160 x 600 px stiridecluj aeroport 24 sept.jpg

Economic

Primăria Cluj-Napoca a finanțat ”nelegal” festivalurile clujene

  



 

Curtea de Conturi continuă să acuze Primăria Cluj-Napoca în legătură cu finanțările pe care le acordă ONG urilor care orgenizează diverse festivaluri în oraș. 

 

Problema s-a repetat la fiecare raport de activitate pe care Curtea de Conturi l-a făcut la nivelul Primăriei Cluj-Napoca, fiind vizate în 2015 Festivalurile de renume ale Clujului: Untold și TIFF. Problema semnalată de Curtea de Conturi este simplă: aceste festivaluri primesc sume importante din bani publici (Untold nu mai primește de la ediția din 2015, după ce și-a retras cererea), dar încasează și venituri importante din bilete și sponsorizări, Clujul fiind un magnet pentru turiști și amatori de festivaluri.  

 

În 2016, ”au fost acordate nelegal finanțări nerambursabile, pentru organizarea proiectului ”Napoca Music Events” și a proiectului ”Daydreaming” în cadrul cărora au fost organizate concerte, activități generatoare de venit”, susțin cei de la Curtea de Conturi, prejudiciul estimat fiind de 253 de mii de lei. Spre exemplu, la Daydreaming amatorii de muzică electronică plăteau minim 10 lei pentru a participa. 

 

De asemenea, ”au fost acordate nelegal finanțări nerambursabile unor asociații și fundații, în condițiile în care acestea au desfășurat și realizat activități care au generat profit”, cazul fiind cel al TIFF, iar suma de recuperat este de 1,1 milioane de lei.

 

Tot conform raportului din 2016, ”au fost acordate finanțări nerambursabile de la bugetul local, la mai multe asociații sau fundații, care nu au prezentat documente justificative corespunzătoare în valoare 638 de mii de lei”.

 

Experții Curții de Conturi au dispus din birouri recuperarea prejudiciului: ”stabilirea prejudiciului cauzat bugetului local prin acordarea și decontarea finanțărilor nerambursabile către asociații și fundații, pentru activități generatoare de profit și recuperarea acestuia, inclusiv a foloaselor nerealizate calculate până la data recuperării, în condițiile legii”.

 

rosal_dispecerat[1].png
21-2-2018, 9:18
48 vizualizări
25 comentarii
Vio3-3-2018, 7:20
Bun, si atunci:

Care sunt masurile?

Cand le aplica?

De la cine recupereaza banii?

De la cine asteapta comanda politica organizatiile cu obligatii executorii in aceasta directie?

G COȘBUC22-2-2018, 0:22
Abuz în serviciu jegurilor ! DNA ce spui, similar rețeta Bute. Dormiți în chiloți ?
visatorii28-2-2018, 17:37
daca erau de la psd era altceva, ii incatusa demult! asa, sa curga banu! fhraeru plateste, securistu risipeste!
Daydreaming21-2-2018, 19:32
Macar sa fi avut decenta sa puna un nume romanesc daca tot pe banii romanilor e facut.
Unu21-2-2018, 15:44
E vorba doar de banul public, nu înțeleg care-i problema? Nu e Boc votat de clujeni? Iată, deci, democrația populară ne reprezintă, băgând mâna în buzunarul celor mulți, pentru profitul celor puțini și pentru circul maselor proaste.

Dacă Curtea de Conturi mai înseamnă ceva, trebuie ca Parchetul să se autosesizeze.
Altu21-2-2018, 16:02
Poi daca e banul public, e si banul meu acolo, si poate eu prefer ca banii din impozitel mele sa se duca mai bine la Tiff sau la Untold in loc sa se duca la biserica lui Pomohaci sa poata imbuibatul ala tinut pe bani frumosi de "sistem" sa aiba sumele cu care sa plateasca ciocane bine spalate aduse la supt, sau la decontul plimbarilor la infinit ale pensionarilor mituiti electoral cu gratuitatea nelimitata pe ratuc!!!
Sau ala nu e circul maselor proaste? Nici festivalurile tuturor moastelor nu sunt circ al maseleor proaste?
Vai de cwrul tău. 21-2-2018, 23:01
Ba da, sunteți la fel de prosti si de penibili cu toții, si petrecăreții de la Untold, si cretinii pupători de moaște. Dar aia nu sunt așa deranjanți ca voi, nu blochează orașele, nu se caca in parcul central ca ursul in pădure, si nu bubuie bașii in centrul orașului patru nopți pana la 8 dimineața. Cam asta e singura diferența dintre voi. :)
Marco21-2-2018, 15:24
De fesztivalelelele organizate de ONG.urile lui Szakatas nimeni nimic?
Mario21-2-2018, 14:44
Tinerii frumosi si liberi, la fel de usor de manipulat ca si pensionarii cu alimente.
Gratuitatile pentru pensionari si chermezele pentru tineri ne-au condamnat orasul la lipsa locurilor de parcare, blocaje in trafic si altele ce rezulta din proasta administratie BOC.

