National/International

Klaus Iohannis o REVOCĂ pe Laura Codruţa Kovesi

  



 

Preşedintele României, Klaus Iohannis, a semnat decretul de revocare din funcție a Laurei Codruţa Kovesi de la conducerea DNA, potrivit deciziei CCR.

 

Preşedintele României, domnul Klaus Iohannis, a afirmat constant că respectă Constituţia şi legile ţării şi a acţionat permanent în acest sens. Prin urmare, în executarea deciziei Curţii Constituţionale nr. 358/2018, Preşedintele României, domnul Klaus Iohannis, a semnat, astăzi, decretul de revocare a doamnei Laura Codruţa Kövesi din funcţia de procuror-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie. Preşedintele României, domnul Klaus Iohannis, subliniază că lupta împotriva corupţiei nu trebuie, în niciun caz, abandonată sau încetinită. Corupţia afectează viaţa fiecărui cetăţean şi dezvoltarea României. Banul public nu poate fi folosit în interes personal sau de grup, iar deturnarea resurselor publice şi blocarea luptei anticorupţie se traduce prin lipsa de spitale, şcoli, autostrăzi, administraţie publică eficientă”, a declarat, luni, purtătorul de cuvânt al preşedintelui României.

 

Şeful statului a atras atenţia că, indiferent de numele procurorului-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie, această instituţie are obligaţia să-şi continue activitatea în mod profesionist, la cel mai înalt nivel de performanţă.

 

Klaus Iohannis consideră că România nu poate face paşi înapoi de la statutul de ţară în care domneşte legea şi în care supremaţia Constituţiei este respectată. În România, lupta împotriva corupţiei nu trebuie să fie diminuată ori blocată în niciun fel. Dimpotrivă, trebuie să continue. Niciuna dintre instituţiile implicate în lupta împotriva corupţiei nu trebuie să fie supusă presiunilor sau încercărilor de decredibilizare.Preşedintele Klaus Iohannis subliniază că România este şi trebuie să rămână un stat de drept. Statul de drept, ca şi democraţia autentică, se manifestă zi de zi, prin decizia şi alegerea fiecărui cetăţean de a respecta, mai presus de orice, Constituţia şi legile acestei ţări. O abatere de la acest principiu ar însemna, de fapt, o lovitură şi o diminuare a statului de drept”, a mai spus Dobrovolschi.

