Economic

Stadionul Cluj Arena a intrat în faliment

  



 

Stadionul Cluj Arena a intrat în faliment au decis judecătorii de la Tribunalului Comercial Cluj, în ședința din 23 august.

 

Problema este cât se poate de simplă. Primăria Cluj-Napoca, forțată de lege, a solicitat plata impozitului pe construcție și s-a ajuns la o datorie de 15 milioane lei.

 

Banii ar fi fost achitați, dacă șefii Consiliului Județean din 2012 - 2015 ar fi decis ca suma recuperată din plata tva pe construcție să meargă spre plata acestui impozit. În schimb, banii, câteva milioane de euro, au intrat în bugetul general al județului și au fost cheltuiți, iar stadionul a rămas cu această datorie.

 

Șefii CJ Cluj de atunci, ca acționari la firma care controla stadionul, ar fi trebuit să prevadă necesitatea plății impozitelor și taxelor locale. De asemenea, și directorul stadionului, Radu Rațiu, are partea lui de vină pentru că nu a avertizat asupra acestui pericol. 

 

Lichidatorul desemnat acum de către instanța de judecată va trebui să găsească vinovații pentru această criză și să îi tragă la răspundere și imputarea prejudiciului. 

 

Stabileşte în sarcina lichidatorului judiciar provizoriu obligaţia de a depune la dosar în termen de 40 de zile de la deschiderea procedurii un raport asupra cauzelor şi împrejurărilor ce au dus la apariţia stării de insolvenţă a debitoarei, cu menţionarea persoanelor cărora le-ar fi imputabilă conform art. 64 lit. a din Legea nr. 85/2014. Dispune în sarcina lichidatorului judiciar provizoriu obligaţia de a efectua notificările prevăzute de art. 99-100 din Legea nr. 85/2014. Dispune în sarcina lichidatorului judiciar provizoriu obligaţia de a efectua inventarierea bunurilor debitoarei, în termen de 60 de zile de la deschiderea procedurii, conform art. 101 din Legea nr. 85/2014. Dispune ridicarea dreptului de administrare al debitoarei.

 

Dispune dizolvarea debitoarei SC C. A. SA. Dispune desemnarea administratorului special în vederea reprezentării intereselor asociaţilor. Dispune comunicarea prezentei instanţelor judecătoreşti în a căror jurisdicţie se află sediul debitoarei şi tuturor băncilor unde debitoarea are deschise conturi, această din urmă obligaţie fiind în sarcina lichidatorului judiciar provizoriu”, se arată în soluția instanței, conform site -ului muzicainstanțelor.ro.

 

Falimentul nu înseamnă că stadionul nu va mai putea fi folosit, ci va presupune salvarea acestuia. Lichidatorul va trebui să întocmească un plan de recuperare a acestor datorii într-o anumită perioadă de timp.

rosal_dispecerat[1].png
25-8-2017, 13:09
87 vizualizări
45 comentarii
Alex @pt 5:3527-8-2017, 21:58
Si tot el o va reabilita??...

MARE BOU ESTI!!!.... :))
Alex @pt 5:3527-8-2017, 21:57
Aaah, deci " bocu a bagat Cluj Arena in faliment " ? Cu finutzu...

MARE BOU esti...! :)
DanT25-8-2017, 21:33
A falimentat o societate comerciala care a administrat stadionul in trecut, nu stadionul ... cat de ingust sa fii sa scrii asa ceva?
@25-8-2017, 22:10
bine,lingaule,bine ca de Boc nu indraznesti sa te legi,dar ne faci pe noi prosti,aici, multi lingai mai are Boc in orasul asta
johny25-8-2017, 22:16
asta e genul de lingau furibund, face orice pt a fi pe placul stapanului
Lingau25-8-2017, 23:04
Are, sigur ca are, cum crezi ca a fost ales si va fi si reales?
stadionescu26-8-2017, 19:43
Desteptule , si stadionul neadministrat produce ceva? Nici macar cai verzi pe pereti, nici nu are rost sa intru in detalii pentru o proasta ca tine, Dana T! Mai bine incerca sa citesti articoliul si daca nu-l intelegi intreaba frumos , nu trage concluzii idioate si sa le expui, faci de ras specia umana!
clujean 26-8-2017, 21:21
@stadionescu

