160x600 px_1.jpg

Economic

Cluj - Un restaurant se închide din cauza HAOSULUI FISCAL generat de guvernanți

  



 

Un restaurant clujean a decis să închidă porțile, acuzând schimbările fiscale impuse de Guvernul PSD. Acesta este primul caz din țară, semnalat public. 

 

Dările tot mai mari impuse de Guvern face ca unele firme să nu mai poată ”supraviețui”, în condițiile în care achită toate datoriile fiscale, plătesc salariile și celelalte cheltuieli

 

Off the Wall se închide într-o săptămână

 

Stimați clienți,

 

Cu tristețe vă anunțăm că restaurantul Off the Wall se va închide în 31 Ianuarie 2018. A fost o plăcere și o onoare să vă servim timp de 3 ani și jumătate, timp în care toată echipa a pus multă pasiune și suflet în toate meniurile ”off the wall” pe care le-am pregătit pentru voi. Am dorit să vă introducem în bucătăria canadiană arătându-vă că în Cluj se poate mânca bine cu ingrediente fresh, de la piață, fără microunde sau semipreparate și ne place să credem că am reușit să vă convingem că fresh e întotdeauna mai bun. Am dorit să fim locul unde prietenii se adună la o bere artizanală și un burger bun creând amintiri plăcute care îi vor face să se întoarcă mereu cu plăcere... un loc confortabil, fără pretenții, cu ospătari prietenoși și glumeți, un loc ca acasă.

 

Din păcate schimbările fiscale introduse de guvern anul trecut au pus în încurcătură multe afaceri mici, printre care și pe noi. Din 1 Ianuarie 2018 au apărut alte schimbări, mult mai brutale, care din păcate ne împiedică să ne continuăm activitatea.

 

Sperăm că ne veți accepta propunerea de a veni să vă bucurați de un ultim burger, fried pickle, kalbi ribs și/sau o bere artizanală românească înainte să ne închidem ușile...

 

Mulțumim pentru susținerea de până acum! Fără voi n-am fi putut să ne vedem visul realitate!

 

Echipa Off the Wall”.

 

 

