Divertisment

Untold are o copie fidelă la Brașov. Vor fi pe scenă cam aceiași artiști

  
  



 

Red Music Festival, copia fidelă a festivalului Untold, va fi organizat la Brașov în 2017. 

 

O asociaţie înregistrată în Craiova în parteneriat cu Primăria Braşov şi Asociaţia pentru Educaţie, Diversitate şi Multiculturalitate EDM din Craiova ar urma să facă acest festival, pe același tipar cu cel de la Cluj

 

Red Music Festival – Braşov 2017” este gândit ca o manifestare cultural-artistică muzicală de anvergură internaţională adresată tinerei generaţii şi adulţilor, putând fi încadrat în secţiunea Electronic Dance Music (EDM). ”Evenimentul îşi propune să devină un reper important pentru judeţul Braşov prin înscrierea lui în calendarul anual al activităţilor cultural-artistice din Europa şi prin punerea în valoare a potenţialului uman, social, economic şi cultural al Municipiului Braşov”, au spus reprezentanţii Asoicaţiei.

 

Pe scena de la Brașov vor urca Tiesto, Armin Van Burren, Afrojack, Alan Walker, The Chainsmokers, Martin Garrix şi alţii.

 

Organizatorul propune ca perioadă de desfăşurare a festivalului să fie între 17 – 23 iulie 2017 şi estimează că evenimentul va atrage până la 70.000 de participanţi în fiecare zi.

 

Zona de derulare a festivalului va fi cea de la fostul Stadion Municipal, unde ar fi amplasată scena principală, iar scene secundare ar fi montate în Parcul Tractorul şi la Lacul Noua.

 

Bugetul festivalului este estimat la un milion de euro.

Stiri de Cluj 600x90px.jpg
19-12-2016, 17:32
72 vizualizări
24 comentarii
Claudiu20-12-2016, 7:51
Domnule jurnalist...Bugetul este eronat. El depaseste 2 milioane de euro.
degajeu20-12-2016, 5:42
Bravo BV, sper sa ne luati de pe cap Untoldu, Clujul nu are infrastructura necesara, blocaje, strazi inchise, mizerie, scandal, parca se aduna toti nebunii la Cluj.
csaba20-12-2016, 10:32
ai dreptate. dar nu stiu daca magarii astia se opresc. mai tine figura 1 an sau 2 si se pierdere apoi in negura. asta nu e festival de traditie. e o MARE porcarie. mai bine s-ar ocupa de problemele noastre ale clujenilor. nu de prostii. cu festivalul asta se imbogatesc 2-3 smecheri si bine merci. fraierii de clujeni pot indura prostia din restul anului. face-ti festivaluri ca iarna ma incalzesc cu gandul cum e vara si traficul este foarte aerisit, circuli foarte bine in Cluj, nu e nici o aglomeratie. cel mai bine din tara se circula la Cluj. mai lasati-ma cu festivalurile voastre de 2 bani cand tara arde de atatea probleme importante si urgente. dar din pacate studentii si pensionarii e multi, da prosti.
wow20-12-2016, 10:48
apai daca nu se imbogateste si csaba, ca cei 2-3 smecheri, i mare bai. va rugam, pe cei de la untold, sa-l lasati si pe csaba sa pape ceva din festivalul vostru. noi, clujenii, niste fraieri care avem taxiuri, hoteluri/moteluri, restaurante, magazine, etc, de unde s-a vandut atata amar de marfa cand a fost Untold-ul, ca nu mai stiam cum ne cheama, suferim enorm pt csaba. Si un ultim apel catre forurile cele mai inalte din Romania: va rugam, pt bunastarea psihica al lui csaba, sa limitati numarul de studenti si pensionari din Romania. csaba e om de traditie, nu gluma! jos cu festivalurile, csaba presedinte!
dan20-12-2016, 18:00
@degajeu

Preferi concertele de muzica populara cu Tamas organizate in centru de Iemil Bokistan?
hahahahahahahaaaa20-12-2016, 0:15
buget 1 milion de euro :))))))) pai fratilor cu un milion de euro faceti festivalul berii nu copie untold
Ceausescu19-12-2016, 23:39
"Untold are o copie fidelă la Brașov."
Chiar asa? ARE?
Adica, e 100% real, din moment ce se foloseste o astfel de constructie a frazei!

