de spus ceva fara o foaie in fata, si altii si altii care de care mai hoti, prosti si corupti.
Emil6-7-2018, 11:31
USR,PNL = bolsevism (adica pt fraieri comunismul internationalist)
PCR,FSN ,PSD = comunism nationalist
UE=URSS= bolsevism
Dodo5-7-2018, 8:31
Protest masiv ??? wtf !!! 40-50 de labari veniti cu pluta, se baga in seama pe strazile orasului .
@Dodo5-7-2018, 9:55
taci in p_izda ma-tii de bou care esti tu
Dodo5-7-2018, 11:27
Ba sobolan semianalfabet , te-ai simtit mentionat ?Gay-ule! Injur-o pe galeata de ma-ta, aia venita cu desagii la gara sa vanda cucuruz , gunoi de Manastur ,parvenit !
radu B5-7-2018, 12:34
@ ''Dodo'' Dute si pupai un c** pe PSD-isti poate capeti si tu ajutor social
@Dodo5-7-2018, 16:54
ma-ta o fost mai proasta ca dancila
andrei5-7-2018, 8:19
Zicica erau zombie....mai erau si unii pletosi, din Nasaud....numa vinituri...nu stiu daca erau 100 de clujeni, restul erau din alte judete. Deci cand ies 3000 de oameni la Cluj, inseamna 100 de Clujeni, si restul din alte judete, cam asa trebuie calculat ponderea celor care au iesit in strada. Deci din 4-5 judete AB, BN, SM, MM, SJ, etc, studenti, angajati la Cluj, au iesit 3000 oameni in strada.
gino5-7-2018, 8:28
CORECT !
bokistan5-7-2018, 6:30
JOS BOC !!!!!!NE-AM SATURAT!!!!!!!!!
@bokistan5-7-2018, 9:55
taci in p_izda ma-tii de bou care esti tu
Turistul4-7-2018, 23:26
UN POPOR PROST NASTE CONDUCATORI PROSTI !

UN POPOR DE HOTI NASTE CONDUCATORI HOTI !

AVEM CONDUCATORII PE CARE-I MERITAM !
mokan5-7-2018, 4:11
Corect , ati votat mocanul de nshpe ori!
@mokan5-7-2018, 9:56
taci in p_izda ma-tii de bou care esti tu
kaka maka4-7-2018, 22:57
Mereti ma in powla , niste mizerii de oameni fara servici de ce ati blocat tata circulatia si pe dorpobanti si in girator la marasti ase vreti voi sa va asculte oameni sa va ia naiba
diasporean4-7-2018, 23:38
Este dreptul lor sa protesteze. Dar sa o faca in limitele bunului simt.
@kaka maka5-7-2018, 0:57
"Mereti ma in powla" - astea e exprimarea unuia ce a votat psd si dracnea.
kaka maka5-7-2018, 5:43
Nici vorba dragul meu, am votat USR si din pacate pe Boc la primarie, dar promit ca nu se va repeta veci pururi, PNL- USR aceeasi mizerie.
clujean5-7-2018, 6:35
daca a fost programat pe Facebook, m-am lamurit...
nelu5-7-2018, 8:22
Bai Jean de la Clujean te bucuri c-ai scapat de puscarie, infractorule? La fel si clica PSD-ista de comentatori de mai sus, saraciilor.
Ion A.5-7-2018, 11:43
sorosistii sunt atat de obraznici incat voi vota orice, numai sa nu fie sustinut de ei

Cele mai citite ştiri din National/International

3019 vizualizări
15-10-2018, 14:44
La o maternitate din România s-a născut un bebeluş cu două penisuri» Vezi tot
495 vizualizări
15-10-2018, 14:55
Judecătorii Instanței supreme au interzis adunările publice spontane» Vezi tot
281 vizualizări
13-10-2018, 19:41
Adrian Năstase face analiza vieții publice și desființează serialul Las Fierbinți» Vezi tot
254 vizualizări
14-10-2018, 9:58
Banca Mondială: România riscă să condamne generaţiile viitoare la SĂRĂCIE» Vezi tot
250 vizualizări
14-10-2018, 14:27
Michael Buble se retrage din muzică» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?