National/International

Ce a spus SABINA ELENA când a fost întrebată dacă îi urăşte pe maghiari

18
Distribuie
  
186
  
  
  



 

Sabina Elena, eleva din Covasna a fost amenințată cu moartea după ce şi-a pus pe cap bentiţa tricoloră de Ziua maghiarilor de pretutindeni, a declarat, a spus că nu îi urăște pe maghiari.

 

Nu. Nu am de ce să îi urăsc. Nu am declarat aşa ceva. Urăsc faptul că ei mă urăsc”, a mărturisit tânăra elevă.

 

Sabina Elena a spus că nu a plănuit să își pună bentița pe cap, în ziua de 15 martie. ”Nu am plănuit să-mi pun pun bentița. Pur şi simplu, în dimineaţa de 15 martie, m-am trezit şi mi-am pus-o pe cap. A fost ceva instinctiv. Alţi colegi nu au făcut acelaşi gest”, a povestit Sabina, la Realitatea TV.

 

Eleva a spus că problemele au început de Ziua Națională a României. ”Pe 1 decembrie, ca să putem intona imnul României în curtea şcolii, am depus o cerere la direcţiune. După insistenţe, s-a aprobat. După ce l-am intonat în pauza mare, ni s-au adresat cuvinte jignitoare, huiduieli, gesturi obscene din partea secţiilor maghiare. Pe 15 martie, chiar nu am putut să nu am nicio reacţie”, a povestit eleva.

 

Pe 15 martie, am fost atenţionată de o profesoară să nu mai port banderola tricoloră pe cap pentru că este ziua maghiarilor şi să nu îi provoc. Am venit şi luni cu această banderolă tricoloră pe cap. După ore, doamna dirigintă m-a rugat să nu o mai port pe cap pentru că numai despre asta se discută în cancelarie şi problema a fost ridicată la nivel naţional. Am întrebat-o dacă voi primi vreo sancţiune. Mi-a spus că da pentru că am folosit telefonul mobil în incinta şcolii. A doua zi, marţi, am venit cu tricolorul legat la brâu. A venit la mine cu o foarfecă în mână, cred că intenţiona să mi-l taie, dar nu a reuşit pentru că m-am împotrivit. A reuşit să mi-l dezlege şi să plece cu el, fără să îmi adreseze vreun cuvânt. Colegii au fost şocaţi”, a spus Sabina.

 

Mă simt foarte bine pentru că am văzut că atâţia oameni mă susţin şi sunt alături de mine. Sunt mândră că i-am făcut pe ceilalţi să se simtă mândri că sunt români. Voi continua să port tricolorul”, a mai spus Sabina.

 

Coroană cu însemnele steagului Ungariei, călcată în picioare în Piața Unirii de protestatari - VIDEO

23-3-2013, 11:46
37 vizualizări
30 comentarii
razvan26-3-2013, 1:24
"Iar cand va veni dusmanul Sa va ia pamant si drept, Romani, scuturati gorunul Ca din somn sa ma destept!"AVRAM IANCU 1824-1872.
ROXANA25-3-2013, 12:58
Nu inteleg cum unii dintre voi puteti acuza o fata de 15 ani pentru o problema existenta de mult timp.... Nu vad cu ce a gresit,in tara ei,punandu-si o bentita pe cap..... Daca ei s-au simtit ,,ofensati" de acest gest ,oare noi cum sa ne simtim in ROMANIA cand se vorbeste in jurul nostru maghiara???
Luam exemplu din italiA,brazilia,unde se poarta pe haine,imprimat,steagul lor. Ce s-ar intampla daca am purta si noi astfel de haine,cu tricolorul nostru,ceea ce mi-i se pare absolut normal.Suntem in ROMANIA si avem tot dreptul ! Cui nu ii place,se poate muta acolo unde se simt bine,in tara lor,unde sa nu se simta ,,prost" !
eu25-3-2013, 10:14
dar de unde si pana unde nu ai voie tu ca si roman 100%, nascut in Romania sa nu ai voie sa porti o bentita sau orice altceva cu steagul tarii tale?...in puii mei ca americanii au si chilori cu steagul americii...se pare ca la ungurii astia le place sa fie tot timpul batjocoriti de romani in loc sa aiba demnitate si sa se duca ei fumos frumusel peste granita la ungurimea lor....adica in america toate minortatile se adapteaza si invata engleza, daca vor sa faca scoala acolo invata engleza, in rusia la fel...minoritatile au nevoie de noi, nu noi de minoritati. asa ca pt toti ungurii neadaptati sistemului sunteti rugati de urgenta sa va luati boceluta si sa parasiti Romania.
Sabin25-3-2013, 9:11
aceasta minunata romanca este un exemplu pentru orice roman patriot !
silviu24-3-2013, 20:44
zicea "aaaa" ca 1 dec a fost sambata si deci fata minteste, DAR el nu stie ca deobicei in scoli se intoneaza imnul national si se fac manifestatii pentru a ne bucura si a ne aminti ce s-a intamplat in ziua de 1 decembrie 1918. Si daca ziua de 1 decembrie nu este in timpul saptamanii se face deobecei in dupa ziua de 1 decembrie dar si inainte.
aaaa24-3-2013, 16:14
O intrebare mare draga Sabina... si sa spui adevarul... ai spus ca: Pe 1 decembrie, ca să putem intona imnul României în curtea şcolii, am depus o cerere la direcţiune. După insistenţe, s-a aprobat. După ce l-am intonat în pauza mare, ni s-au adresat cuvinte jignitoare, huiduieli...