Acuma hai sa vedem ce copie fidela 1:1 "ARE" Untoldul:

- Armin "costa" 900.000 de euro.
- Garrix costa anul trecut, inainte sa fie desemnat nr 1 in lume 600.000 de euro, de acum probabil va costa si el cam 800-900.000
- Tiesto ia 400.000.
- Afrojack: 300.000.
- Scena, sunetul, luminile si efectele pirotehnice sunt intre 1 si 2 milioane de euro, in functie de ce pachet contractezi.
- Pentru atatea zile, iti mai trebuie cam 50-60 de alti artisti care costa si ei bine de tot daca faci totalul.

Cu ce bani?!? Bugetul va fi de 1 milion de euro?!?
Poi cu aia nu achiti nici macar scena si productia...

In plus, Armin, Garrix si Tiesto isi selecteaza foarte strict evenimentele. Daca nu e un eveniment de renume, daca nu prezinti un plan concret, dovezi ca ai achitat facturile pentru cel putin 4-5 artisti de inalt nivel si pentru o scena de top, poti sa-i oferi si dublul sumei pe care o ia la Tomorrowland, Ultra, Exit, Sziget sau Untold, ca tot nu iti vine!
Nu isi asociaza numele cu suse, experimente, falimente, proiecte intr-un picior.

In concluzie, asta miroase rau de tot a teapa! Ori se trag niste bani pe oarece "studii de...", ori se vor vinde bilete la ceva ce nu va exista, Ramane de vazut.

In orice caz niciun promotor, organizator de evenimente responsabil nu se hazardeaza sa anunte un asemenea ipotetic eveniment dand numele unor artisti de asemenea anvergura si in acelasi comunicat sa estimeze un buget de... doar 1 milion de euro?!?

Mai mult, evenimentul ar debuta la fix o zi dupa Ultra Europe, ori daca strainii ar trebui sa aleaga unde sa isi ia abonamentele...cine dracu mai vine la un festival in Brasov la o zi dupa Ultra?!?

Asta e ca si cum as spune si eu ca maine ma duc sa imi cumpar o vila de vacanta in Monte Carlo pentru care am un buget de 30.000 de euro!
Orice agent imobiliar o sa imi spuna ca de banii astia, acolo pot cumpara cel mult anexa cu sculele gradinarului si eventual o sa ma trimita la un control la cap...

Cam asa si cu "copia asta fidela" a Untoldului pe care Brasovul, na ca o si ARE deja... conform stiristului care a pus titlul asta!

Da parca tot Brasovul avea si inca la fel de sigur si celebrul "Dracula Parc"...
mds20-12-2016, 0:17
Ești tare fiule. o'm trai și o'm vedea
Dorian20-12-2016, 8:56
Lol, de unde ai scos sumele alea stupide? :-)) Vorbim despre muzica electronica, revino-ti. http://www.youredm.com/2015/01/22/much-costs-book-calvin-harris-tiesto-martin-garrix/
Paul 20-12-2016, 10:24
Astea sunt sumele Doarian. La Floarea Calota e ieftin biletu :))))
Mihai20-12-2016, 11:54
@ceausescu: sa spunem ca cifrele ce le-ai spus tu sunt reale (eu ma indoiesc, pentru niste baieti ce pun muzica de pe stick-uri) DAR , citez: " In plus, Armin, Garrix si Tiesto isi selecteaza foarte strict evenimentele. Daca nu e un eveniment de renume, daca nu prezinti un plan concret, dovezi ca ai achitat facturile pentru cel putin 4-5 artisti de inalt nivel si pentru o scena de top, poti sa-i oferi si dublul sumei pe care o ia la Tomorrowland, Ultra, Exit, Sziget sau Untold, ca tot nu iti vine!
Nu isi asociaza numele cu suse, experimente, falimente, proiecte intr-un picior.", explica-mi cum s-au aplicat criteriile pe care le zici tu aici in cazul UNTOLD la prima editie ????
Ceausescu20-12-2016, 23:34
@ Dorian, crede-ma ca astea sunt sumele, cu tot cu taxe, cu comisioanele agentiilor, asigurari protocol si tot ce tine de "pachet". Uita-te pe facturile facute publice de Curtea de Conturi a Romaniei dupa controlul la Primaria lui Boc, in urma strambelor bagate de Alexa @ co.

