Machte Wizz 160x600 px Stiri de CJ.jpg

Economic

Avocatul clujean Ciprian Păun: De ce BNR stopează motoarele economiei? E nevoie de muncitori afară?

  



 

Avocatul clujean Ciprian Păun specializat în litigii și tranzacții financiare și conf. univ la Facultatea de Științe Economice și Gestiunea Afacerilor a

Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca trage unele semnale de alarmă.

 

Într-o postare pe Facebook, avocatul clujean se întreabă de ce BNR frânează creditarea, când economia europeanpă duduie. 

 

Am finalizat a patra tranzacție comercială brown-field din anul acesta de peste 2 milioane de EUR. Este vorba de o achiziție importantă în zona de producție. Ne pregătim de asistarea unui client într-o procedură de achiziție foarte importantă tot pe zona de producție. Economia se mișcă. Fluxurile de capital dinspre Uniunea Europeană în finanțarea companiilor cresc în continuu. În timpul acesta BNR dă semnale de limitare a creditării personale. Vor să diminueze consumul și să țină în limite inflația și cursul valutar. De ce?

 

Nimeni nu își pune întrebarea și BNR nu explică de ce vrea să limiteze creditarea? Gradul de îndatorare a populației RO este la 0,5% în procent față de gradul de îndatorare al populației SUA. BNR nu e de acord cu legea dării în plată. Dar BNR este de acord și avizează restituirile de împrumut către finanțatorii externi ai băncilor.

 

BNR nu a spus nimic atunci când OTP a cesionat creanțele către OTP FACTORING KFT o societate nebancară, care s-a înscris cu ipotecă în CF-urile împrumutaților deși era un SRL banal din Ungaria.

 

BNR nu a spus nimic când Credit Europe Bank a cesionat creanțele către o societate din EAU .....

 

Cineva a dat ordin pe unitate că trebuie să stopăm prețurile în zona imobiliară. De ce? Este chiar asa nevoie de muncitori pe piata fortei de muncă în UE? Sincer preturile pe m2 în România și în Cluj / București sunt mari. Dar, în Franța, în Paris, achităm 10.000 de EUR pe m2! Există o degringoladă pe burse, generată de China/SUA, dar EUROPA merge foarte bine economic. Germania are nevoie de 100.000 de muncitori urgent pentru a face față lucrărilor. Austria face investiții majore în economie.

 

Fratilor, din pacate sau din fericire, noi am ajuns o colonie. Astfel, că ....energia dezvoltării sau a crizei ne e transmisă prin dinamica euro-americană! Săracă țară bogată... lasată pradă crizei...! Criza noastră cea de toate zilele... este criza politică. România funcționează de 8 ani pe avarie la motorul politic .... Și încă mai se rostogolește.... Am zis!”, a scris avocatul Ciprian Păun.

rosal_dispecerat[1].png
3-11-2018, 12:51
2022 vizualizări
15 comentarii
Diaspora5-11-2018, 3:53
Auleu ce fata de prostoi si de taran!!!
normalitate5-11-2018, 5:26
Toti 'clujenii' noi sunt la fel. Incepe inventarul cu pitikul ceapist.
Razvan4-11-2018, 8:13
Comparatia cu vestul iti arata limitele, domnu'. Or fi preturile mari acolo dar un credit si l platesc in 5-10 ani fara stress. La noi, 30 ani e o nimica toata...Sa puna 50 ani...
Cresterea trebuie sa fie sanatoasa si eficienta pe termen lung mai ales pt cumparatori, dar tinand cont de analfabetismul finanicar al romanilor (ca medie)...
mica4-11-2018, 0:24
Demisia isarescu e de ajuns cu dinozaurii!!
Eu3-11-2018, 19:56
Se promoveaza si forteaza exterminarea tuturor popoarelor europene prin colonizare si amestecare cu arabi si negrii africani. Evreii in special promoveaza asta ei fiind rasisti anti-europeni eurofobi inraiti. Anglia Germania Suedia Franta Olanda deja sunt tari arabo-africane, acum se doreste si arabizarea si africanizare polonizilor romanilor ungurilor etc
@5-11-2018, 3:56
corect
din pacate romanii sunt prea prosti ca sa vada realitatea
Cristos3-11-2018, 18:14
Asta e mai prost ca taicaso - Păun senior... Prietenii știu de ce.


Haha3-11-2018, 16:10
Ha nu-l mai satura banii pe avocatul/(ne)dezvoltatorul imobiliar/profesor wanna be. Iti scad preturile la apartamentele de c**** din borhanci? Pai normal sa limiteze creditarea ca tot prostul isi lua credit si daca creste putin rata sa trezesc ca nu mai au de unde plati.
Auzi cu cine ne compara el cu Parisul... :))). Pai ce salarii au aia acolo? Ce dobanzi au aia la credite acolo?
O besina aruncata in vant de un oportunist pe care la pus taticul pe un post caldut la fsega.
Mai bine lasa-ne si du-te si construieste tu in Paris.
avocat3-11-2018, 21:05
Draga, capitalismul inseamna oportunism. Unii nu stiu sa scrie, dar ii roade invidia: "l-a pus" si Borhanci cu B mare, in plus nu ai pus nici o virgula. Nu mai bine vezi tu barna din ochiul tau?.
Kknar3-11-2018, 21:41
Mai canalule, cine e Cipri (după cum zice semidocți de tahsu) de nu as fi fost coleg de catedra cu gunoiu asta oportunist...nu as zice

Sa ma pis pe tine de avocat de lingau!

"Prietenu meu Ionut!" se știe! Hai cu mataaaaa gunoiule!
Razvan4-11-2018, 8:16
Draga, capitalismul nu inseamna doar oportunism...Din pacate doar asta ati invatat voi in capitalismul nostru. Pacat, mare pacat!
@kknar4-11-2018, 14:06
Cu limbajul asta, nu ma mir ca nu mai esti coleg de catedra cu nimeni.
Satan4-11-2018, 14:11
Lasă coaie...ca decât cu el...mai bine boschetar în anglia.
asd3-11-2018, 15:11
bnr nu lupta cu Romania, ci , doar cu guvernul, ca sa demonstreze ca economia caleaza din cauza lui. ROBOR-ul a fost manipulat de un an de zile fara justificare, iar cand au fost atentionati de bancile internationale au inceput sa dea inapoi. La fel si cu creditarea... Cat timp bnr e condus de statul paralel, asta e!
Ion A.4-11-2018, 1:54
exact!