TE INTREB...DE CAND SAMBATA SE TIN ORE LA SCOALA? PENTRU CU 1 DECEMBRIE A FOST CHIAR SAMBATA... TE PUNE PE GANDURI MINCIUNA ASTA , NU?
calaul ungurilor14-5-2013, 16:17
de obicei ungurii sunt mari onanisti si handicapati ,dar acum sunt si imputiti...!!!
pentru @unu24-3-2013, 15:15
Ma....problema este ca ei nu-s emigranti ca romanii din Spania, Italia....S-au cam nascut in zona....se pare de vr'o mie de ani....
Si romanii au cam fost "detasati" p'acolo.....pe banii mei si ai tai....nu putini...
pt ava24-3-2013, 9:33
Ava faptul ca te simti retardat nu-i un motiv prea bun sa te lauzi ;)
Ro23-3-2013, 22:33
Sa inteleg ca, toti ce ce postati cu nume cidate ,sunteti din Cluj???ce de topoare,mongoli si sovini..BRAVO sABINA...cLUJUL TE SUSTINE...HUNGURI!!!!HAI PE CAI SI VALEA....CA NU ATI PLATIT CHIRIA.
un raspuns23-3-2013, 20:02
hai ca in injuraturi toti sunteti tari :) un raspuns decent cu privire la minciunica cum ca de 1 dec au intonat imnul la scoala ,ne puteti da ? nu mai ocoliti intrebarea !
anyatok picsaja23-3-2013, 19:48
1 decembrie e zi libera......unde au intonat imnul, futu-va in gura fraierilor.....ce scoala??ce pauza?de 1 decembrie perversa aia mica lua m*** de la unguri langa pokolsar la covasna
costel23-3-2013, 19:18
ha ha ha posteaza la greu ungurasi : bla,ava etc.Au intrat in panica fiinca o tanara le arata adevarata fata.Posteaza la greu pe situri ha ha ha acume nu cheama la ei Istvan sau Timea nu isi pun pseudonime romanesti si fac fac fac pe indignati.Au intrat in vriea verde si posteaza la greu.Au primit ca deobicei directiva s-a aprins becu verde si fac troooolllllll pe net.Cu asta se ocupa ungurasi nu este asa mai Alin?ah cate o tinara curajoasa in fiecare scoala din Ardeal BRAVO Sabina
mister23-3-2013, 18:49
pe sabina a cam mancat-o ...undeva.Nu a facut altceva decit sa p[rovoace ,miroase a provocare,.Ce-i mai trist este ca pentru citeva gesturi fie dintr-o parte sau alta ale unor adolescenti, guvernantii actuali dau apa la moara si fac din astfel de gesturi iresponsabile, politica de stat, ceea ce este foarte periculos.Stati linistiti ca ungurilor nu le trebuie Ardealul, ei abia isi vad de problemele din tara lor, asa ca totul nu este decit ...o furtuna intr-un pahar cu apa alimentata ,repet ,de actualii guvernanti.
Isvan adica ioan pa limba lor23-3-2013, 18:11
Mai tot nu inteleg un lucru. De cand sunt zile in care putem purta tricolorul sau cand nu putem purta tricolorul. Sunt zile in care nu se poarta tricolorul?????? In ROMANIA trebuie sa cerem voie sa purtam bentite tricolore adica ROSU, GALBEN si ALBASTRU? Daca porti bentite tricolore inseam ca... habar nu am ce....NO io asta nu inteleg..... Daca-i tara romaneasca apoi pricolorul e cava sfant si se porta cu sfintenie atat in zile de luni cat si in zile de sambata... atat de catre coptii cat si de catre straini care s-au aciuiat aici fara foia nostra....Iar la cel ce nu le convine sa stie ca granitile-l slobode... sa plce cu tat neamu lor.
