Image 1 of 3

National/International

Prefectul Capitalei, fost consilier al lui Firea, a ordonat să fie bătuți manifestanții

  



 

Jandarmii au precizat că ordinul de intervenție în forță împotriva protestatarilor a fost dat de prefectul Capitalei, Speranţa Cliseru, fost consilier personal al primarului general Gabriela Firea.

 

S-a acţionat în primă faze cu gaze, cu spray iritant, lacrimogen şi ulterior s-au executat somaţiile legale, respectiv cele trei semnale luminoase care anunţau intervenţia în forţă. Au fost date în conformitate cu normele, pentru atenţionarea oamenilor. Conform prevederilor în vigoare, prefectul este cel care aprobă intervenţia în forţă a jandarmilor. Aseară, pe baza informaţiilor existente şi a comportamentului agresiv a unei părţi din cei aflaţi în piaţă, Jandarmeria a primit aprobare să intervină în forţă la ora 23.11. Este ordinul de intervenţie semnat de prefectul Capitalei. Din acel moment, s-au luat măsuri gradual astfel încât să se evacueze zona”, a declarat, sâmbătă dimineaţă, Marius Militaru, şef Serviciu Comunicare Jandarmeria Română.

 

Prefectul Capitalei este Speranţa Cliseru, fost consilier personal al primarului general Gabriela Firea. 

 

Jandarmii au făcut 8 dosare penale, dar nu au spus nimic despre abuzurile comise împotriva protestarilor pașnici.






 

Dispozitivele pe care noi le-am adaptat la miting au fost eminamente defensive, au fost acţiuni reactive în momentul în care forţele de ordine au fost atacate. De asemenea, jandarmii din teren au avut la dispoziţie mijloace individuale de protecţie, tunuri de apă şi alte dotări. (...) Este evident că blocarea bruscă a circulaţiei, când numărul de oameni nu era atât de mare încât să impună lărgirea perimetrului pentru desfăşurarea protestului, urmată de încercarea de rupere a cordonului de jandarmi, în repetate rânduri, a fost o acţiune premeditată. Tot ce a urmat ulterior susţine această afirmaţie. Provocările s-au succedat cu o anumită ritmicitate, ceea ce a impus o ripostă”, a mai spus Marius Militaru.

 

35 de jandarmi au avut nevoie de îngrijiri medicale, 11 fiind duși la spital.

 

Structurile MAI sunt mobilizate pentru identificarea persoanelor care au sustras o armă individuală. Vorbim de o singură armă, pentru că au fost vehiculate foarte multe informaţii - trei arme, apoi au fost vehiculate de două. E vorba de o singură armă care a fost sustrasă de la colega noastră, care a fost pusă la pământ şi lovită cu bestialitate. Cazul a fost preluat de către parchetul competent. Facem în continuare apel la toţi cetăţenii care au imagini sau informaţii să anunţe de urgent poliţia română”, a declarat Militaru.

 

Pe Facebook, protestatarii i-au acuzat pe jandarmi că sunt lași și că intenționat și-au abandonat colega pentru a avea motiv să intre în forță.

 

Foto: Sutele de jandarmi din Piața Victoriei s-au retras și și-au ”uitat” colega

 

Am văzut multe titluri care insinuau că jandarmii şi-au abandonat colegii. Nimic mai fals. Ce s-a întâmplat cu exactitate la acel moment va rezulta în urma verificărilor pe care noi le facem de fiecare dată în urma unor misiuni de amploare. Jandarmii nu-şi abandonează camarazii şi sunt dispuşi să-şi sacrifice viaţa, au demonstrat-o în nenumărate rânduri în teatrele de operaţii. Dincolo de intervenţiile dificile de aseară, de departe, cea mai dificilă intervenţie a fost să explicăm părinţilor colegei noastre că fata lor s-ar putea să rămână paralizată pe viaţă”, a spus locotenent colonel Marius Militaru.