Hai untold-istilor sa va aud cum behaiti si cum o dati in hashtaguri #rezist.

Bocila21-2-2018, 15:28
Ai aparut, lindine de colon, cati sunteti acolo in igrasioasa pivnita de pe Motilor, s-a dat iar drumul la statie pe ziua de azi?
@ Mario21-2-2018, 15:52
Auzi ma, eu daca ma duc la Untold ma duc nu pentru ca il sustin pe adormitul de Boc sau ca sunt impotriva mustaciosului din Teleorman! Ma duc pe banii mei, munciti de mine, sa vad niste artisti care mie imi plac si pe care daca n-ar fi fost Untoldul fix la mine in oras poate nu imi permiteam sa ma duc teleleu prin lume sa-i vad la preturile la care vand bilete prin alte tari, ca n-am nici contracte cu statul nici salariu de bugetar!
Nu are cine si de ce sa ma manipuleze, ca Untoldul nu e spectacol omagial pe stadion ca la ziua sau lansarea candidaturii lui Ponta sa ma duca cu "sindicatul" in autocare, frumos incolonat, nu e nici chermeza gratuita unde se aduc pe banii negrii ai partidului "x" sau "y" cativa artisti sa se adune lumea la show ca sa poata vorbi si primarul sau candidatul cuiva, ca altfel nu venea nimeni!
Cand e sa platesc biletul pe banii mei, e fix alegerea mea daca ma duc sau nu, asa ca nu vad unde e manipularea de care zici tu?!?
Sa-mi para rau ca exista festivaluri de genul Untold, Electric Castle, Jazz in the Park, Tiff in Cluj?
Mi-e greu sa cred ca tie chiar ti-e ciuda ca astfel de festivaluri au loc la Cluj! Dar sa te lasi folosit de cei care din postura de adversari politici ai primarului cauta nod in papura festivalurilor doar ca sa il atace pe primar si sa te transformi intr-una dintre vuvuzelele lor... Poi cine e manipulatul atunci?
@@21-2-2018, 16:44
Mai aroande mai, tie-ti place de artistii de la Untold, dar la oamanii pusi sa asculte ce nu le place ce zici, ratane? De copii internati, de bolnavii de la maxilo, de pe Clinicilor, de vecinii zonei in care se desfasoara porcariada? Poate lor le place opera si se duc acolo, la Opera sau Filarmonica,nu pe spatiu public, inchizandu-l Idiotule care esti, sper sa se termine odata pentru titdeauna cu spoirea orasului cu cleiul de adus imbecili drogati si inculti la asemena balciuri !
mario21-2-2018, 19:12
Du-te pe banii tai, dar nu si ai celorlalti. Nu accept ca din banii publici sa se faca evenimente din care organizatorii scot profit. Daca ai intelege un pic acest aspect ai vedea altfel lucrurile.
Au fost nenumarate plangeri legate de Untold iar Boc nu a facut nimic in aceasta privinta. Asta pentru ca, zice el, beneficiile sunt mai multe decat dezavantajele(voturile, ca sa ne intelegem).
Nicaieri in Europa asta nu se tine un festival in timpul noptii in mijlocul orasului.
mario21-2-2018, 19:27
Apropo, aceste "sponsorizari" se acorda si in functie de culoarea politica. Dar tu, ba Baznaie, n-ai sa intelegi.
Cum am atacat un pic aceasta "mica nelegalitate" ati sarit ca arsi. Vorbim totusi de niste lucruri nelegale, printre altele si: prime acordate angajatilor, lucrari nerealizate platite etc.
alt crestin22-2-2018, 6:52
