Economic

Premierul atacă băncile: ”Nu ştiu dacă este 'safe' să vă ţineţi economiile acolo”

  



 

Premierul Mihai Tudose le-a transmis un mesaj alarmant românilor.

 

Premierul Mihai Tudose a anunţat că ANAF a început o serie de verificări la instituţiile financiare din România pentru a vedea ”ce şi cum se întâmplă”, potrivit ZF.ro.

 

Premierul a reluat atacurile la bănci, susţinând că ”au venit aici crezând că toţi suntem cu tricouri cu fraierii noştri” şi a ameninţat că, dacă profiturile nu vor fi la vedere va ieşi chiar public să le spună românilor că nu e sigur să-şi ţină economiile acolo.

 

Au început controale peste tot, şi vă dau un exemplu cu băncile. Avem 36 de bănci active, 18 sunt pe profit şi 18 nu. Eu cred că trebuie să le ajutăm (...) poate facem o fundaţie să le dăm nişte bani că, înţeleg că ei au venit aici să ne ajute, să, nu ştiu, sunt subsidiare ale Crucii Roşii sau, pur şi simplu, au venit aici crezând că toţi suntem cu tricouri cu: fraierii noştri ! ANAF-ul a început controlul la două dintre ele să vadă cum şi ce se întâmplă. Eu vă spun foarte sincer şi-mi asum, o să ajungem până a la ieşi public şi a spune: domne', băncile astea nu au profit, de un an, de doi, de trei, de patru, nu ştiu dacă este foarte „safe" să vă ţineţi economiile acolo. (...) Iertaţi-mă, e o bancă, dacă ea nu are profit, e pe pierdere, păi nu riscă să intre în faliment?” a precizat Mihai Tudose.

rosal_dispecerat[1].png
21-8-2017, 12:49
51 vizualizări
15 comentarii
milonaru22-8-2017, 9:26
Trebuie sa fi chiar nebun de prost sa ai depozite de economii personale in banca. La sume mari mai treaca mearga dar la maruntis platesti mai mult la scadenta termenului decat e dobanda si aia impozitata. Bancile traiesc dupa firme, care sunt obligate sa deruleze afacerile prin banci.
BNR emitea mai demult Titluri de Stat, nu s-a mai auzit de asta, era un mijloc bun de ecnomisire.
Alex22-8-2017, 8:59
In lumea civilizata pentru o astfel de declaratie care pune in pericol sistemul bancar, premierul mergea la puscarie. In lumea civilizata, o declaratie a oricarui oficial public, care duce la scaderea burselor in mod nejustificat, ca urmare a crearii de panica, este fapta penala. In Romania, guvernul PSD a zis ca se inchide pilonul 2, actiunile la societatile respective au scazut nejustificat in acele zile iar cursul RON / EUR a crescut ca urmare a neincredereii in RO, a raspuns cineva? Nu. Si in somalia astia erau demult arestati.
Burdujel22-8-2017, 6:21
Un mincinos. Clar ca e ceva putred in declaratia lui, nu-mi dau seama ce. E PSD-ist deci mincinos, corupt si ipocrit prin excelenta.
Nu poti crede un PSD-ist.
Manastur anticoruptie21-8-2017, 20:18
a-ti vazut ce tare a intrat in coruptii aia dela tarom,in baroni aia?
Uniunea Europeana21-8-2017, 16:46
Mai Prostime, pai banii nu se tine la Banci,banii se tine la ciorap!Asa e in tarile civilizate...Cat mai dureaza pana vine si pela noi?
Test21-8-2017, 16:40
Eu mai am 58 de lei la bancă.

Econo-ce?
Mda21-8-2017, 16:30
CE MARE OMMM! tine cu poporu
Hmm21-8-2017, 16:09
Numai prostii isi tin banii in banci. Maine dai consultare sold sau verifici online si ai zero. Sau la cumparaturi, fonduri insuficiente. Prea mare incredere au unii in banci. Care sunt niste camatari reglementari.
dan21-8-2017, 16:05
Pana la banci sa verifice si marii jucatori de pe piata alimentara, gen auchan kaufland carefour lidl etc care toate sunt pe pierdere dar pompeaza banii afara. Iar romanii slujesc pe minimul pe economie.. ca tot ne scot ochii cu locurile de munca
Careva din Cluj22-8-2017, 17:58
Care minim pe economie????
Daca nu ești la curent cu salariile lor dă-i pace. Un salar minim la Kaufland e 1500 ron la 8 ore la Lidl depășește 2000. Stiu din sursa sigura
Dar îți dau dreptate cu verificarea lor. Nu ar strica deloc


Tudi21-8-2017, 15:32
Mai nou premierul asta le stie pe toate, ma mir unde a fost pana acum?? daca e asa bun la orice.
Daca la banca nu e safe...unde ii tinem? e mai safe "la ciorap/la saltea" ?
mario21-8-2017, 15:14
DIN cate stiu eu depozitele pana la 1000000E subt garantate de stat. Si apoi, de ce nu face BNR un top al bancilor "safe".
super mario21-8-2017, 15:27
mario vezi ca ai pus un 0 in plus, depozitele pana in 100 000 euro sunt garantate, nu un milion.
don mario21-8-2017, 15:31
Domnul Dragnea stie mai bine, daca vreti sa va fie bine.
doamna mario21-8-2017, 15:40
"Am invatat mecanismul de la un bun profesor, el se numeste Liviu Dragnea"