rsz_jidvei-must2018-bannerweb-144dpi_728x90_2.jpg
11-8-2018, 11:47
1631 vizualizări
25 comentarii
ABECE13-8-2018, 10:41
Fain titlu ati ales ca sa bagati oamenii in eroare. dar dupa ce citesti se observa clar ca s-a actionat conform legii . Fakenews
XYZ13-8-2018, 15:31
Da, si ca sa se actioneze "conform legii", a trimis Robert Negoita niste ultrasi sa se infiltreze printre protestatarii pasnici, sa provoace, sa fie violenti, ca sa aiba sluga aia de prefect motiv sa dea ordin "conform legii" jandarmilor sa intervina in forta, nu?
Eu12-8-2018, 23:55
Jandarmeria, apăra România, lovitura de stat a fost înlăturată cu succes, doar prin reacția rapida si bine gândita a jandarmilor. Sa iasă adevarul la lumina.
radu B13-8-2018, 12:56
Ai citit vreo data in viata ta ce inseamna ''lovitura de stat''? Daca ceia ce s-a petrecut in piata Victoriei pt. tine inseamna lovitura de stat trebuie sa pui mana pe carte si sa te documentezi in mod serios.
Eu13-8-2018, 21:53
Yoi, prost esti" vreo data"
"ceia"
Puți de idiot ce esti!!!!
Burdujel12-8-2018, 14:26
Insurecția militară, viitorul României, sau Boc , președinte!!!!
sofer12-8-2018, 8:39
Prefectul ca si reprezentant in teritoriu al Guvernului trebuie sa ia masuri impotriva Primarului Boc, care a autorizat blocarea arterelor orasului. Chiar penal prin sesizarea Parchetului. Exista in legea rutiera prevedere cu blocarea cu buna intentie a circulatiei rutiere. Dar la ce sa te astepti de la un om timorat de Finu' si Nasu'? La fel a facut si cu ocazia mizeriei de la Pata Rat unde ar fi putut declansa o ancheta nu numai guvernamentala ci si penala.
Criculae12-8-2018, 14:23
Sofer, la loc comanda, ai luat-o razna, nu acum împotriva lui Boc, ce ordine ai primit?
sofer13-8-2018, 9:24
Sa duc pita la magazine, magarocule.
Eu13-8-2018, 11:50
Atunci respecta ordinele, ordinarule!
Altfel te puneam la carne.
Bravo Jandarmeria!12-8-2018, 6:17
Aia erau borfasi si batausi nu manifestanti. Majoritatea erau ardeleni adusi de sorosistii din usr.
Stegulescu11-8-2018, 22:37
Jandarmii sunt slugile lui Dragnea.
Copiii jandarmilor vor fi tot sclavi, ca parintii lor.
Freud11-8-2018, 18:14
Muistii ar trebui sa traiasca in bantustane, acolo s-ar putea destrabala in voie , nu sa blocheze strazile oraselor. In rezervatia lor sa racneasca , sa sara, sa incendieze, sa traga pe nas si sa practice in public sau privat fantezia exprimata prin racnete de atata timp.
Air regulator11-8-2018, 12:36
Și când te gândești că sunt plătiți din banii noștrii! Lichelele sistemului!
Jindariu11-8-2018, 14:47
Da mai regulare, is platiti sa apere institutiile publice, libera circulati, civilizatia, lumpene cu nume fu.tu.t
Eu11-8-2018, 14:59
Si sa ne respecte votul.
Bravo baieti, 0530 e zero fata de voi.
@Jindariu11-8-2018, 16:07
cred ca esti peezda deghizata in barbat,ti-e teama ca acum cei care se fac responsabili de ceea ce s-a intampla seara vor face puscarie;deci mai peezda,daca batranii,mamele cu copii care erau acolo,cei in scaun cu rotile sunt pericol public,de ei trebuie sa ne aparam,pai inseamna ca trebe sa te internezi de urgenta la balaceanca,dar urgent si cu camasa de forta
mihai11-8-2018, 17:47
fiecare pasare pe graiul ei piere si totul se plateste; legal, bineinteles. la un moment dat va cadea si clica asta de infractori psd-isti, iar toti lingaii lor vor raspunde in fata legii!
tavi @mihai11-8-2018, 20:40

;=))
Serios? Chiar consideri ca toata lumea este obligata sa gandeasca la fel cu tine? Se vede de la o posta ca ai mentalitate comunista!





