160x600 px_1.jpg

Economic

Vești tot mai proaste pentru românii cu credite! Indicii ROBOR explodează

  




Banca Națională a României vine cu vești tot mai proaste pentru românii cu rate în lei, anunțând creșteri tot mai mari pentru indicii ROBOR.

Astfel, indicele ROBOR la 3 luni, în funcţie de care se calculează costul creditelor de consum în lei cu dobânda variabilă, a crescut joi la 3,39%, de la 3,34% cât înregistrase miercuri.

În schimb, indicele ROBOR la 6 luni, utilizat în calculul dobânzilor la creditele ipotecare în lei cu dobândă variabilă, a crescut la 3,46%, de la 3,39% - nivelul de miercuri.

Şi indicele ROBOR la 9 luni, care reprezintă rata dobânzii plătită la creditele în lei atrase de către băncile comerciale de la alte bănci comerciale pentru o perioadă de nouă luni, a crescut la 3,48% de la 3,40%.

Indicele ROBOR la 12 luni a crescut, însă, cel mai mult, aflându-se la procentajul de 3,52%, de la 3,42%.

ROBOR reprezintă rata medie a dobânzii la care bancile româneşti se împrumută între ele în lei. Indicele se stabileşte zilnic ca medie aritmetică a cotaţiilor practicate de 10 bănci selectate de Banca Naţională.

rosal_dispecerat[1].png
5-7-2018, 12:27
43 vizualizări
9 comentarii
Nostradamus6-7-2018, 0:17
Incet- incet se va demantela si ideea asta de Capitala IT, bla bla. Crescand ROBOR in tr-o asemena masura angajatii IT vor cere mariri salariale, patronatul nu are de unde si isi vor muta sandramaua spre zone mai linistite, gen Alba, Bihor, Sibiu sau chiar mai departe. Ocosii care platesc chiria adica rata, apartamentelor bancii, nu vor mai face fata. Ma refer si la micile PFA, II, I. Fam, care mai castiga cate o ciosvarta din ce binevoiesc altii. Si aici sunt probleme cat China, contractele sunt facute, nu tin cont de ROBOR, ce mai, necaz mare. Si asa vor avea de castigat bastinasii care vor putea cumpara de la banci imobile executate la pret bun. V-ati aventurat ca niste boi ce sunteti, sa vga fie invatatura de minte, casa parinteaqsca e ce-a mai dulce casa. Inapopi vinituri, inapoi!
@nostradamus6-7-2018, 9:44
100% corect
Bogu6-7-2018, 21:09
Chiria cu referire la ROBOR? Aberatie mai mare nu am auzit. Contractele de inchiriere se raporteaza de regula la inflatie. Problema in Cluj-Napoca este lipsa unei piete a inchirierii bine puse la punct. Poate ca o crestere a ROBOR este bine venita din puct de vedere al pietei imobiliare, va tempera crestea pretului de tranzactie al imobilelor, in special la apartamente. Problema celor care au credit este lipsa unei culturi financiare, o previziune foarte pesimista cu privire la venituri viitoare, gradul rificat de indatorare si as putea continua.
Nostradamus7-7-2018, 6:53
Normal ca nu are chiria nimica cu rata de la banca, dar eu asa am trecut acolo, ca oricum, rata e de fapt o chirie, apartamentele , multe, vor ramane bancilor.
la tot mai mare5-7-2018, 16:59
hai cu roborul tot mai sus. sa mai scape clujul de parazitii care ne-au invadat
Roboreanu5-7-2018, 13:34
Doamne ajuta, sa se faca ca si gogoasa sau Fat Mumos, sa cxreasca la 50%, sa se duca viniturile care ne-au facut viata un cosmar acasa!
Dan5-7-2018, 14:30
Esti prost?
@ Roboreanu5-7-2018, 16:57
total de acord cu tine. Idiotii care au cumparat apartamente cu credite luate cu ochii inchisi, sa plece inapoi la coada vacii.
Vorba "aia, am un copil, nu-mi permit sa stau in chirie". Futevar Stalin de idioti care ati fost voi cu creditele voastre. asa va trebe. Sper sa va ajunga dobanzile la 50% prostalailor care sunteti voi.
Dan9-7-2018, 11:55
Futu-ti mortii matii de retardat ce esti. Toti astia "bastinasi" va plangeti de vinituri. Si parintii vostri sau bunicii sunt vinituri, incuiatilor. Poate sa se mute fiecare in ce oras vrea, nu are nevoie de permisiunea unor comunisti inculti si batuti in cap.