National/International

Cine a votat cu PSD la alegerile de duminică! Profilul alegătorului

  



 

Un sondaj prezentat de IRES arată că PSD a fost votat la scrutinul de duminică de foarte mulți tineri. 

 

La precedentele alegeri, PSD a obținut voturi în special votul alegătorilor din mediul rural şi pe al celor care au, cel mult, studii medii. Acum lucrurile sau schimbat, iar jumătate din votanţii de la oraş au pus ştampila pe listele social-democraţilor.

 

PSD şi PNL sunt la egalitate pe eşantionul de vârstă 25-34 de ani sau când vine vorba de electoratul cu studii superioare.

 

Diferența a fost făcută de pensionari, şomeri şi persoanele casnice, care au votat cu PSD.

 

I. VOT DUPĂ VÂRSTĂ

 

25-34 de ani

 

PSD - 28,5%

 

PNL - 28,9%

 

ALDE - 6%

 

USR - 17.9%

 

PMP - 5,2%

 

UDMR - 6,5%

 

55-64 de ani

 

PSD - 54%

 

PNL - 17,3%

 

ALDE - 6,3%

 

USR - 5,3%

 

PMP - 4,4%

 

UDMR - 6,4%

 

II. OCUPAŢIE

 

Angajat

 

PSD - 35,8%

 

PNL - 25,1%

 

ALDE - 6,3%

 

USR - 14%

 

PMP - 4,8

 

UDMR - 6,5%

 

Student

 

PSD - 28,2%

 

PNL - 31,1%

 

ALDE - 7,5%

 

USR - 17,9%

 

PMP - 3,6%

 

UDMR - 5,8%

 

Şomer

 

PSD - 46,9%

 

PNL - 24,7%

 

ALDE - 6,9%

 

USR - 7,6%

 

PMP - 4,7%

 

UDMR - 4,7%

 

Pensionar

 

PSD - 60%

 

PNL - 14%

 

ALDE - 5,8%

 

USR - 3,5%

 

PMP - 3,6%

 

UDMR - 7%

 

III. LOCALITATE

 

Bucureşti

 

PSD - 35,3%

 

PNL - 14,5%

 

ALDE - 7,4%

 

USR - 26,7%

 

PMP - 7%

 

UDMR - 0,2%

 

Urban

 

PSD - 49,3%

 

PNL - 23,4%

 

ALDE - 5,7%

 

USR - 5,2%

 

PMP - 4,6%

 

UDMR - 4,4%

 

Rural

 

PSD - 53,2%

 

PNL - 23,5%

 

ALDE - 6,5%

 

USR - 2,7%

 

PMP - 5%

 

UDMR - 4%

 

IV. STUDII

 

Cel mult 10 clase

 

PSD - 59,6%

 

PNL - 18,1%

 

ALDE - 4,2%

 

USR - 1,8%

 

PMP - 2,9%

 

UDMR - 8,8%

 

Liceu

 

PSD - 46,4%

 

PNL - 22,2%

 

ALDE - 6,8%

 

USR - 6,6%

 

PMP - 4,8%

 

UDMR - 6,6%

 

Învăţământ superior

 

PSD - 26,8%

 

PNL - 24,4%

 

ALDE - 8%

 

USR - 22,3%

 

PMP - 5,2%

 

UDMR - 4,1%

 

Studiul IRES a fost realizat la comanda Digi24, pe un eşantion 18.284 de alegători, în 300 de secţii de votare.

