160x600 px_1.jpg

Economic

Localurile de pe Napoca dau faliment din cauza chiriei - FOTO

  



 

Chiriile exorbitante îi alungă pe investitori din zona centrală a orașului, iar ce rămâne în urmă aruncă Clujul în anii 90.

 

Spirala chiriilor a lovit și spațiile comerciale, iar proprietarii nu se mai satură să le crească. Strada Napoca este afectată serios de acest fenomen, fiind spații comerciale neocupate peste tot. Ultimul restaurant care a fugit este ”La Turcu”, un local cu specific oriental. 

 

În zona respectivă, sunt deja patru spații comerciale goale, de care nu se poate atinge nimeni, chiria fiind cuprinsă între 30 și 35 de euro pe mp. ”Vadul comercial din zonă este bun, dar lipsa locurilor de parcare sau de staționare îi face pe mulți clujeni să se îndrepte spre Piața Unirii, zonă care a furat toți clienții. Diferența este că acolo prețurile la servicii sunt pe măsură, Clujul devenind astfel un oraș tot mai scump”, a explicat un agent imobiliar. 

 

În zona Memorandumului - Napoca, chiriile la spații comerciale ajung chiar și la 30 - 35 de euro mp, ceea ce îi face pe patroni să pună lacăt pe unitate.

 

Singurele magazine care au succes în centrul Clujului sunt second-hand -urile. 

rosal_dispecerat[1].png
20-2-2018, 12:31
52 vizualizări
47 comentarii
Bobo 22-2-2018, 12:16
E o problema simpla, romanii nu ies in oras. Sunt cateva optiuni aici, ori iti maresti preturile, sau iti eficientizezi costurile, sau te muti intr-un loc cu chirie mai mica. Mutarea poate costa mult ca si investitie. De exemplu in Floresti, nu exista un pub bun in anumite zone. Sau in alte locuri din Cluj de asemenea. Toti se inghesuie in Centru, unde spatiul e limitat si chiria mare
Sofian21-2-2018, 11:41
Nu e nici o treaba ca a fost votat Boc, proprietarii trebuie sa simta pulsul pietii, nu poti cere chirie prea mare ca il omori pe intreprinzator. Trebuie sa inteleaga ca daca nu are chirias o luna sau doua pe an, mai mult pierde decat daca ar reduce un pic chiria
FF21-2-2018, 11:25
va trebuit sa votat Boc, clujeni ignoranti ce sinteti
Adela.21-2-2018, 2:00
După "UNELE "secondurile și amanetul ne trimit in lumea a treia ,magazinele chinezești și Mollurile pline de marfă turcească la preturi babane ne unde " UNII " se recrează ne trimit exact la VINITURILE cu "AERE " de clujeni uniformizati in sintetice gen poliester ,vinilin ,viscoză ,teniși ,treLing că i la modă ca și "IEȘITUL LA MOLL " .
b0mb@@@@@@@@@@20-2-2018, 22:11
majoritatea chiriilor merg catre vatican sau catre budapesta, b0c a dat pe o foaie scrisa de mana cladirile astea desi fusesera platite in AUR la sfarsitul razboiului.

