Economic

Veste BUNĂ despre Autostrada Sebeș - Turda. Ce sector se deschide

  



 

Lotul 3 al Autostrăzii Sebeș-Turda urmează să fie finalizat în câteva zile. 

 

Lotul 3 al Autostrăzii A10 Sebeș-Turda se apropie de finalizare. Constructorul, Tirrena Scavi, lucrează în multe zone la finisaje, instalare de parapete de protecție și marcaje.

 

Se execută montează garduri, se lucrează la marcaje, la sfârşitul lunii se poate inaugura lotul de autostradă”, au explicat subcontractorii lucrării pentru ziarulunirea.

 

La începutul acestei luni, constructorula încasat 3,7 milioane euro pentru construcţia a 12,45 km din autostrada Sebeş-Turda, lot 3.

 

Conform CNAIR, lucrările pentru cei 12,4 km de autostradă sunt finalizate în proporţie de aproximativ 93%.

 

Contractul pentru lotul 3 din autostrada Sebeş-Turda a fost semnat în luna mai 2014, lucrările costă 420.

 

51milioane lei, proiectantul celor 12,45 km de autostradă este Aecom Ingieniera SRL, consultant DRDP Cluj, iar antreprenor Asocierea Tirrena Scavi SpA – Societa Italiana per Condotte D’Acqua SpA.v

rosal_dispecerat[1].png
20-10-2017, 15:17
44 vizualizări
14 comentarii
Hopaaa21-10-2017, 12:57
Bravo domnule Boc. Respect! Omul tace si face!
Gatsby21-10-2017, 9:40
Ce natie idioata!Se bucura pt cativa km de autostrada!Pentru ce sunt platiti aia de la CNAIR?A facut cineva un calcul,cati bani s-au platit in 27 de ani incompetentilor de bugetari angajati la CNAIR ,CNDR si cati km de autostrazi au facut?Din 10 angajati,1 e inginer ,alti 9 sunt curve,secretare,nasi,fini,odrasle de politicieni.Faceti un calcul ,cati bani au incasat ca salarii si ce a rezultat
just21-10-2017, 10:05
Lasa sa se bucure prostii ca is multi si aleg bine de fiecare data!
Doru23-10-2017, 9:32
De la Turda la Sebes sunt cam 70 km, nu 12 km....
Ndbnhbbkgz21-10-2017, 1:13
Dar toata autostrada cand va fi gata? De la Cluj la Sibiu? Sau numai generatiile viitoare vor pupa asa ceva?
buna intrebare21-10-2017, 10:08
dar de la cluj la Bors?
rrtgtb22-10-2017, 2:01
la Nadasel se termina brusc autostrada(tronsonul inca ne dat in folosinta dar terminat) si nu se mai vad nici un fel de lucrari...
popa20-10-2017, 21:32
se executa monteaza garduri.... Eu nu mai inteleg. Unii nu numai ca nu sunt ziaristi dar sunt certati si cu limba romana!!. Cum plm nu poti scrie trei randuri fara greseli!
Criculae20-10-2017, 18:01
Nu inteleg nimic din acest articol. Ce e aia sectorul 3. De unde si pana unde este el?
Poate ati lipsit de la compunerile despre vacanta de vara. Pacat, acolo macar invatati sa scrieti coerent, cu cap si coada.
Bogu20-10-2017, 18:24
Corect! Vezi aici http://www.130km.ro/
Nae20-10-2017, 19:49
Cum n-ai inteles? Eu am inteles ca "lucrările costă 420."

420 de ce, nu se stie, cel putin nu stiu domnii ziaristi, dar importat e ca atata costa, 420! Si ne-au informat.
Lae20-10-2017, 21:45
Nici n-ai cum sa-ntelegi frate, CRICULAE. Noi toti împreuna adică GASCA de la Cluj care hotărâm cat mai rămâne BOC la Primarie, care avem 8 clase adunate,la fără frecventa,nu am inteles o iotă din acest articol .
Apoi ma bolovanilor prostalai,ce nu se-ntelege?
Avem un tronson de autostrada A10 ,Sebeș -Turda, in lungime de 12,45 km, lotul 3.
Lucrarea costa 4.2 mil.euro , contract semnat in 2014.
S-a executat pana acum 93% ,din totalul lucrării si s-au plătit 3,7 mil.euro.
Rămâne de achitat la final diferența, lui X .
S-au mai plătit pt proiectare 51 mil.lei lui y.
V-am spus ca fără mine,prostalailor, nu aveti cum sa scăpați de BOC!
Bogu21-10-2017, 19:15
Nu te supara ca zic (scriu), nu e menita ca o jignire, dar tu nu esti normal. Cred ca-ti lipseste o femeie in pat, aer curat, mancare mai sanatoasa si un concediu, Daca nu-ti revi cauta solutia in medicamente.
@Bogu22-10-2017, 2:34
Ai dreptate , NAE si CRICULAE parca-s duși cu pluta, niciodată nu înțeleg textul,nu-i prima data când am observat asta .