bla23-3-2013, 17:50
Se vede pe mutra ei ca e o smechera, care a avut scopul sa provoace. Pe langa asta, e si mincinoasa si falsa. Probabil acum e fericita, ca toata lumea vorbeste despre ea, deci, si-a atins scopul. Saraca de ea! Victima vietii! A fost injurata de 1 decembrie, sambata... Pustoaica naibii!
Ion de cj23-3-2013, 17:08
Sa-i spui mucoasa lui fiieta sau la tot neamul tau,ai spus ca va vedeti de treaba rahat numai dupa lucruri slabe va ocupati ,ati furat Clujului tot centru si vorbesti de corectitudine !Ati manevrat tot timpul,ati complotat si o vaceti in continuare dar urlati ca sunteti corecti!Ca sunteti mai oerversi si suptili ,da sunt de acord!
ava23-3-2013, 15:29
s-a trezit o mucoasa care nu stie cu ce se mananca inca nationalismul, care nu a citit istorie si la care i s-au spalat creierii sa faca tamtam....romanii ii uraste pe toti cei care o duc mai bine si care ne sunt aproape...care traiesc in cj...de la unguri, turci, arabi....sa va fie rusine ca in anul 2013 aveti o mentalitate de gaini si din cauza asta tara e de c****...din cauza asta nu ne putem dezvolta ca avem mentalitati reduse....atata timp cat suntem oameni corecti, ok....si nu facem infractiuni, crime...si alte lucrur ce nu tin de nationalitate, limba care o vorbim suntem egali. doar ca din pacate se mai trezeste cate un roman care se da roman cand e ceva eveniment important ca sa devina stire nationala sa faca niste valuri sa agite marile....si cateodata se mai trezeste si cate un "ungur" care e roman in mare parte doar ca se incapataneaza sa nu vorbeasca romana si sa isi ceara autonomie sa faca pe desteptul..in rest suntem ok unii cu altii...dar asta inseamna lipsa de educatie, civilizatie...timp petrecut in fata la emisiunile de rahat de la tv in loc sa citim ceva...sa iesim la plimbari sa ne relaxam, SUNTEM O TARA DE RETARDATI
@unu strain23-3-2013, 15:03
are motive sa ii urasca. daca esti roman nu ai cum sa nu ii urasti. ce pana mea, noi ne cerem drepturi si cerem pamant in italia, franta, spania, germania s.a.????????? ar trebui sa iti vezi de treaba ta daca nu esti acasa la tine, nu mergi la altii si incepi sa obligi poporul sa iti inghita toate prostiile.
sisoe23-3-2013, 15:01
Oare ce or fi parintii ei?
Oare cum s-or duce la servici luni? Ah....daca-i militian...se poate duce....
Nu-l vor manca covasnenii - ca, chiar daca voi spuneti ca noi suntem canibali - dar daca are o slujba cinstita nu-l vad prea bine....Desi...la cat de "prosti" suntem.....
Joszi23-3-2013, 15:00
@Alin: nenorocita ii mata aia bozgoroaica care te-o fatat. Nu stabilesti tu cand sa poarte oamenii tricolorul si cand nu. Putoare mongoloida!
unu, strain23-3-2013, 14:58
Parca ieri a zis: Ii urasc pe unguri! Nu stiu de ce, dar ii urasc! Si tata e la fel.....