Nu chiria... 20-2-2018, 20:35
Eu am obișnuit sa mănânc acolo, când s-a deschis a fost mâncare bună, mai apoi... Mai puțin bună.... Cred ca nu chiria a închis restaurantul, ci calitatea serviciilor și marketing-ul
dan20-2-2018, 21:56
tu ai citit articolul?ti se pare ca e vb doar de acel restaurant?!
Ion Pistea muia gemacului 20-2-2018, 18:32
Beias puula la boc ca bine a dezvoltat orasul si mam stramutat si eu la oras sa dau limbi la macaroane
lulu cluj20-2-2018, 17:50
Foamea !!!! chirii bani nemunciti plin clujul de chiriasi si viniturii !Boc este de vina ! ??? FRAIERI PLATESC ?GUNOAIELE CER !!!!
anonim20-2-2018, 18:01
s-o su.gi taran prost
lulu cluj20-2-2018, 22:28
ANONIMULE ,,??? cu rv a de ma ta ce face ??? o fi si aia o ji..da..n,,ca fomista dupa bani // apoi pentru capatina aia ? a ta barza m-a adus la Stanca ,,pare rau dar sunt taran de CLUJ !
@ Bocila20-2-2018, 15:54
SILE NE S U G E POOLA CA DE OBICEI ;=)
Bocila20-2-2018, 16:12
Si la Bocila, la Bocila cine? E prea greu de pronuntat, se subintelege, ce faceti voi acolo in subsolul primariei? In afara de sudalme si porcarii, altceva ce mai faceti? Nu va lasa Bocila la penteleul lui, chit ca l-ati s*** de fiecare floc, separat si independent, insa va lasa sa-i umectati cu limbutele hemoroidul, ala vanat si umflat de la atatea gratare si friptane sangerande, cu cartofi prajiti si mujdei si muratura de varza de la hostejeni. Parca va vad ciorchine cum stati cracanati pe sub El, poate mai pica ceva, flamanzii curului bocesc. Phta buna!
alin20-2-2018, 21:21
Ha ha ha, ma Sile,esti de coma,iar iti curg Balele pe aici ?
oana20-2-2018, 21:21
Măi sile,săracule...doar o singură concluzie,dar care spune totul, oare de ce ti-e tie rusine să te mai semnezi cu numele tău adevărat, pe care ti l-a dat măicuta ta? Deoarece te chinui să agiti si să provoci si minti cu nerusinare in toate postările tale de doi bani,sub nick-uri de doi bani? Că si un copil de 4 ani te recunoaste mă, orisicat tot incerci să te ascunzi...Si stii tu ce inseamnă asta? --Că esti cel mai Mare Prostan,măi,vai de capul tău...
UE pt bocila20-2-2018, 21:52
SUBSCRIU oanei, bai Bocila( Sile ), semneaza bai gunoiule cu numele tau daca ne spui ADEVARUL......
tibi20-2-2018, 22:07
Bocila /sile. Sa-ti fie rusine pentu vocabularul tau. Rusine ! Faptul ca ai terminat 8 clase cu chiu cu vai si faptul ca esti un incult+fustrat nu-ti da dreptul sa expui public injurii. Chiar ca este jalnica conducerea si redactia "stiridecluj" pt. simplu motiv ca tolereaza si incurajeaza astfel de comentarii .
dan21-2-2018, 0:08
eii da,proasta de oana,UE asta un mare cracanat si tibi,un analfabet care se chinuie,se forteaza sa scrie si el ceva inteligibil,off doamne,multa ipocrizie pe aici,si evidenti toti 3 idioti se semneaza cu numele real,asa cum ii cer lui "sile",care sile de cel putin un an de zile posteaza sub pseudonimul "Bocila" si doar prostii nu ii recunosc stilul.
@ dan21-2-2018, 1:02
FOARTE BINE PUNCTAT, DANE, SI STII DE CE PINA SI "ULTIMUL PROST", VORBA TA, IL RECUNOASTE PE PRIETENUL TAU? PENTRU CA SILE ESTE UN DOBITOC RARISIM, CUM NU S-A MAI VAZUT...
ilse bocic21-2-2018, 10:38
Cati sunteti acolo jos, in igrasioasa pivnita din Motilor? Te-a facut si pe tine clujean administratia, nu-i exclus sa fi primit si o locuinta in zona ex Oser, deci devotati trup- suflet. Bade, eu am clasa superioara, eu va stiu pe voi, voi nu ma stiti pe mine si o sa aveti o mare surpriza, cat de curand, ca nici nu stiti ce va asteapta. O sa predati apartamentele si va luati adio de la sinecurica. Nu prindeti Pastele pe acolo.
Mehedintianu21-2-2018, 10:51
Oana, tu esti cumva poiata de la Motilor, ce faaiiinn poietesti ca te-am ascultat la festivalul cepei putrezite si mi-au dat lacrimile, oare de la ceapa?
Omg20-2-2018, 15:15
Pe napoca sunt colibe de chirpici. Uite la amarata de constructie din imagine. Cum sa platesti chirie pt asa ceva?
gicu20-2-2018, 17:15
nu platesti chirie pe cladire, ci pe zona
Hopaaa20-2-2018, 21:54
Si daca chirpiciul e in centru iti da cineva bani pe el? Lumea merge in timpul liber la mall in centru mai rar . De aceea cladirile de chirpici sunt goale
Carmen20-2-2018, 15:03
Singurele magazine care au succes în centrul Clujului sunt second-hand -urile si casele de amanet, ca orice tara din lumea a treia!!
da20-2-2018, 19:50
Da ,pentru ca nu platesc impozit
razvan20-2-2018, 14:36
Nici o problema...hoteluri etc, cu parcari subterane...Vedeti la Easca...
haha20-2-2018, 13:47
Ce inteleg din articol: chiria pe str Napoca e scumpa si nerentabila datorata lipsei locurilor de parcare, in schimb chiria si mai mare in Piata Unirii este rentabila, ca sunt parcari. Mare distanta este din Unirii pana pe Napoca, str Napoca avand in ambele capete parcari.
Alex20-2-2018, 13:33
Multe din cotețele acelea pot fi demolate. Nu sunt bune nici ca spații comerciale, nici ca locuințe și nu au o valoare arhitectural-istorică.
mica20-2-2018, 13:38
pai ce valoare istorica, era shaormerie si second-hand, istoric 0 :))
dar si daca le darama, vezi ca fac blocuri acolo
gicu20-2-2018, 17:18
proprietarii abia asteapta sa se demoleze ca sa ridice cladiri de 10 etaje acolo. dar bine face statul ca nu le demoleaza. centrul trebuie sa ramana cum e, centrul istoric, cu cladiri mici aerisite, cu lumina naturala. "cotetele" alea trebuiesc doar renovate si reamenajate....atat
@gicu21-2-2018, 6:53
Care cladiri mici si aerisite? Ma, tu te-ai uitat vreodata in curte la careva dintre acele coteturi? Ia vezi 'aeriseala' din aceea zona http://puu.sh/zslJ4/3313253102.jpg
Ca si in india, cladire lipita de cladire si peste cladire. Un fel de ghettou de romania.
TTT20-2-2018, 13:12
Vaaai cata drama. Dar oare a cui sunt acele spatii comerciale...nu cumva a bozgorilor care le-au tot primit datorita legistlatiei retrocedarii <fara numar>?!
Gabi20-2-2018, 13:20
@TTT nu ai vrea sa-mi s*** ceva? ... dute inapoi la scoala si invata putina Istorie.. ca esti praf ! nu stiu cum de te lasa ma-ta la calculator !
TTT20-2-2018, 13:29
Gabi nu mai fi pupincurist b*****, mars in Ungaria!
iorgu20-2-2018, 14:14
thethetheule....bhemaiaspru
ADEVAR20-2-2018, 14:31
POPOR NECIOPLIT !!!
JANOS20-2-2018, 23:42
Astia nu stiu istoria ultimelor 25 de ani .Acuma studieaza REVOLUTIA !