POSTACUL SILE iar a aparut ca sa ne swga pwla :)
Murphy26-8-2017, 21:22
stadionul a falimentat pentru ca U plateste 6000 Euro pe 4 ore, iar Buta untoldistu 2000 Euro/zi.
@ Murphy26-8-2017, 21:29
mersi,ce bine ca ne -ai lamurit tu,Uistu poolii..
@ Murphy26-8-2017, 21:31
mama te iubesc dar maimult iubesc UUUUU..
Bocian25-8-2017, 21:12
mana Bocului,si aici,eram sigur,se putea alfel,chiar ma mir ca nu se comenteaza,numai lingai pe aici?
dan26-8-2017, 8:22
Stadionul era administrat de echipa lui Tise nu de Boc. Cu Boc la carma era pe profit.
"
Problema este cât se poate de simplă. Primăria Cluj-Napoca, forțată de lege, a solicitat plata impozitului pe construcție și s-a ajuns la o datorie de 15 milioane lei." Adica primaria lui Boc
dan226-8-2017, 12:18
Tise e fimul lui Boc,despre ce vorbim.
dan26-8-2017, 15:21
Virbim de primarie si consiliul judetean. Oameni diferiti. Votati separat
dan226-8-2017, 17:24
mai lingaule,in campanie s-a votat Tise pt ca era recomandat de Boc,stie toata lumea,a fost votat pt o colaborare buna intre CJ si Primarie si rezultatul e acest faliment,lingau ratat.
lingai nelingai26-8-2017, 17:32
lingai ,nelingai, Boc va fi tot Primar al Clujului si peste 10 ani! Asa ca, pregateste-te! :) Imi pare rau pentru tine!
Un lingau anti liviu alexa(ndra) :)))26-8-2017, 18:24
Boc e cel mai bun primar din tara
@lingai26-8-2017, 21:26
nu conteaza de cate ori va fi votat,important e ca va ramane cu untoldul si cu lingaii,nimeni nu-si va aminti de el,imi pare rau ca viata ta depinde de cum il lingi pe stapan in funduletz
@ @lingai26-8-2017, 21:35
Din pacate numele lui Boc este pe veci legat de Cluj Arena.
In viitor, cine va zice Cluj Arena -cand a fost facuta aia? -pe vremea lui Boc! Deci spui Cluj Arena, spui Boc Emil. Intotdeauna vor fi legate cele doua.
@@@lingai27-8-2017, 3:17
corect,daca in 3 mandate ramane cu cluj arena,pff..realizare colosala:)) inclusiv cu falimentul stadionului,s-o spunem pan la capat
pt 3:1727-8-2017, 5:35
esti un Bou
pariem ca tot in mandatele lui Boc se va si Reabilita cluj arena ?
pt 5:3527-8-2017, 11:34
haha.pai pt tine si aia ar fi realizare,uite domnule ca au bagat bocu si finutzul stadionul in faliment dar tot ei au rezolvat problema,doamne ce lingau:)
petrutz25-8-2017, 17:19
asta e valoarea Bocului,unitate de masura pt lingaii lui,sa nu uitam ca Tise e finul lui Boc,daca unul pica in rahat,se duce si celalalt dupa el
dan25-8-2017, 16:39
Cum draci sa intri in daliment cand e untold pe cluj arena. Daca nu platea buda 10 lei pe zi de festival nu vorbeam de faliment. Cum tu Untoldule sa distrugi stadionul contra sumei de 10 lei pe zi. La anul sa nu mai vedem untold pt 10 lei chirie
Radu Ratiu25-8-2017, 16:42
10 lei pe zi e asa sa vada lumea diferenta dintre profit si banii dati pt chiria stadionului
localnic26-8-2017, 5:25
Se vede ca s-au bagat postacii pro boc la articol .Bine acuma ,multi clujeni(majoritatea ) is de partea lui aicea in oras ,de aia a si fost reales ,de fapt .Acuma ptr cine crede ca alegerile au fost trucate ,nu il vor inghiti niciodata !
Roby25-8-2017, 16:32
Daca inchiriezi stadionul pt untold cu pret de rahat normal ca intri in faliment. La profitul avut de Untold anul asta secfaceau stadioane de 30 000 locuri in toata tara.
