Economic

Aeroportul Cluj va finanța din fonduri proprii extinderea pistei. De ce este VITALĂ? - VIDEO

  



 

Directorul Aeroportului Cluj, David Ciceo, a precizat că Aeroportul are profit și că poate finanța extinderea pistei. Cu toate acestea, autoritățile locale și centrale trebuie să termine devierea Someșului. 

 

Anul 2017 a fost cel mai bun an din istoria Aeroportului Cluj. Am avut în plus peste 800.000 de pasageri și am încheiat anul cu 2.690.000 de pasageri, adică aproape 50% creștere. Avem o creștere importantă la numărul tonelor de marfă transportată și la numărul de destinații. Este o competiție foarte mare, iar pentru a ne menține avantajul competitiv este esențial în acest an să punem în aplicare planul pentru 7 milioane de pasageri. Este esențial pentru Aeroport să extindem pista, care se poate face doar după devierea râului Someș. 

 

Devierea acum este începută și o să solicităm să continue cu sprijinul autorităților locale și naționale. Aceasta este prima prioritate a Aeroportului Internațional Cluj. Consiliul Județean Cluj asigură un sprijin foarte mare prin exproprierea terenurilor necesare. Noi, Aeroportul, putem din venituri proprii să extindem pista, cu atât mai mult cu cât multe companii low cost vor avea avioane Airbus 321, care pe actuala pistă pot ateriza doar cu restricții. 

 

A fost un an deosebit și din punct de vedere a profitului și din fonduri proprii vom dezvolta infrastructura și vom finaliza cele trei locuri de parcare a aeronavelor și începem construcția unei căi de rulare paralelă cu pista”, a precizat directorul Aeroportului Cluj, David Ciceo.

 

Aeroportul Cluj va finaliza în acest an și va da în folosință două noi porți de îmbarcare, pentru a face față numărului mare de pasageri.

 

În plus, din planul pe viitor, care ar putea duce Aeroportul la 7 milioane de pasageri, este prevăzută construirea unui noi terminal. 

rosal_dispecerat[1].png
8-1-2018, 14:58
91 vizualizări
12 comentarii
Omg9-1-2018, 3:29
Si automatele de plata pt parcare sunt mereu cu foaia a 4 lipita pe ele cu deja celebrul Defect!....cine dracu tine firma aia cu parcarea si barierele in brate ca sunt amatori de nota 10. Sa nu mai zic de firma aia de taxi a aeroportului Activ care face preturi si refuza curse.
Moc @clujean9-1-2018, 0:49
Omu lu boc binenteles eram sigur probabil te tragi din neam de cosasi dintracelasi sat cu el,din Rachitele, noul Scornicesti, vi cu injiuraturi ieftine, jignituri, sudalmicii fara cei sapte ani de acasa, tipic, dar sti sa pui stampila doar atat VOTAT BOC!...
Marco9-1-2018, 0:24
Pe langa faptul ca aeroportul arata ca o hala de productie utilaje agricole, pe langa faptul ca la imbarcare ii ingramadeala ca in grajd, pe langa faptul ca de vreo 10 ani nu am mai intalnit aeroporturi sa te plimbe cu autobusul, pe langa faptul ca de prin 2000 nu am mai vazut piste din beton, asta ii inca in functie??
Calator9-1-2018, 8:15
Aberatii, pana si in Dubai te plimba cu busul de la avion la terminal
Gigi Contra9-1-2018, 12:29
München, Frankfurt, Viena, Zürich, Berlin, Amsterdam, Paris, Dubai, Johannesburg - am fost plimbat cu autobusul de la avion la terminal, sau invers. Se vede ca nu prea ai iesit prin lume. Vorbesti doar ca sa te afli in treaba
Marco10-1-2018, 4:38
Probabil zburati doar cu low costuri altfel nu am alta explicatie pentru munchem frankfirt viena paris unde am zburat mai mereu si nu s.a intamplat niciodata
Hmm8-1-2018, 22:10
Mai faceti si niste cladiri pe acolo ca stam ca galustele pt imbarcare
razvan8-1-2018, 18:11
vreo 400000 - 500000 crestere de la aeroport de langa targu mures. Mai tembeli ca acolo nu exista :))))
riv8-1-2018, 15:20
trebuie neaparat sa mariti si zona de gate-uri , degeaba extindeti pista daca aveti doar 3 gate-uri si lumea nu mai incape in zona de imbarcare
clujean8-1-2018, 15:26
Doamne, ce va urasc pe astia PROSTI, care nu pricepeti nimic. Ciceo o spus, PE LIMBA ROMANA, ca se va construi UN TERMINAL NOU. Oare cum sa-ti explice mai bine, boule ???
carlos8-1-2018, 16:12
iar fura asta ?
cjn8-1-2018, 17:21
clujene, ti-a spus tie intre 4 ochi, cu o muita aferenta, ca-i cam place homo? Gayu-le