Machte Wizz 160x600 px Stiri de CJ.jpg

Economic

Taxă de 7,5 euro pe Autostrada Transilvania (A3). Ce spune ministrul Transporturilor despre dovada găsită

  



 

Ministerul Transporturilor a fost chestionat în privința unui studiu de fundamentare care arată că autoritățile se gândesc să introducă o taxă pentru a finanța autostrăzile. 

 

În studiul de fundamentare pentru proiectarea și construcția autostrăzii Ploiești - Brașov apare propunerea ca circulația pe autostrada A3 (București - Borș), inclusiv pe tronsonul deja finalizat dintre București și Ploiești, să fie taxată cu 6.3 euro + TVA (aproximativ 34 de lei la cursul actual) pentru fiecare 100 de kilometri parcurși.

 

Proiectul prevede că taxarea autostrăzii București - Ploiești ar putea începe chiar anul viitor, element care a stârnit numeroase controverse, mai ales că acest tronson a fost realizat integral din taxe plătite deja de locuitorii României.

 

Ministrul Transporturilor, Lucian Sova, a spus ”acest lucru se poate întâmpla doar atunci când acest şantier va fi gata. Nu cred că înainte de a avea 1.500 de kilometri de autostradă funcţională statul român va adopta decizia de a schimba modelul de taxare", a declarat ministrul în cadrul unui interviu acordat postului public de televiziune.

 

În plus, legislația europeană interzice taxarea drumurilor prin intermediul a doua taxe diferite, ceea ce înseamnă că România ar trebui să renunțe la rovinietă în cazul introducerii unor taxe pentru autostrăzi. "Se va lua decizia la nivel politic, guvernamental, să schimbăm întregul sistem de taxare din România", a mai precizat ministrul, conform automarket.ro.

rosal_dispecerat[1].png
4-10-2018, 12:46
9843 vizualizări
15 comentarii
ca sa vezi !6-10-2018, 6:23
Dor un cretinel userist lanseaza astfel de zvonuri. Ministrul a fost categoric: pana cand nu va fi o retea de autostrazi nu se va plati taxa. Dar capetele patrate sorosiste nu pricep.
radu B5-10-2018, 9:30
Mai gunoaielor in frunte cu Dragnea o taxa pentru aerul pe care-l respiram cand aveti de gand sa ne-o puneti???
radu M mi5-10-2018, 18:49
Gresit domnule, taxa este o chestie pe care o platesc fraierii ca sa o duca bine ocosii. Dragnea asta, asa cum e , mafiot, hot, corupt, poate nu asa de multe ca altii mai de la dreapta, a scos o groaza de cheltuieli de pe romani, inclusing haituiala fiscului. Taxa pe aere, fraiere si altele o va aduce dreapta, asa cum a fost de fiece data.
sofer5-10-2018, 9:06
Termina autostrada si apoi vino cu solutii, prostovan care esti. Cine naiba va adunat pe atatia acolo? Esti chiar mai prost ca Boc, asta promite trenuri TGV dar macar nu spune cat costa biletul.
Dan5-10-2018, 8:50
Ei deja se gândesc la taxe si Deabea avem 100 km neantrerupti de autostrada după 30 de ani de democrație ;))
andi5-10-2018, 9:35
si 100 de ani cu capitala la bucale....la multi ani PSB-urilor
bebe5-10-2018, 8:45
imputitilor!taxa va trebuie la 15 km de autostrada.nerusinatilor !!tara de rahat ce suntem!!!!!
Ina4-10-2018, 21:07
Taxa pe autostradă se poate impune numai dacă aceasta a fost construită din bani privați, pentru recuperarea investiției.

După cum se știe, puținele și petecitele autostrăzi din Românie, au fost construite cu banii contribuabililor, deci impunerea unei noi taxe, se numește dublă taxare și deci e ilegală.

Reveniți-vă trepădușilor, ori veți zbura.
neluuutu10-10-2018, 16:28
pe banii contribuabililor die europa
poov4-10-2018, 14:51
O non-stire, sunteti disperat, nu mai aveti vizualizari? Pai la ce cacaturi puneti, normal ca va scad.

Zice Ministrul clar:

1. stiridecluj cel mai panarama site de stiri din Cluj-Napoca.
2. trebuie construiti intai 1500km (o sa fie gata cand e gata si metroul lui Boc, in 2050)
3. trebuie sa scoata rovigneta, care ar putea fi scoasa pentru autostrazi cumva, dar asta abia dupa cei 1500 de km, adica dupa 2050.
-4-10-2018, 22:58
Bai vinitura pleaca la tine acasa si citestevstiri de taranoaia nu ai fata de Cluj Napoca.
Daniel4-10-2018, 14:38
Sa zicem ca intre Cluj si Constanta, din aprox 700 km, se va putea circula nu peste mult timp pe aprox 500 km de autostrada in total. Un drum dus intors la mare ar insemna 1000 km pe autostrada. 6.3 eur/100 km x 10 , inseamna 63 euro, adica aproape 300 lei. Deci daca mergeti la mare , va costa aprox 500 lei combustibilul si 300 lei taxe de autostrada... Oops, am uitat sa adaug si TVA-ul la taxa de autostrada :P . Asa ca....aplicam planul B, avionul si direct in Grecia, Italia sau Spania.. Ce sa mai zic, asta da viziune pt dezvoltarea tarii !!
andi4-10-2018, 15:24
rumanu prima data face si pe urma se gandeste, asa au facut si jandarmii in 10, "ordinele se executa nu se discuta"....noi muncim nu gandim...
Pavel5-10-2018, 10:19
Da boss, sunt panarame mari astia de la Stiridecluj. La fel ca si ministrul tau de la PSD, Ioan Rus, care motiva ca baga taxa in benzina ca sa faca autostrazi. Le-ai vazut? Sau poate ca voi pesedistii fumati si vedeti tot ce vreti si va spune partidul, mai putin ca sunteti mincinosi borati.

Pai Daca Ioan Rus a mintit de ingheata apele, de ce sa nu faca si asta la fel. Cum bagi tu mana in foc pentru altii ma!!! Frumos.
dancp5-10-2018, 13:05
o taxa normala la 100 km ar fi 20 ron (tva inclus),si nucred ca ar zice nime nimic
un cluj sibiu ar fi (aprox 180 km)38 ron
un cluj bucuresti(aprox 500 km) 100 ron
propun ca la distante mai mari pretul la 100 km sa scada
de ex cluj buc 90 ron sau cluj constanta 110 ron
da drumul sa fie ok,curatat si iarna ,semnalizat,ca in tara vecina ungaria
sau sa se faca ca in austria,ungaria vigneta pe zile
oricare solutie e buna