13-12-2016, 10:11
19 vizualizări
20 comentarii
Ioan15-12-2016, 17:18
Am votat cu PSD.. pentru ca mi se pare mai realist voi ciumpalacii ,,, la gunoii ,, PNL, USR.. la mocirla. puturosilor....
ana14-12-2016, 11:46
Poporul Ceausescu-romania nostalgicii comunistii din 90 tot pe ei ii voteaza adica FSN-PSD. Aveau obtiune USR. Asa ca sa nu ii mai aud ca nu au salarii si mancare. Si Europa se mira de prostia noastra mai ales cand au iesit in strada canul trecut, toti isi dau seama acum ce suntem !!!!!!!!!!!!!
cluj14-12-2016, 9:21
Bine a-ti revenit in 1990!!!ura iliescu!!!
Vasile15-12-2016, 17:16
Afara cu voi... puteti sa l s***** pe Iliescu va dam voie....
ciolosist13-12-2016, 16:23
Am fost cel mai a' dracu PNL-ist pana cand am vazut ce face moima asta de primar. Ba mai mult, colac peste pupaza, cand am vazut ca buhaiul de Nicoara candideaza la Senat m-am hotarat 100%.
tnk13-12-2016, 16:08
"Acum lucrurile sau schimbat" vai de capu vostru de analfabeti. Praf. Mars la scoala
Voturi13-12-2016, 13:00
Cei fara studii au votat cu PNL.
Cei cu studii medii au votat PSD.
Cei cu studii superioare n-au votat nimic fiindca ei stiu ca e aceeasi mizerie. Pacat de Ciolos.
Napoca13-12-2016, 13:06
CIOLOS.. MOCIRLITULL.. CEAPA ROSIE... OBRAZUL IMPRASTIAT..
@Voturi13-12-2016, 14:15
Multi medici, IT-isti, profesori etc au votat PSD+ALDE.
DAN13-12-2016, 15:28
PAI DACA NU AI VOTAT NIMINC, IMPLICIT AI VOTAT PSD DECI NU PREA AI STUDII SUPERIOARE
Hshs13-12-2016, 21:18
Ce IT-sti au votat bah cu PSDul? Cretinii au votat cu PSDul
Ioan13-12-2016, 11:23
Bravo PSD...
sa traiti bine13-12-2016, 16:24
chiar asa, bravo :)) "Guvernul Cioloș a decis amânarea cu un an a modificărilor Codului Fiscal, în sensul scăderii TVA cu un punct procentual de la 1 ianuarie 2017, eliminarea taxei pe stâlp și supraccizei pe carburanți. Măsurile au fost cerute de Liviu Dragnea într-o discuție telefonică cu Dacian Cioloș"
unu13-12-2016, 11:15
IRES ? Dancu ? Aha . Si marmota ? Baieti , campania s-a incheiat , nu trebuie sa va justificati , PNL-ul , a pierdut pe mana lor , pe prostia , nesimtirea si ingamfarea lor , PSD -ul a castigat cu oamenii lor , clar ! .PNL -eii si acuma cred ca anul trecut oamenii au votat cu Klaus , dar de fapt a fost un vot contra lui Monta ...
:D13-12-2016, 13:47
PNL intotdeauna a fost slab. Noroc ca i-a ridicat PDL in trecut cu alianta DA. In rest nu au facut nimic.
W.A.M13-12-2016, 10:28
Acum li s-a rupt filmul îngâmfaţilor care susţineau că doar ţăranii şi cei fara studii votează PSD si ALDE...uite că nu este aşa...cele mai mari procente ale votanţilor PSD provin din randul persoanelor tinere si active, cu studii si din mediul URBAN....Nu ati avut niciun drept sa va bateti joc de parintii si bunicii nostri, care au construit cam tot in aceasta tara, voi indivizii deveniti "roboti" ai retelelor de scializare si masă de manevră pentru "papuşari".
Simplu cetatean13-12-2016, 10:40
Cel mult 10 clase:
PSD - 59,6%

Liceu:
PSD - 46,4%

Învăţământ superior:
PSD - 26,8%

Persoane tinere si active, cu studii, my ass.
reis13-12-2016, 10:48
Activi, adica bugetari orbiti de promisiunile de mariri de salarii. Oricum, relevante ar fi fost valorile absolute, nu procentele. E vorba de x% din cei y% care au votat.
Chris13-12-2016, 18:03
pai cum asa daca de la 10 clase si pana la studii superioare scade procentul? cu cat ai mai multe studii cu atat scad sansele sa votezi psd pe cand la pnl e exact invers? observi ca este o tendinta?

Cel mult 10 clase:
PSD - 59,6% PNL - 18.1%

Liceu:
PSD - 46,4% PNL - 22.2%

Învăţământ superior:
PSD - 26,8% PNL - 24.4%
ro13-12-2016, 21:13
Nu conteaza cine a votat cu PSD,E ACEASI MIZERIE,NIMIC SCHIMBAT o sa vedeti peste 2 ani ,ce drecu nu intelegeti?nu au nimic de dat,numa de ,,luat,,aceiasi hoti mizerabili,indiferent de partid.

Cele mai citite ştiri din National/International

2442 vizualizări
18-9-2018, 10:11
O nouă metodă de înșelătorie prin telefon a apărut în România» Vezi tot
290 vizualizări
18-9-2018, 10:18
Alina Gorghiu, fostul lider PNL, susține că Viorica Dăncilă ”e un soi de marţian”» Vezi tot
229 vizualizări
18-9-2018, 17:36
Ambasada Suediei, ironii pe Facebook după ce Dăncilă a ratat întâlnirea cu Juncker» Vezi tot
186 vizualizări
18-9-2018, 9:51
Guvernul se reunește marți, după ce a amânat ședința de ieri. Urmau să aprobe OUG pentru modificarea referendumului» Vezi tot
166 vizualizări
17-9-2018, 17:52
Aproape 170 de jandarmi au depus plângeri la Parchet în urma protestului din 10 august» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?