rsz_jidvei-must2018-bannerweb-144dpi_728x90_2.jpg
9-7-2018, 10:38
239 vizualizări
37 comentarii
ha ha ha ! ha ha ha !10-7-2018, 0:26
Sasul cu nshpe case vrea sa-si cumpere linistea viitoare, ha ha ha ha ha !
Ku Klux Klan10-7-2018, 20:06
Nu prostanacule, sasul daca nu o revoca, era suspendat, venea Tariceanu in locul lui o perioda in care o revoca oricum le Codruta dar isi mai promulgau si toate legile justitiei pe care sasul asa cum poate le amana si le blocheaza.
Asa macar a pierdut-o [pe Kovesi dar sta pe baricade sa lupte impotriva penalilor de la locul lui loc pentru care l-am votat pe el nu pe senilul si penalul de Tariceanu!
Da da10-7-2018, 21:03
Corect domnule, isi pazeste fuduletul, acum fara sucar, dar are si sasul schelete moarte in dulap, cu ghiotura.
Rica la Costa9-7-2018, 19:24
Agitatie mare prin preajma Bocului, isi face bagajele spre Costa Rica, unde e asteptat de doua pupeze hoate, cine stie , poate se va incepe si la Cluj o ancheta despre gunoaiele din Pata, Tiketing, borduriade, Curtea de Conturi, etc, etc, etc.
antoldeanu9-7-2018, 17:06
Boc, președinte.
Tise, primar.
Morar, la DNA.
Basescu , premier.
doctoreanu9-7-2018, 20:10
Mai schimba-i intre ei ma idiotule, ca am citit asta si la buda publica din piata.
Eu9-7-2018, 22:34
Idioata e ma.ta, ce cauti la buda publica din piata, daca nu rahat?
doctoreanu10-7-2018, 5:45
Ma rahatesc ma, gura de vas WC cu bacterii ce esti, citesc Boc Presedinte mazgalit pe pereti , cu litera mica , cum numai un bitang crescut la Casa de Copii poa' sa scrie, pui de cioara.
Eu10-7-2018, 9:04
Da ,da , doar rahat cauți, te știu eu ca doar aia mănânci, de aceea umbli la buda publica din piața , recunoaște sau ești poponar ori pedofil de pomenești de bitangii de la orfelinat, ceacanaule, crezi ca cei de-acolo nu știu sa scrie mai jegosule, cu ma.ta idioata?
doctoreanu10-7-2018, 9:27
Daca ma cunosti, cam multe intrebari pui, iar despre unde ai copilarit, se vede din postare, doar aia ce au fost trimisi la culdusit de mam.a, abuzati sexual, vorbesc asa, ca despre tac-tu cred ca trebuie verificati camionagii ce au tranzit orasul in perioada aceea si nici atunci nu-i sigur, ca au calcat-o multi.
Eu10-7-2018, 11:42
Te-am întrebat doar ce cauți la buda publica din piața dacă nu rahat, mai porcule. Ti-am mai spus ca nu orice grohait e un comentariu, dar tu potaie de filozof născut in levigat nu ai cum sa-ntelegi, ca proasta care te-a fătat și procreat prin forța și abuz nu ti-a lăsat moștenire buna creștere și educația care-ti lipsește cu desăvârșire, iar ticu-to de la Pata Rât nici atât. Hai sictir, ca deja ma plictisești, ca de obicei, prostac tefelist și hater golan ce ești!
doctoreanu10-7-2018, 13:15
Baiete, sifilisul tertial, mostenit congenital, ti-a distrus nervii, esti distrus din toate punctele de vedere, esti o ruina de om cu toate ca fizic, ai o varsta mica. Multumeste genitorilor tai, asta e situatia, aprinde si tu o lumanare la morminte, daca le stii locul, zi merci de boala! daca te avorta la timp util si dupa sfatul medicului, era mai bine, nici tu nu nte chinuiai, nici statul sa-ti dea pensie si tratament paliativ, nici protectia sociala, nici.. nici.. Asa ca ciocu' mic si indura!
@doctoreanu10-7-2018, 16:19
Omul te-a întrebat ce căutau la buda, dacă nu rahat ca de obicei, și tu animalule ocolești sa răspunzi. Dar cu Boc te mai culci , coșmarul noptilor tale?
Ca, de trezit știu sigur ca cu dansa-n gura te scoli?
Eu10-7-2018, 16:22
Da, ce căutai! Ca doar nu miere?
anghel10-7-2018, 20:15
Ie te uita cum sar puricii, cum injura, mai loaze, curaj aveti dar pe Fesbuci nu apareti, sa va iau in Batacliu un pic, sa stiu de unde va pescuiesc, ma fricosilor, hai sa va vad. Omul vine cu o replica de bun simt, adica spune ce face la buda si voi incepti sa-i luati muma in injurii. Si daca raspune eufemistictreceti la mistificari, apropouri, interogatorii zeflemitoare, gen Kovesi si gasca. Hai ma limbriceni, ia sa va d mai jos, comentati tot asa si cioc- cioc, oare cine eee?
dtt10-7-2018, 20:35
Mizerii de gainat, acasa la ei e de mare valoare, fac tuica, mai baga 2 electrozi si pufoaica lu' bunu betivu satului si scot o vadra de tuica de aia tulbure. Ia adus Bocila la Cluj, prin Kaufland sau pe santiere, mai fac o facultate de lebede si aici raman, matri clujenii, ii recunosti dupa mers, dupa aere- besini, masini tunate sh, muci-n strada, nespalati si plini de prostie. cat de repede mergeti acasa, e greu la Cluj, chiria mare, preturi mari, e rai clujenii. ROBORUL, va fi aliatul nostru, bancile isi vor recupera paguba si vor ramane dintre ei c ei de calitate. Cătă căși, taranoilor si ala ce va pripasit pe aici.
salini10-7-2018, 23:04
Bai anghelica, paduche pubian, scrie corect idiotule sa te putem lua in seama mai lindina besinoasa, care "raspune” mai rău ca un handicapat cu boala lui Carre.Ce vrei , la cioc, ca nimeni nu-nțeleg ce dorești?Acum ce ai cu Kovesi, dădeai cu ciocul pana acum, și ești tare-n clanța?
salini10-7-2018, 23:10
Chiar ca nimeni nu înțelege ce vrei sa grohai, nici tu anghelico proasto,dar nici pe linge puta dtt-ul!Sunteti mici de tot, nici nu existați, limitați mintal, găini ce sunteți!
Saligny11-7-2018, 7:37
Mooo, de la sare care taie, esti de-o prostie infioratoare, tuva-n gura aia pe unde beti apa din canal, bolnavi si colerici, compulsivi pana la deces, pe baza de praf de soareci, ce credeti voi ca-i Untoldu asta, ceva ce va ia banii, nu putini, spre buzunare speciale, alese, idiotii pamantului.
salini11-7-2018, 8:40
Îl cunosti pe Dabija?
Dacă da, știi ce-a spus el?
Nu te f*** grija!
Incultule care te culci cu Boc și te trezești cu dansa-n gura.
@ Saligny11-7-2018, 9:22
Cine a ajuns sa faca prost pe altul,intai sa "incepti"analfabetule cu majuscula,si nu "raspune" cu baliverne idioate gen " eufemistictreceti", "d mai jos".
Ghici cine-I mai prost decat matale, cu exceptia mat.ii, si a lui ticu-to, lesbianul.
La cioc, cioc, oare cine ti-o trage?
Saligny11-7-2018, 10:21
Salini, ala e la cioc, cat despre prostie se vede in comentarii, chisam-as pe voi de taraie brau, lumpeni fara scoala si educatie, stati voi inca in orasul asta pana ce nu incep sa va besesca bancile afara, mai platiti inca cateva rate sa aiba si banca profit, apoi EJECT, ejaculati spre zarile de levigat si rahat de unde ne-ati invadat, mitocanilor necrescuti si salbatici!
Punct9-7-2018, 15:24
Cea mai buna veste a zilei. Asta e mai corupta ca si coruptii blamati de rezistentii rupti in fund.
Stefan9-7-2018, 18:51
Cu toţii am văzut că cei sărmani, "rupţi în fund" şi vai de mama lor, au fost la "mitingul" P.S.D.
poov9-7-2018, 13:51
ce ziceam eu mai jos:

Marius Iacob, interimar la șefia DNA, după revocarea lui Kovesi

Au scapat de dracu si au dat de ma-sa :))
Alex9-7-2018, 13:17
Unguri șovini, atâta timp cât sunteți la guvernare cu ciuma roșie (adică P.S.D.) abțineți-vă la a jigni poporul român. O să vedeți voi când românii vor guverna țara asta!
alin9-7-2018, 15:14
Vedem ! Dupa 100 de ani n-ati trecut nici macar CARPATII !!!
tiriac9-7-2018, 15:29
Si Tiriac prefera hotul dintre un prost si un hot !

Si totusi vorbim despre cel mai avut roman !
Turistul9-7-2018, 12:10
POPOR DANCILA !------ marca inregistrata ...
Calin9-7-2018, 12:08
POPOR DE 2000 DE ANI !

RUSINE !
SANYI9-7-2018, 12:09
TOPAIALA PE LOC DE 2000 DE ANI !
alin9-7-2018, 12:10
2000 minciuni .
Romanu9-7-2018, 17:02
Dar avem SARMISEGETUZA. Voi , un rahat!
...9-7-2018, 11:56
Acuma inteleg de ce nu a vrut sa stea de vorba cu #rezist ieri la Cluj...stia ca astazi avea sa le tradeze asteptarile :)
poov9-7-2018, 11:22
A primit semnalul saptamana trecuta, la receptia ambasadei americane cand a cerut parerea sefului lui direct.

Nu va faceti griji, ca o sa ramana probabil tot ea interimar, sau pune pe o sluga buna de-a ei, deci nu se va schimba nimic.
dan9-7-2018, 13:14
rautza mai esti,pooveanco si vicleana:)
dancp9-7-2018, 13:23
sluga e iacob
ala lo albit pe cseke meke cind cu maternitatea giulesti
ala io scos pe cocos cu echipa pdlista din lista suspectilor
ala o gasit o singura asistenta vinovata!
da or murit 6 copii atunci!!!atunci CORUPTIA PDLISTa nu a UCIS?????????????????

Cele mai citite ştiri din National/International

3093 vizualizări
20-8-2018, 12:06
Un protestatar gazat la mitingul Diasporei a MURIT» Vezi tot
684 vizualizări
20-8-2018, 14:26
Când mai sunt zile libere în 2018» Vezi tot
515 vizualizări
20-8-2018, 8:01
Carmen Dan a făcut un top al ”manipulărilor” de la protestul Diasporei» Vezi tot
431 vizualizări
20-8-2018, 14:16
Jandarmii care și-au ascuns numărul de identificare de pe cască sunt căutaţi de Parchetul General» Vezi tot
338 vizualizări
20-8-2018, 7:55
Ministrul de Interne, Carmen Dan: Sunt 5 cazuri de abuzuri contra protestatarilor» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?