Economic

Uber crește tarifele la Cluj-Napoca, pentru cursele mai lungi. Orice cursă va avea un tarif minim

  



 

Uber a crescut tarifele și instituie o valoare minimă pentru orice cursă.

 

Cluj-Napoca este împărțită în patru zone de tarifare distincte, conform hărții de mai jos. Astfel, la tariful standard al opțiunii Uber alese de tine se adaugă tariful extern: o taxă suplimentară de 10 sau 20 de lei. (...) Valoarea cursei minime în Cluj-Napoca devine 8.5 lei. Astfel, indiferent de distanța pe care o vei parcurge, tariful minim pe care îl vei plăti pentru cursa ta Uber este de 8.5 lei”, anunță Uber.

 

 

 

 

Tarifele externe nu se aplică pentru cursele către Aeroportul Internațional Avram Iancu. Astfel, nu vei achita o taxă suplimentară față de tariful standard dacă mergi cu Uber la aeroport. Pentru o cursă, clientul va achita și 1,5 lei taxă de parcare și taxă de anulare de 7,5 lei ”dacă anulezi comanda după mai mult de 5 minute”.

rosal_dispecerat[1].png
13-2-2017, 13:33
199 vizualizări
16 comentarii
bla-bla14-2-2017, 9:02
Dar cine mai sunt si astia cu uber? ride sharing, rad de nu mai pot!! Nu cred eu ca iti vine un sofer care intamplator are drum unde vrei tu sa ajungi. Mai ales aia din Bucale au drum fix din Floresti in centrul orasului. Hai s-o lasam balta, asta sigur nu este ride sharing sau ce vor ei sa ne faca sa credem.
@bla-bla14-2-2017, 19:00
Care e probabilitatea ca unul din Bucuresti sa aiba drum din Cetatea Fetei la aeroport la 3:30 dimineata? Ride sharing in toata regula!
zimmer13-2-2017, 22:22
o firma ilegala care executa taximetrie submascata tocam isi publica existenta ALO DNA !
ce-ti mai place DNA-ul14-2-2017, 9:44
Dupa ce saptamana trecuta scriai impotriva DNA-ului si a protestatarilor, acuma fugi plangand la ei sa ofere protectie monopolului taximetristilor?

Si ne mai miram ca ne merge cum ne merge, cand chiar noi avem grija sa ne facem rau si sa ne protejam opresorii?
zimmer14-2-2017, 10:26
gresest PSDistule
saracilor13-2-2017, 20:14
Nu trebuie sa-si permita orice sarac sa mearga cu Uber.

Poti oricand sa iei un taxi cu un sofer transpirat in el, daca-l gasesti, cand ii vreme naspa afara sau de sarbautori.
123414-2-2017, 9:38
Cand aud: "Saracilor care nu va permiteti " (chirie scumpa, vacanta, cursa), mie mi se pare ca e
e numai ciuda cuiva care nu poate sa te fraiereasca. Si sa am bani foarte multi, nu as permite nimanui sa incerce sa ma traga pe sfoara.
Asa ca sarac sau bogat, de ce sa platesc mai mult pe o cursa de taxi cand se poate si mai ieftin?
Suntem "saraci" ca nu ne lasam fraieriti?? Eu zic ca voi astia care puneti eticheta asta sunteti saraci. Saraci cu duhul.
Cica "sofer transpirat" !!! Mai nou, si sa mergi cu taxiul e naspa??Inainte toata lumea se plangea de transportul in comun.
poc14-2-2017, 12:29
dar de ce de la uber nu pot fii transpirati?fumatori sau cu rable?sint ilegal si necontolati pot sa-si faca de cap cum vor ,dar no sa mearga ala de la sefia aplicatiei sa controleze masinile mai ales ca nici nau sediu in rominia.
dan13-2-2017, 16:08
adica sa astept jumatate de ora sa vina o masina si sa platesc mai mult....si f**** si cu banii luati. eu am trecut pe taxi
UBER nu se mai merita13-2-2017, 15:20
personal nu am avut probleme dar pretul practicat devine nesimtit. am ajuns sa platesc 27 lei de pe o cursa de 6km fiind putine masini. Iti dai seama ca in conditiile astea nu mai folosesc uberul. In bucuresti cu 36 lei am facut 16 km
taxa minima13-2-2017, 14:54
Daca un taximetrist refuza cursa fiindca e prea scurta, de vreo 4-5 lei spre exemplu, sare lumea in sus.
Daca Uber are tarif minim, totul e ok.
Cata ipocrizie.
Buie moc13-2-2017, 15:00
Puneți și voi taxa minima ....daca puteți :)))))
tarif minim13-2-2017, 16:05
avem taxa minima. nu ducem orice sarac pe 3 lei
kalin@yahoo.com13-2-2017, 17:04
hahaha ke glumha bhuna hay fakhut. :)))
andrei 13-2-2017, 22:54
bietu mi-a rupt masina ..