rosal_dispecerat[1].png
23-1-2018, 15:43
62 vizualizări
51 comentarii
gicu25-1-2018, 1:36
Criza loveste pe toata lumea, doar ca doar cei mai slabi se lasa invinsi iar cei puternici isi reconfigureaza traseul.
mica24-1-2018, 16:02
bine ar fi ca jumatate din "restaurantele" din cluj sa va urmeze aceasi soarta.
aceasi mancare umflata la pret doar pt ca nimic.
Eu24-1-2018, 16:44
Sa nu se-nchidă,doar nu o sa mâncam toți de la catering.
tipic25-1-2018, 13:33
@mica asa, sa se inchida toate sa fie ieftin tat sa bag tu bine la matze ca tot romanul ,vedea-te-as la coada la aprozar cu rafia in mana ,acolo ti-e locul.
Hopaaa24-1-2018, 14:27
Luxul se plateste fratilor. Mergi la restaurant sa iei masa ca iti este foame. De foame poti scapa si cu o chifla, 200 gr salam, un triunghi de branza si o rosie. La restaurant platesti serviciile auxiliare. Ca esenta e sa scapi de senzatia de foame. Deci nu va plangeti. Nu iti permiti, iei un hot dog la mana si il mananci pe trotuar
Adriana24-1-2018, 11:19
Vad ca aici toate lumea se uita la pret, calitatea nu mai conteaza. Atunci mancati shaorma cu carne expirata la 10-12 lei, nimeni nu va obliga sa mancati sanatos, puteti manca si laturi.
geo24-1-2018, 13:25
Mai urmeaza sa zici, ca astia cultiva personal legumele si cresc puii si porcii in ograda proprie cu furaje bio. Hai, ne lasi? Cumpara toti de la Metro/Selgros, poate si piata!!!
Punct24-1-2018, 11:18
Articolul este mai bine zis o reclama, un apel la hastag rezistenti sa dea buluc sa-si umple burtile, sa poata urla apoi prin centru si cartiere. Ar fi o solutie win-win.
Stefan24-1-2018, 11:27
Fie că eşti patron, fie că eşti angajat, vei vedea în curând "măsurile economice" luate de bandiţii comunişti. Guvernul Cioloş luase măsuri bune, fapt reflectat în creşterea economică din 2017. Ce măsuri au luat comuniştii în 2017 vom vedea anul acesta şi la anul viitor.
Alt Stefan24-1-2018, 12:23
Hahahahahahahhhaaaa... serios??? Spune Ciolos si trage apa. Eu vreu sa revina Boc ca sa taie din nou salariii!!! Sa se tavaleasca in chinuri toti astia cu hastagu lor.
geo24-1-2018, 7:50
Tocmai m-am uitat la preturile lor de pe site. In medie, la preparate asemanatoare, ei cer cu 12-15RON mai mult decat 'competitia'. Ajungi ca la un meniu intreg sa platesti cu 20-30RON mai mult pe persoana decat in alte restaurante. La o familie de 4 persoane asta inseamna cu 100RON mai mult...De aia nu au ei clienti prea multi, ca cine vine o data, nu mai calca si a doua oara. Un restaurant se sustine cu clienti care revin. Nu-i cazul celor de la Off the Wall
Hai24-1-2018, 9:37
Impinge tava
@hai24-1-2018, 13:23
La impinge tava diferentele sunt mult mai mari!!! Eu vorbeam de competitie, adica restaurante...nu cantine.
dan24-1-2018, 14:22
Dar tot atat de satul esti. Doar ca la una platesti serviciile... servirea, ambientul, decorul, muzica, lumanari, servetele si tacamuri frumos aranjate.
Patron24-1-2018, 7:06
Nu poti rezista in piata daca nu esti puternic. daca esti la limita te duci spre faliment. Din 1 Ian a inceput renegocierea salariilor datorita cresterii minimului brut la 1.950 deci de aici incep necazurile, mai ales la firmele ce au contracte cu parteneri straini si nu pot majora pretul produsului finit. Deci de unde sa-i dau mai mult angajatului? datorita cresterii valutei se poate face o crestere dar e o speculatie de moment, daca Euro isi revine sunt din nou sub limita. Deci sau reduc personalul si cei care raman vor munci mai mult sau inchid bolda. Cam asa si la fagadau, daca scumpesc mancarea, bautura imi pierd clientii si inchid. Intr-o economie sanatoasa asemena fluctuatii nu ar afecta dar la noi e jale. Ce e cel mai rau e legile si haosul de la Finante, nu poti face nimica in timp, sa planuiesti o investitie, nimic. Totul ,poate fi dat poeste cap de o hotararre, un HCM, o lege, etc.
haha24-1-2018, 7:45
Din cate am vazut - auzit, doar firmele de carton cu scalvi angajati pe minimul pe economie au asemenea probleme datorate cresterii minimului pe economie. Care nu e tocmai o crestere ci doar o mutare in acte dintr-un buzunar in altul. Daca o firma nu-si permite in UE angajati cu renumeratii decente inseamna, ca e doar de fatada, nu este solida, nu este competitiva si a existat doar datorita glumei numita salar minim pe economie. Cu cat a crescut costul angajatorului din 01.01.208? cu vre-o 100 de lei/ angajat? Este chiar atat de insuportabil? 22 de euro lunar? Scuze, dar daca o firma nu-si permite o crestere de 22 de euro/angajat nu are ce cauta pe piata. Nu putem vorbi deja de antreprenor-angajator ci de exploatator. Multi angajatori se plang, ca nu gasesc forta de munca. Forta de munca exista din belsug. Dar nu pentru 250 de euro/luna. Cine a invatat acest lucru are angajati cine nu ... se plange la tv.