Cineva25-8-2017, 16:10
Logic ca falimenteaza cu un om ca Radu Ratiu la conducere. Imi amintesc cand am primit repartitie de la ajofm pentru postul de consilier juridic la Cluj Arena, iar cand m-am prezentat, Radu Ratiu a spus ca ma respinge fiindca, citez "Vreau sa dau postul unei blonde pe care mi-am pus ochii. Lasa repartitia aici, si vino peste 3 zile, iar eu voi scrie pe repartitie ca te-ai prezentat dupa ce postul se ocupase deja."
Hastag25-8-2017, 15:55
Haideti mai, astia rezistentii cu #rezist, nu iesiti in pta Unirii sa cereti demisia conducerii CJ Cluj? Sau astia is pnl-isti si voi aveti treaba doar cu psd-u? Mediocrilor....
Septi25-8-2017, 16:10
Comentariu stupid. Ce naiba va victimizati atat?
klauss25-8-2017, 16:12
stai calm, astia nu #rezista decat daca primesc semnalul de pe FB. In cazul de fata nici nu o sa ajunga stirea la ei.
clujean26-8-2017, 10:42
Ehei, mai hastag, ce-ti mai place sa ti se pishe dragnea & sleahta lui de nemernici in gura! Tu nu esti nici macar mediocru. Esti pur si simplu....nimic....zero....nada.
Cj27-8-2017, 16:19
Deocamdata Tise si Boc se pisa in gura voastra mai limbrici, stai acolo la gaurica sa pice cate ceva, o feca, pipi, vantu, diverse. Tu esti clujean cum is eu eschimos. Avortoane.
Bocaiala25-8-2017, 15:33
E cazul sa se intre puternic antiboc aici! Asteptam comentatorii.
Arhiducele de Cluj25-8-2017, 14:53
Cea mai tare e fraza cu răspunderea şi imputarea prejudiciul. Spuneți un nume ca a răspuns pentru prejudiciul creat.
clujean vero25-8-2017, 15:46
deci daca nu a facut profit pt managerul de acum,nu va face nici pt cel ce va urma,deci iti dai seama ca oricine se baga sa il ia poate face ce vrea,inclusiv sa il darime
haha25-8-2017, 14:43
Felicitari ! Incompetenta la ea acasa....
Aurel25-8-2017, 13:38
Pentru ca țara asta să funcționeze, totul trebuie privatizat, mai pițin armata și câteva spitale. Nimic nu trebuie să se afle în administrarea politicienilor.
Vrem patroni25-8-2017, 16:28
Ar fi tare si o armata privatizata :)))) sau politia privatizata. De ce nu si sistemul judiciar :))))
Gelutu25-8-2017, 13:33
Singurii vinovati de aceasta situatie sunt Ratiu si gasca lui de pdl-isti tineri( intelectuali de cluj) care au condus aceasta societate, au avut functii inventate special si salarii bune ca sa nu faca nimic dar absolut nimic. Trebuie sa fi foarte ''capabil'', ca sa duci la faliment o societate care administreaza o constructie gen stadion, unde se platesc bani seriosi pt evenimente si inchirieri. Bineinteles vinovatii nu se vor gasi si nimeni nu va pati nimic. Sunt curios ce se va intampla daca administratorul nu va gasi solutii de remediere a problemei...
...25-8-2017, 15:09
Se vinde la licitatie
@Gelutu25-8-2017, 16:03
Zici de Radu Ratiu, coruptul de la Cluj Arena? Ala care face angajari pe baza de pile? Daca de el zici, nu va pati nimic, e sustinut de Boc si are voie sa faca ce vrea.
cetatean25-8-2017, 17:45
Pina sint bani publici de sifonat nimeni nu pateste nimic in Romania!Prostimea va plati intotdeauna ptr.citiva imbogatiti peste noapte!
Cristi25-8-2017, 18:06
Asa se intampla cand posturile cheie sunt scoase pe pile. Oare ce face DNA Cluj. Cred ca 99,99% din posturle scoase la concurs la buget sunt nominale.