Crestine de mai sus, te rog da-mi si mie un exemplu ca acest Untold imi face viata mai buna in Cluj. Nu mie, sa spunem ca din profitul facut se cumpara niste portocale la un orfelintat, se doteaza cu cearsafuri noi o sectie de la spitalul de copii. Atata, niste mizilicuri, nu vreau sa ma intind, sa intreb si chestii mai arzatoare. Totusi, unde se duc banii? Nu profitul lui Buta, aia-i detelee si separat, is ai lui si gata, ma refer la banii ce i se cuvin Primariei. Si ce face Primaria cu ei? Cu ce sunt avantajati clujenii, nu aia care stau in zona, altii, s-a facut vreo decolmatare a Canalului Morii, o replanare cu puieti arbori in Parcul Mare, un ringhispil? Ori banii se vor duce tot spre firmele de casa care vor "implementa' vreun proiect PUZ PUG PUB, bla bla prin cine stie ce sofisticate logica economico- finaciara de nici naiba nu mai stie de ei????
@alt crestin22-2-2018, 11:03
Alt crestine, cetatenii Clujului au acces la sedintele Primariei, daca erai cetatean constiincios nu ai fi tinut discursuri cretine si ai fi stiut unde se duc banii.
@@alt crestin3-3-2018, 7:13
Ai zis-o. Mai, mai ce ma mir cum te prefaci ca nu intelegi! Si ce efect ar fi avut participarea la sedinte? Nu vezi ca nici curtea de conturi, in ciuda evidentei, nu-si duce treaba pana la capat?
Dar cultele?21-2-2018, 14:42
Da interesant ca TIFF sau UNTOLD care au facut sa se vorbeasca despre Cluj in toata lumea, au adus faima orasului si au atras zeci de mii de turisti straini care au cheltuit sume importante aici, sunt puse la zid de onor inspectorii Curtii de Conturi pentru niste sume infime comparativ cu ceea ce se aloca anual tuturor cultelor si bisericilor, la fel "finanțări nerambursabile", in conditiile in care si acestea "au desfășurat și realizat activități care au generat profit". Cand vinzi lumanari, calendare, icoane, incasezi "contributii" anuale in sume de bani nu este clar ca buna ziua ca faci profit?
Adica nu vad de ce cultul x sau y poate sa faca profit, mai mult, profitul nici nu ii este impozitat si mai si primeste anual de 10 ori mai multi bani decat TIFF-ul plus Untoldul la un loc, fara sa aduca absolut niciun beneficiu de imagine sau economic orasului dar este considerata ca fiind corecta finantarea acestora la infinit cu sume enorme?!?
razvan22-2-2018, 8:05
Ai tu dreptate, dar in cazul de fata vb de finantare ilegala pt diferite evenimente din ClujN nu de culte. Ala poate fi alt subiect.
@ razvan25-2-2018, 14:23
Nu poate fi alt subiect, ca e vorba de finantarea cultelor DIN CLUJ, din banii bugetului DIN CLUJ, fix din acelasi buget, din acelasi cont bancar din care s-au alocat si virat si banii catre festivaluri.
Alex21-2-2018, 14:12
Prietenii lui Boc: Apostu, Udrea, ”torpila flotei românești” Bășescu, Horvath Anna etc.
Bocila21-2-2018, 10:42
Si Curtea de Conturi face declaratii presei ori face un denunt catre DNA? Hai Curte fa ce trebuie facut, am fost furati atatia amar de ani, se vede si in trafic, crezi ca cineva va preda banii ciorditi si distribuiti amicilor asa, cu comnicate de presa? Cine trebuie pus la punct, poate mai multi , la treaba , sa inceapa igenizarea!
Ion A.21-2-2018, 12:07
alt fraier care crede ca DNA face curat! daca primarul era pesedist, ohoho, numai pentru cazurile Untold si Diferit il ridica demult si perfect justificat pe Boc
sile21-2-2018, 13:16
Tu esti cumva poiata de la Motilor, ce faaiiinn poietesti ca te-am ascultat la festivalul cepei putrezite si mi-au dat lacrimile, oare de la ceapa?
Ouana21-2-2018, 15:52
Parca nu stii ca eu sunt aceea, nu ai ureche muzicala si nici patos untoldist, de aia nu ma recunosti.