Cred ca vin scumpiri mult mai mari decat puteti voi pricepe......Si "aia" de la secu va pot manipula, ca daca auziti de unguri va pleaca mintile (inexistente, dealtfel) aiurea...
Alin23-3-2013, 14:24
Fata e o nenorocita a fost pusa de parinti fix de 15 martie sa mearga cu bentita tricolora sa provoace daca era asa nationalista mergea in fiecare zii, asa ca sa-si vada de treaba ei ca daca tot cauta scandal o sa-l primeasca cat de curand si ar merita-o din plin curva asta mica.
un trecator23-3-2013, 13:40
30 Noiembrie: liber de Sfantu Andrei
1. decembrie: sambata....
S-or fi bagat elevii sa mearga la scoala sambata sa asculte Imnul National?
Voi ati fost elevi vreodata?
nico23-3-2013, 13:24
ce se mai straduie saraci ungurasi sa bage strambe...cand un copil de 15 ani va spune VERDE in fata cu ce va ocupati hopa si-a bagat cine ? -politicul - coada.Ei nu ma fata asta a spus si spune ceea ce gandeste orice Roman ! adica ne-am cam saturat de obraznicia voastra.sUNTETI - uni -dintre voi primitivi ,sovini , obraznici.Adica daca faceti pe europeni pe civilzati zambiti etc. credeti ca ceilalti nu stiu ca abea asteptati sa loviti pe la spate.Adica Covasna,Harghita sunt pe luna NU !? STIM CE SE INTIMPLA de ani buni ?Daca politicul va lasa sa faceti ce si cum vreti pe acolo uite ca o fetita bravo ei va spune STOP.Obraznicilor.Ia chiar va rog sa spuneti inca o data ca un copil nu are voie sa poarte bentita tricolor hai civilizatilor europenilor hai ...
Andrei23-3-2013, 12:44
Deci:
In Covasna si si mai ales Harghita romani sunt politistii, securistii, pompierii si armata. Pentru ca locuiesc si lucreaza acolo primesc spor la salar (doar e zona de ocupatie) de 10-15%
N-am nimic cu fata, dar e păcat ca a fost bagata la inaintare de tata sau mama (politisti sau orice ar fi ei, trupe de ocupatie). Ar fi fost frumos sa aiba ei sange in instalatie si sa lupte pentru drepturile lor (sa zicem). Oricum am fost la liceul ala si intr-adevar era o atmosfera cam exclusivistă (sovina) din partea maghiarilor.
PS Si profesoarele de romana (unele) sunt romance.
Astept injuraturile din partea romanilor verzi....
rinm23-3-2013, 12:08
varga te-ai belit la p*** boz prost-te caut
abureala23-3-2013, 12:06
1 Decembrie a picat in ziua de sambata anul trecut, si nu cred ca sambata sa fii mers cineva la scoal, zi care este ori cum dat ca si liber pentru toata lumea. IN CONCLUZIE declartia elevei NU poate fi interpretat ca si adevar. Ce zice fetita, ca altfel nu l-as putea numi , e o MINCIUNA! si pe langa ecesta totul e unfla si manipulat de presa , care vrea sa INSTIGE la ura ....
eupersonal23-3-2013, 12:06
Fetito. 1 Dec e zi oficial libera (ultima data era si sambata)! PS E normal sa fi atentionata pentru ca politizarea in scoala este inerzisa prin lege(indiferent ce/cui politica) care trebuie aplicat! Ertem?
Ion23-3-2013, 12:01
Totusi as fi curios cat a primit pentru asta.Pe gratis nu a facut o e clar.Miroase a propaganda de la centrul de mitici.

Cele mai citite ştiri din National/International

432 vizualizări
16-4-2014, 23:42
Papa Francisc le cere credincioșilor să nu mai sacrifice miel de Paște» Vezi tot
431 vizualizări
16-4-2014, 15:55
Încă o zi liberă pentru români. Vezi ce dată a fost numită SĂRBĂTOARE LEGALĂ» Vezi tot
411 vizualizări
16-4-2014, 17:56
Învățăturile lui Arsenie Boca despre POST: Toate relele încep de la stomac» Vezi tot
256 vizualizări
17-4-2014, 0:03
Frații actorului Paul Walker folosiți pentru terminarea filmului ”Fast and Furious 7”» Vezi tot
207 vizualizări
17-4-2014, 13:54
De ce sunt mai atrăgători bărbații cu barbă? Vezi explicația științifică» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Ce concert vreți în 2015 pe Cluj Arena?

X
egipt_1_600x600.jpg
close