@ Mihai:
Cauta pe net interviul organizatorului Untold, unul Buta, in care spunea ca el timp de 3 ani a incercat si s-a rugat de agentiile care ii reprezinta pe Armin si ceilati DJ din top 10 sa fie de acord sa aloce o data calendaristica pentru un festival major in Romania, pe care initial il voia ori la Bucuresti, ori la Mamaia. Si absolut toti l-au trimis elegant la plimbare.
Si sansa lui a fost ca pentru un festival care sa fie dedicat Capitalei Europene a Tineretului Cluj 2015, deja alta a fost deschiderea, agentiile au fost de acord cu conditia pezentarii unui proiect beton, a unor garantii materiale, avansuri de rezervare pentru artisti platite cu 9 lui inainte, a contractarii scenei cu minim 6 luni inainte, a prezentarii locatiei si contractelor pentru acestea, si a garantarii din partea autoritatilor locale ca totul este "pe bune" si nu o teapa.
Deci pentru aia notiunea de "UNTOLD" a fost egal cu zero. CAPITALA EUROPEANA A TINERETULUI a fost cu totul altceva. Asta a fiost norocul Clujului. Si confirmand printr-o excelenta organizare a venit ideea continuarii anuale a festivlului.
ionut21-12-2016, 9:57
Atentie TImioasra...daca vreti un untold in 2022 bagati mare! 4 zile, minim 23 Milioane euro, faima. Dar totusi cred ca e mai usor acum, a mers veste ca in Romania se petrece frumos...doar sa vii cu ceva plapabil si frumos :)
Ceausescu21-12-2016, 21:36
@ Ionut:
Corect! Timisoara chiar are sanse mari si exact cum spui tu, pe international, datorita succesului reconfirmat si in al doilea an de Untold, s-a dus vestea ca in Romania chiar se poate, si in plus chiar merita sa vii la banii aia.
Dan19-12-2016, 21:51
Si unde aterizează Tiesto ? Ca Brașov nu are aeroport ? Vine pe București si face 2,5 ore pana la concert ?
razvan20-12-2016, 10:06
La cluj...si merge pe autostrada :-p. Totusi mai este si Sibiu
Dan19-12-2016, 19:46
Pe baza de țeapă
alex19-12-2016, 18:52
puteau sa faca la Bucuresti sau in alt oras din ata regiune nu tot in Ardeal....nesimtire maxima...!!!!
Dorel19-12-2016, 19:15
Pai Alex, oamenii aia, au depus proiectul si a fost aprobat la Brasov unde nu exista oricum concerte prea des.
Dar..sa stii ca nici pe tine nu te opreste nimeni sa faci un proiect sa gasesti si niste sponsori si sa organizezi asa ceva in Bucuresti. asta..daca nu cumva esti nesimtit (maxim) :D
alex20-12-2016, 7:17
nesimtita ii mata care o sugeincrunt
altdorel20-12-2016, 8:23
Alex, ai luat-o rau, Dorel chiar a flirtat cu tine, de ce-i spui ca n-ai facut scoala si ca esti needucat ?
Tz20-12-2016, 12:09
Si cand v-am spus ca miticii sunt rai si putrezi nu doar in cerul gurii ci si pana in rarunchi, m-ati criticat vehement. Noa amu aveti exemplul graitor de ce; daca se organizeaza ceva si in afara cufurestiului, apoi sa se faca dar de ce tot in ARDEAL, De aia ba ca ardeleni-s vrednici si voi niste loaze care omorati oameni la concerte, sau ma insel?
Gabi20-12-2016, 14:30
@ Tz _ Ce usor generalizezi. Apropo, tu nu esti ala care il linge in cour mereu pe piticotul Boc?
Tz20-12-2016, 14:57
Nu, dar tu in mod sigur esti ala care o face; mai exact ma lingi pe mine!