@haha24-1-2018, 7:49
Patron24-1-2018, 10:51
Hahaiala, tu nu ai priceput nimica, cu tine nu are rost sa ma trag de ciorapi, esti mult prea jos din toate punctele de vedere. te-ai dat de "Renumeratie".
haha24-1-2018, 11:30
@Patron (de carton): unde sunt argumentele sau contraargumentele tale? In lumea civilizata (iuropa pentru tine) nu ar trebui sa existe angajati calificati cu salarul minim pe economie. In Romania mai mult de jumatate din angajatii cu forme legale sunt platiti cu ea. Ti se pare normal? Un plan de afaceri pe termen lung trebuie sa cuprinda si angajatii multumiti si stabili. Cu minimul pe economie crezi ca vor ramane stabili si sunt multumiti? Ma indoiesc. Apropo patroane, ce salar le dai angajatilor tai? Minimul pe economie ("nu sunt bani vai vai vai, tocmai mi-am luat o alta vila")? Cand ai platit ultima cotizatie la sanatate etc? Sunt mai sus decat crezi. Am trecut prin mai multe firme si unde nu am fost multumit de "patron" ... le-am zis la revedere. Trei dintre ele s-au inchis dupa ce cu un coleg cu care duceam toata firma am plecat. Au gasit angajati pe minimul pe economie pe care-i schimbau mai des ca ciorapii din picioare. Si au ajuns la faliment. Da, legislatia e foarte schimbatoare. Dar majoritatea firmelor de carton ajung la faliment din vina patronilor incompetenti si lacomi.
Patron24-1-2018, 12:27
Hahaiala, asa se raporteaza , la salariul minim brut pe economie, se negociaza toate salariile, confuzi sezonul cu fazonul. Am 20 de angajati , toti cu studii superioare, producator de software. Am contract cu parteneri din UE si nu numai, cu toate facilitatile economico financiare.Dar pretul nu se mai poate modifica, ca asa e in contract. Produsele sunt platite in Euro, cu asta am noroc inca, ca Euro e mai mare decat normal, le pot da salariul in lei majorat. De asemena si dividentele sunt in Euro, mai pot lua de acolo sa fiu la zi, vorba aceea. Fii sigur ca salariile pe care le dau nu sunt ca ale tale sau al altor manipulanti, scuze, acum le zice gestionari, a nu se confunda cu seful lor care e sef de depozit, gestionari de depozit, asa cum banuiesc ca ai prestat. Poti schimba N firme, daca nu ti-a placut scoala sa nu ai sperante la mai mult, poate prin ore suplimentare, ori al 2-lea job, altfel nici o sansa. Aceeasi "renumeratie" sic.
haha24-1-2018, 14:07
Patronache de carton, daca le dai salarii mari de ce te deranjeaza majorarea salariului minim? Cu ce te afecteaza? De unde sti ca sunt manipulant? Ne cunoastem de undeva? Atitudine ingamfata de patronas de carton. De unde sti ce scoala sau pregatire am? Ca am scris renumeratie in loc de remuneratie? Limba romana pentru mine e limba straina. Nu sunt roman. Cu asta te falesti? Ai infintat o firma de bloc si sclavii tai lucreaza acasa, neavand tu bani de un sediu normal. Tu esti marele intreprinzator? Esti doar un neica intermediar, un profitor de moment la o multinationala care iti cumpara software-ul produs. Nu te inteleg mare patron, cu ce te afecteaza majorarea salariului minim din moment ce tu nu ai angajati platiti astfel. Nu ai negociat separat cu fiecare? Le spui ca a, esti rege ca te platesc cu 10 lei mai mult ca minimul pe economie? De ce in toate statisticile apare salarul mediu pe economie si nu cel minim daca tu te raportezi la minim?
Patron24-1-2018, 16:26
Ramane cum am stabilit, pe langa faptul ca esti redus mintal, agresiv, esti si psihopat. Nu te-as angaja nici sa speli buda angajatilor, prostule.
@patron24-1-2018, 16:45
Inca putzi a grajd!
Dan24-1-2018, 17:03
daca esti patron ce te roade pe tine politica fiscala destinata celor cu salarii mici? a, iti gtrica leneveala si trebuie sa gasesti noi solutii, comunistule! osul la munca, nu esti tov. director de pe vremuri
IT Cluj @haha24-1-2018, 18:11
Daca nu ai putut invata nici sa scrii limba tarii in care traiesti, muta-te, dragule, inapoi in Ungaria, la ai tai! Ai sa vezi imediat cum te recunosc acolo imediat la ADEVARATA ta valoare!... La salariu, dar mai ales ca om...