AUZI TU ! 2000 DE ANI !!!!!!
mica20-2-2018, 13:01
daca second-hand-uril au succes, asta spune multe despre mult laudatii clujeni...
si ati uitat - si shaormeriile au succes in centru
Bocila20-2-2018, 13:27
Ei si voi, dar cand le trantesc cate-o paranghelie cu Sue si paparude si mai horeste Tamas si Brudasca ce mai, e plin de clujeni cu lectura, carte, educati. Apoi spala pe jos cu furtunul ca e covor de seminte sparte, ce se aduna la schela aia mare, cu lumini muulte si feerice, si se auto incanta cefaiiinn iii laaa cluuujjjjj! Astia ma voteaza, la astia nu le trebuie trafic civilizat, CTP regulat, la astia le trebuie exact ce le dau, paine si circ. Clujul cultural, universitar si academic.
@Oligo cu 1000 de nickname-uri20-2-2018, 15:42
Mai traiesti, oligo?
1000+120-2-2018, 15:47
Da mai prostea, traiesc sa-ti dau fericire, sa-ti dau Sarmale reci si rancede, sa-ti dau Andre si Marute acolo sus pe scena din Unirii, sa te bucuri si tu, atata cat iti permite intelectul, de lumea asta greasi nedreapta pentru tine, ce fericire mai mare sa ai? Apoi mergi acasa si tragi la nevasta un ceaplau si esti mandru si satisfacut, apoi mai apre un copil si tot asa. Toata gasca lui mpapuc la balci. Apoi mergeti la vot si votati in consecinta. Pentru voi e cel mai bine, idioti necastrati chimic.
@SILE=1000+1=bocila=etc,etc20-2-2018, 22:39


mai ia si cu niste MWUIE LA GREU, ma panarama de om, ca nu exista cititor pe care sa nu il fi injurat si trimis in g ozuri, etc, esti un agitator escroc, un tampit si un scelerat
@1000 de tarate in cap21-2-2018, 0:10
bai imbecilule,"sile" de care zici tu,posteaza de ff,mult timp cu pseudonimul "Bocila",prapaditule si oricum e spatiu virtual,bine ca postezi tu cu numele din buletin,ratatule.
@dan manastur21-2-2018, 1:53
vezi bai cretinule ca si pe tine te recunosc toti, drept cel mai mare Bou al siteului, la concurenta cu sile
@@dan21-2-2018, 13:48
pe tine nu te recunoaste nimeni, esti o fantoma al Clujului,un nimeni
ilse21-2-2018, 17:54
Poi cum sa recunosti o besina, tot o fantoma ramane, doar dupa miros. Si pute in Clujul asta a dihor putred, asa de vreo 14 ani. Si ce le mai place unora, cee faaiiinnn iii laaa cluuujujjjjjj!