Lejea11-8-2018, 20:42
Vezi numai sa nu cada Onanis ca instiga la lovitura de stat, violente, haos. Oamenii s-au desteptat. Iar daca si Dragnea ar fi pe o minte cu Onan is ar chema rapid 1 milion de asistati si rupti in fund ce pentru o sticla de alcool sanitar v-ar rupe in bucati cu diaspora cu tot.M-am convins si cu ciuma portocalie e de 1k ori mai periculoasa decat asta rosie. Venin curat fratilor.
@mihai11-8-2018, 20:44
Adica cine nu e de aceeasi culoare cu tine merge la temnita sau in GULAG? CRETINULE!
vio11-8-2018, 21:53
Privesc cata ura si incrancenare pe Rezistacii astia, nu, nici vorba, decat extrema dreapta fascista si nazista mai bine ex comunistii astia vopsiti in PSD. Ma pis pe el de dreapta si de orban, barna, Iohanis, imi pare rau ca i-am votat.
@Lejea12-8-2018, 11:37
Poate ca n-ar strica putin haos. "Ordinea" PSD-ului parca parca ne afecteaza viitorul.
Lejea12-8-2018, 19:02
Nu uita @-de ca asa s-au nascut monstrii, in perioade de haos, nazistii, fascistii, Kmerii rosii, talibaii, etc, etc. Asa au aparut personaje sinistre cu milioane de morti pe constiinta gen....Ia vezi domnule ce comentarii exaltate se expectoreaza, fii sigur ca daca o gasca de asta te prinde pe strada singur te omoara fara pic de reticenta, ii recunosti usor, te baga in mat. a, mu.ie, fecale, etc. Asa cum o fi, prost, dar macar avem liniste si pace, poate in viitoarea legislatura or avea si altii puterea, sa-i vedem la treaba, si ce e mai important, sa vina poporul la vot.
mihai13-8-2018, 11:35
nu o mai ardeti cu gulag, comunisti si nazisti. voi sunteti cei mai mari comunisti si nazisti la un loc!

"Bărbați, femei, copii, nu se iartă nimic"
"Trebuiau mitraliați, nu stropiți cu apă"
"Venim 1 milion și vă călcăm în picioare"
"Un glonț în cap așa- ziselor mame”.

vorbe "de duh" spuse public de cei votati de voi! nu va mai smiorcaiti, toti veti plati, constitutional, legal si moral, asa cum se intampla intr-o democratie sanatoasa!! psd + jandarmeria actioneaza ca si niste calai iar voi le oferiti girul vostru...astea se platesc, asa cum am scris mai sus.

Cele mai citite ştiri din National/International

2657 vizualizări
14-8-2018, 8:37
Veste SURPRINZĂTOARE despre părintele Arsenie Boca, Sfântul Ardealului - SONDAJ» Vezi tot
591 vizualizări
14-8-2018, 13:22
Jandarmeriţa lovită la mitingul diasporei a ieșit din spital alergând - VIDEO» Vezi tot
497 vizualizări
14-8-2018, 13:50
Un român neplătit în Anglia a demolat mai multe case - FOTO» Vezi tot
419 vizualizări
14-8-2018, 8:25
Șofer oprit în trafic pentru că avea steagul pus pe mașină. Polițist: Așa am primit ordin - VIDEO» Vezi tot
272 vizualizări
15-8-2018, 12:25
Medicament revoluţionar împotriva cancerului. E în ultima etapă de analiză» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?