Clujul 201824-1-2018, 2:54
Mwuie lui Boc, mwuie cu parizel !
Criculae24-1-2018, 10:02
Si lui ma.ta, tie si întregii tale familii, cu rahat.
Pt pcristi24-1-2018, 16:00
M*** cu cioburi
Daniel23-1-2018, 22:34
Schimbarile brutale se refera cumva la dosar penal pentru neplata contributiilor sociale ale angajatilor? Daca e asa isi merita soarta! Si ei si toti care spera la un profit ilegal de pe spatele angajatilor care oricum primesc niste salarii mizere
Dan23-1-2018, 17:59
Ma intreb cati cei care comenteaza aici au avut macar un angajat? Siu ce inseamna cresterea costului de achizitie la materia prima? Nu are rost, votanti PSD.
razvan23-1-2018, 18:32
Da ma, asa e...votanti psd. E aproape ca n anii 50 la americani...vedeau doar comunisti
cici23-1-2018, 22:59
Majoritatea comentariilor te lamuresc de ce se traieste cum se traieste in Romania.
adevar24-1-2018, 0:46
Va legati de PSD dar de Boc care a taiat cu nerusinare pensii si salarii la bunicii vostrii si acum sta cocotat acolo sus la primarie nu ziceti nimic??
UnBaiat24-1-2018, 20:23
Da bine ca le-a taiat ca altfel ajungeam mai rau ca Grecia la cat furase tariceanu si iliescu inainte sa vina Boc. Cand a venit Boc gasise dezastru la buget, batea vantul pe acolo, nu era un sfant. Oricum nu va mai cacati pe voi ca ati primit inapoi totul oricum, chiar si in plus.
razvan23-1-2018, 17:39
Fix din cauza asta...
frank23-1-2018, 17:35
preturi rupte de realitatea din Romanica....inevitabil se scufundau....
ion23-1-2018, 20:23
nu mi se parea ca au preturi mari. calitatea era foarte buna. pe langa mizeria de bar charlie era foarte fain si cu preturi normale.
Nu 24-1-2018, 3:52
Adică e un preț de bun simt 30 de lei pt un burger? :)) mai mai, numai salarii europene prin Cluj, văd. Toți suntem programatori si câștigam mii de euro, 30 de lei pt un burger când salariul mediu e 2000 de lei e perfect acceptabil. Scutește-ma.
dan24-1-2018, 8:36
Exista meniul zilei la impinge tava, la cantina, 14 lei. Nu trebuie sa mananci burger cu 30 lei
georgian23-1-2018, 17:29
Pretexte, si-a gasit acum pe cine sa dea vina ca doar n-or spune ca n-au fost ei in stare sa-si gestioneze eficient restaurantul. Restaurante dispar si apar tot mereu in Cluj, e o piata foarte competitiva, cine nu se adapteaza DISPARE. E atat de simplu!
Liviu Plesoianu23-1-2018, 17:29
Cu asta s-a umplut paharul. Boc demisia!!!!
Eu23-1-2018, 18:20
Alt bou!
Ovidia23-1-2018, 22:05
N-au voie oamenii sa-si expime nemultumirea impotriva piticaniei cosas? Traim in democratie! Ceapistul cel mic a inceput campania electorala! Inchide restaurante, face metroul de la rachitele pana la cluuuuj. Doar taranii ca voi de mai sus care-l voteaza mai cred in astfel de deviati ajunsi la primarie. Mai lesbienilor, eu mi-s jupan pe picioarele mele, nu-s idiot de guma . Veniti sa va dau hartie dupa ce am folosit-o dimineata, va place sa faceti ceaiul, limbricilor de colon.
Eu 24-1-2018, 8:30
Da-i la ma.ta aia jegoasa cât vrei, imbecil umflat ce ești .
Poponar handicapat , impotent!
Ala23-1-2018, 17:22
Poate au nevoie de niste consultati (avocati, expert contabil etc.) care sa ii invete cum sa gestioneze schimbariile in favoarea lor.
Deobicei patronii de astfel de localuri, sunt ori fosti ospatari, ori fosti bucatari in tari straine...fara prea multe cunostiinte in materie contabila/legslativa. Cateodata un ban dat in directia consultantei poate sa fie cent to the dollar....iar eu nu ma refer aici la evaziuni, ci doar la folosirea legii in avantajul tai.

vechi clujean23-1-2018, 17:19
chiar inchid pe 31 ianuarie sau vor sa traga un mic tun exploatind naivitatea clujenilor
Alex 23-1-2018, 17:25
Se inchide :) ce tun sa dai ? La cine ? :)) esti figura
mario23-1-2018, 21:47
Alex,nici atit nu pricepi,baga o petarda sa dea lumea buluc ca ,chipurile,se inchide, si pe urma ei nu inchid ca "de dragul clujenilor ne sacrificam mai departe ....." sau asemanator
Gigi24-1-2018, 11:16
Se vor solidariza #rezistentii sulii iar restaurantul va renaste din cenusa.
eu23-1-2018, 16:25
Articolul e de fapt o reclama mascata, am fost iarna trecuta in 14 feb 2016, ne-au tinut in frig in prima incapere, iar cand am cerut schimbarea mesei au facut-o dandu-si ochii peste cap. Nu recomand!
nu eu23-1-2018, 16:37
@eu